Séria článkov o bylinkách a zdravých potravinách – Rumanček kamilkový (lat. Chamomilla recutita)
Náš seriál o liečivých rastlinách začnem rastlinkou, ktorá nás doprevádzala od malička.
Ako dieťa som pil veľa harmančekového čaju, miloval som jeho krásnu vôňu, ktorou dokázal prevoňať náš byt, jemnú nasladlú chuť,pil som ho s pôžitkom všetkých zmyslov a tento zvyk mi zostal dodnes.. No na čo je táto krásna žlto biela bylinka dobrá? Začítajte sa ďalej a verím, že sa aj Vy vyberiete na rúbaniská, pohľadať túto nádheru rastlinnej ríše sami.
Použitie rumančeka pre naše zdravie
Liečebné uplatnenie rumančeka je široké, poznáme ho ako univerzálny liek takmer na všetky choroby. Jeho najväčšia hodnota je v silnom dezinfekčnom a protizápalovom pôsobení. Odstraňuje jedovaté látky v organizme a zabíja mnoho druhov baktérií, preto má všestranné liečivé účinky. Najviac sa používa do čajov na:
- všetky druhy zápalov
- pri poruchách menštruácie
- proti kŕčom
- na zmiernenie bolesti
- pri žalúdočných a črevných ťažkostiach
Veľmi dobre účinkuje v detskom organizme a je vhodný v malom množstve ho pridávať do všetkých čajov pre deti.
Široké uplatnenie má rumanček pri vonkajšom použití. Silný odvar sa odporúča na:
- zápaly
- kožné ekzémy
- kloktanie
- výplachy úst
Osvedčilo sa posypávanie mokvajúcich ekzémov a zle sa hojacich rán práškom z jemne roztlčených kvetov
Častý a veľmi účinný je rumanček ako súčasť inhalácií pri:
- chrípkach
- nádchach
- zápaloch priedušiek <1>
Spôsoby užívania
- Čaj: Jednu kopcom naplnenú kávovú lyžičku dáme do 1/4 litra vody iba spariť* a následne necháme krátko vylúhovať
- Prísada do kúpeľa: Pre kúpeľ vo vani použijeme dve hrste, pre umývanie tváre iba jednu hrsť rumančeka, sparíme a vylúhujeme
- Obklady: Jednu polievkovú lyžicu naplnenú kopcom zalejeme 1/4 litrom vriaceho mlieka, krátko vylúhujeme, scedíme a prikladáme ako teplé obklady
- Para z rumančeka: Jednu polievkovú lyžicu zalejeme litrom vriacej vody. Pary inhalujeme pod uterákom
- Bylinkový vankúš: Ľanový sáčok naplníme usušenými kvetmi a zašijeme, dobre zahrejeme v suchej panvici a priložíme
- Rumančekový olej: Fľaštičku naplníme až po hrdlo čerstvými kvetmi nazbieranými za slnečného dňa. Zalejeme ich olivovým olejom, lisovaným za studena. Kvety musia byť ponorené v oleji. Fľaštičku dobre uzatvoríme a necháme stáť 14 dní na slnku. Uchovávame v chladničke!
- Rumančeková masť: 250 g bravčovej masti zahrejeme ako pri vysmážaní a vsypeme do nej dve kopcovité hrste čerstvých kvetov, zmes vzkypí, premiešame ich, prikryjeme a odložíme na noc na chladné miesto. Druhý deň len opäť mierne zahrejeme a pretlačíme cez ľanovú handričku. Najlepší spôsob je nasledovný: Ľanovú handričku dáme do sitka, ktoré položíme do hrnca s násadkou na vylievanie a rumančekovú masť prelisujeme. Masť sa potom rovnomerne premieša a preleje do čistých fľaštičiek alebo kelímkov.<2>
Čo ešte dodať, nádherná malá voňavá rastlinka, skvelej chuti, ktorá má podľa našich predkov tak široké využitie.
V dnešnej uponáhľanej dobe, keď konvenčná medicína tak úžasne pokročila, kde vieme tak veľa o našom tele, niekedy zabúdame na to, že božím zámerom bolo, dať pre živé tvory liečivé rastliny, ktoré vyliečia a potešia telo aj dušu. Verím, že vážený lekársky stav nebude zabúdať na staré umenie fytoterapie a tento predmet bude viac dostupný aj na školách pripravujúcich budúcich lekárov a zdravotný personál. Stále u nás existujú skvelé kapacity, ako napr. pani prof. RNDr. Katarína Horáková, ktorí učia a propagujú podporu liečby pomocou byliniek..
Na záver jeden jednoduchý recept, pre Vaše zdravie… Na budúce dám článok o Veronike lekárskej, skvelému prostriedku na podporu liečby obličiek a dny, už sa teším na Vaše ohlasy.
Čajová zmes proti zvracaniu **
- Kvet rumanček 5 dielov
- vňať zemežlče 4 diely
- vňať mäty 4 diely
- vňať benediktu 3 diely
- vňať medovky 3 diely
- roztlčené semeno kôpru 2 diely
- roztlčené plody borievky 2 diely
Dve lyžice zmesi zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme asi 2 minút vylúhovať. Precedíme a vlažný čaj vypijeme po častiach v priebehu 3 – 4 hodín, pritom neprijímame žiadnu potravu. <1>
Prosím nezabúdajte, že pred užívaním akýchkoľvek liečivých rastlín je potrebné ich užívanie prekonzultovať s Vašim lekárom, aby sa predišlo alergickým alebo iným reakciám, ktoré by mohli mať pre Vás nežiadúce účinky.
Miroslav
<1>DUGASOVÁ, Aurélia, DUGAS, Dionýz. 2002. Babkine bylinky. Praha 2 : Ottovo Nakladatelství s.r.o v divizi Cesty, 2002. 216 s. ISBN 80-7181-756-2.
<2>TREBEN, Maria.2003. Zdraví z boží lékarny. České Budejovice : Nakladatelství DONA, 2003. 88 s. ISBN 978-80-7322-039-6.
úprava po vydaní: zdroj publikovaných fotografií: http://botanika.wendys.cz
* spariť, v českom význame spařit, znamená zaliať vriacou vodou. poznámka autora blogu
** čo sa týka dielov, ja robím to, že zadám diely lekárnikovi, resp. keď si objednávam bylinky na www.predajbylin.sk, si nechám priamo túto zmes namiešať a zaslať.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!