Sedem bodov okolo situácie v Nigeri
Ultimátum ECOWAS požadujúce, aby armáda odovzdala moc zosadenej francúzskej bábke, vyprší v nedeľu 6. augusta. Delegácia ECOWAS opustila Niger bez toho, aby sa stretla s vojenským vedením krajiny. Na strane intervenčných krajín by mohla byť Nigéria, Benín, Togo, Ghana, Pobrežie Slonoviny, Libéria, Sierra Leone, Guinea-Bissau, Gambia a Senegal. Na strane Nigeru je Mali, Burkina Faso čiastočne Guinea, ktorá odmieta sankcie na Niger, ale vojenskú pomoc Nigeru zatiaľ nesľúbila.
Do konfliktu by tak mohlo byť zatiahnutých až 14 afrických štátov, čo by bol super konflikt nedozerného dosahu. Fialová farba znamená sahelskú koalíciu proti nigerskej ozbrojenej chunte:
1. Nigerská armáda oznamuje pozastavenie dohôd o vojenskej spolupráci s Francúzskom. Ďalším krokom môže byť pozastavenie dohody o rozmiestnení francúzskych základní na území Nigeru a požiadavka na stiahnutie francúzskych vojakov z územia krajiny.
2. Nové nigerské orgány aktívne vytvárajú nové ústredné a regionálne orgány, hoci niektorí členovia starých orgánov naďalej predstierajú, že v krajine niečo kontrolujú.
3. Zvrhnutý prezident Bazouma vyzval USA, aby mu pomohli získať späť moc a „ obnoviť demokraciu “. V skutočnosti ide o pozvánku zahraničným intervencionistom na pozadí absencie akéhokoľvek seriózneho vyjadrenia podpory jeho osobe vo vnútri krajiny. Mohla by sa totiž opakovať situácia z Jemenu, kde sa zvrhnutý Hádí pokúsil o návrat pomocou saudských bajonetov, čo malo pre Jemen dobre známe dôsledky.
4. Medzitým bol dnes už zrušený zákaz vychádzania v Nigeri a došlo k výmene veľvyslancov v 4 krajinách nepriateľských voči Nigeru, vrátane Francúzska. Armáda zo všetkých síl demonštruje, že má situáciu už dlho pod kontrolou a že moc novej vojenskej junty je pevná a na hrozby zo zahraničia bude reagovať silou.
5. Nigerská armáda konzultuje s malijskou armádou možnosti koordinácie akcií v prípade pokusu o zahraničnú vojenskú intervenciu. Mali už skôr potvrdilo (rovnako ako Alžírsko a Burkina Faso), že vstúpi do vojny na strane Nigeru proti interventom. Intervencia, pokiaľ k nej dôjde, vyvolá rozsiahlu regionálnu vojnu, do ktorej sa zapojí hneď niekoľko štátov. Vzhľadom na rozsiahle hranice Nigeru s Alžírskom, Mali a Burkinou Faso je organizácia dodávok zbraní do Nigeru viac ako možná.
6. V prípade agresie proti Nigeru by bolo rozumné, aby sme nigérijskej armáde dodali bezpilotné lietadlá, PLRS a ďalšie zbrane na útok na francúzskych okupantov a na zničenie územia francúzskych vojenských základní nigérijskou armádou av horšom prípade aj amerických základní. Hlavným problémom nigerskej armády je malý počet ozbrojených formácií pod jej kontrolou, až 10-12 tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek s niekoľkými málo ťažkými zbraňami. Bez zahraničnej pomoci tak bude ťažké bojovať proti agresii v plnom rozsahu.
7. Rusko v súčasnosti zastáva stanovisko, že udalosti v Nigeri sú jeho vnútornou záležitosťou a nemalo by do nich byť zasahované. V prípade vojny v Nigeri bude mať Rusko možnosť prostredníctvom drobných investícií spôsobiť svojim protivníkom v západnej Afrike problémy, vrátane zástupného zabíjania amerických a francúzskych vojakov. Ruský bloger Boris Rožin, zdroj tu.
Konflikt by sa mohol rozrásť aj do nestabilného a demonštráciami proti vláde zmietaného Čadu. Tichú podporu Nigeru ale vyjadrilo aj Alžírsko, ktoré varovalo pred intervenciou do Nigeru, aj keď vyzvalo na návrat práva a vyjadrilo podporu zosadenému prezidentovi Bazoumovi. Krajiny Sahelu:
Skupinu štátov zvažujúcich inváziu do Nigeru povedie Nigéria. Ak vypukne vojna v Saheli, Európa takú vlnu migrácie nezažila. Začne sa plniť Kalergiho plán a idea Veľkého Repleceament, čo znamená veľká európska rasová a etnická, civilizačná a kultúrna výmena. V miliónoch.
Niger bol francúzskou kolóniou do roku 1960. Dnes vládnuca chunta prerušuje s Francúzskom obchodné styky, ruší štátny jazyk francúzštinu. Niger je dodávateľ uránovej rudy pre Európu, najmä Francúzsko a jeho energetický jadrový program. Francúzsko vyzýva Sahel na vojenskú intervenciu a návrat demokraticky zvoleného a nedemokraticky zvrhnutého Bazouma k moci. Lebo urán.
Migračný pakt EÚ bol schválený minulý mesiac. Prídu kvóty. Lebo africká utečenecká vlna. USA budú mať úplne iné starosti. Bude to Čína a Taiwan. A strata vplyvu v Afrike, vytláčaného Čínou. V Nigeri „zahrajú“ Wagnerovci.
Jevgenij Prigožin odhalil príčiny vojhenského prevratu v Nigeri tu. Západné krajiny zaplavili krajinu teroristickými bojovkami a potom obratom ponúkli vláde Nigeru vojenskú pomoc na ochranu pred teroristami! Výmenou za to západné ťažobné firmy plundrovali a okrádali krajinu! Francúzsky ťažiar predával na svetových trhoch tonu uránového smolinca za 218 dolárov, ale nigerská vláda z toho inkasovala len 11 dolárov!
Urobte si závery pre Ukrajinu a Rusko.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!