„Sen je kráľovská cesta do nevedomia“
V minulosti pokladali ľudia sny za posolstvá bohov a viera v sny ich spájala so zdrojom duchovného života. Verili, že sen je znamenie, ktoré im posiela boh a tieto božské správy si ďalej vykladali pomocou symbolov obsiahnutých v snoch.
Sny sú od nepamäti predmetom bádania a neprestávajú fascinovať svojou tajuplnosťou. Mnohí vedci sa nimi zaoberajú dodnes v nádeji, že odhalia ich komplikované obsahy. Priekopníkom vedeckého pohľadu na snový materiál bol Sigmund Freund, autor výroku
„Sen je kráľovská cesta do nevedomia“. Jeho teórie mali svojich neprajníkov, ale aj mnohých nasledovníkov.
Patril k nim aj C.G. Jung, ktorý neskôr vypracoval vlastnú psychologickú teóriu, podľa ktorej má nevedomie viacej sfér. Je obklopené obsahom osobného nevedomia, ktoré tvoria citovo zafarbené komplexy, a kolektívnym nevedomím obsahujúcim praobrazy (archetypy). Tieto archetypové obrazy prejavujúce sa v snoch či predstavách, popísal C.G.Jung ako personu, tieň, animu/u muža/ a anima/u ženy/. Pokladal ich za studnicu pokladov všetkých skúseností ľudstva.
Snívanie vynáša na „svetlo“ bohatý materiál, ktorý je spontánnym produktom nevedomej psyché. Bádatelia a „lovci“ snov sa zhodujú na tom, že sen je našou dôležitou súčasťou, lebo ide o odraz vnútornej jedinečnosti snívajúceho človeka. Táto vlastná tvorba prebieha pod vplyvom prežívania vnútorných emócií, ktoré svojou silou pôsobenia určujú intenzitu snových obrazov.
Vysnívaný obsah môže byť zdrojom nových možností a zmien v našom živote, preto je zmysluplné tieto snové obrazy zachytiť kresbou alebo opisom. V obrazoch i asociáciách si potom všímame, aké problémové situácie sa zobrazili a dávame pozor na niečo prekvapivé či skryté. Sledujeme zmeny, ktoré nastali a tiež to, kto ich spôsobil.
Ak sa človek aktívne zaoberá snovými obrazmi, dokáže oživiť celú paletu psychických skúseností, avšak za predpokladu, že s nimi nadviaže emočný kontakt.
Práca so snom prostredníctvom kresby prináša uvoľnenie a hľadanie „samého seba“ – kryštalizuje osobnosť umelca. Taktiež ponúka prepracovanie a pochopenie snových symbolov, čo prináša redukciu napätia a úzkosti u snívajúceho. Cieľom kresby sna, alebo niektorej jeho časti nie je „dokonalé“ umelecké stvárnenie, ale možnosť prežiť si zážitok, ktorý v nás svojou intenzitou zanechal určitú stopu.
Ak máte záujem „vyniesť na svetlo“ vaše sny, môžete mi mailovať a prihlásiť sa do skupiny, v ktorej budeme dávať snom tvar a hľadať ich skryté významy a posolstvá pre snívajúceho.
Gašparovičová Zdenka
www.psychorelax.sk psychorelax.sk@gmail.com
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!