SaS a politické zemetrasenie
Slovensko má šancu na ráznejší politický obrat
Prichádza v našich končinách každých 20 rokov politické zemetrasenie? Zdá sa, že áno!
Volebná zmena v Čechách je taká výrazná, že aj českí komentátori sú zaskočení. Je sa však čo diviť? Veď politická garnitúra pozostávajúca z tých istých ľudí sa už drží na Slovensku a v Čechách v parlamente a vo vláde 20 rokov! Po dvadsiatich rokoch, v roku 1968, sa už zatriasla zem aj pod komunistami. A po ďalších 20 rokoch definitívne padli. Tento cyklus má podľa všetkého svoje pokračovanie v súčasnosti. V Čechách je to už jasné, Slovensko povie svoje onedlho.
Zvykol som dosť intenzívne sledovať českú politickú scénu. Bolo veľmi zaujímavé sledovať ich odľahčené bonmoty a ťahy, pre ktoré mali veľký priestor vďaka ich bezpečnej geografickej polohe a neprítomnosti témy „Maďari“. Všetky tieto výhody v praxi však viedli len k veľmi vlažným ekonomickým reformám, hlavne z dôvodu prítomnosti ľavičiarskeho sentimentu.
V každom prípade, v posledných 2-3 rokoch už nebolo na čo pozerať. Politická scéna tam definitívne stuchla a zastala, ako voda v rybníku dlho po zastavení prítoku. Politici už neboli ani len schopní zostaviť vládu, ktorej sa tak dočasne ujal vedúci štatistického úradu.
V posledných voľbách vystavili českí voliči politikom účet za ich nemohúcnosť a zacyklenie sa v myslení aj konaní. Rozhodli sa napustiť novú vodu do stojatého rybníka. Padla nielen niekdajšia žiarivá kométa sociálnych demokratov, Paroubek, ale Česi škrtali naprieč celým politickým spektrom. Dali tak zbohom množstvám politických dinosaurov bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Červenú dostali dokonca dve parlamentné strany – „Zelení“ a S-každým-ochotná-ísť-do-vlády KDU-ČSL. Naopak zelenú dostali dve úplne nové strany, z toho jedna bez akýchkoľvek recyklovaných politikov.
Na Slovensku predstavuje novú šťuku v zatuchnutom politickom rybníku Sloboda a Solidarita. Až do konca roka 2009 médiami nepovšimnutá popoluška je momentálne aj mediálnym hitom.A to práve pre svoju sviežosť, neokukanosť a ponúkanie zaujímavých tém. Pre mňa znamená SaS hlavne odvodovú a daňovú reformu a boj proti korupcii – veci tak nevyhnutné pre efektívne fungovanie štátu.
SaS má aj zaujímavých predstaviteľov. Niektorých pritom poznáte aj z eTrendu. Robo Mistrík je rozhodne človek, ktorý je u nás raritou. Pred tým, ako som ho stretol, som si nevedel predstaviť, že by bol na Slovensku vedec, ktorý by sa s úspechom dokázal sám uživiť svojou vedeckou prácou. Bohužiaľ pre parlament, ale našťastie pre Slovensko, nekandiduje v najbližších voľbách a naďalej sa bude venovať svojej vedeckej činnosti. O to viac by som chcel pripomenúť Jozef Mihála, človeka, ktorý dokáže na požiadanie sypať z rukáva popis prakticky akejkoľvek zapeklitosti nášho daňového a odvodového systému. Človek, ktorého ako odborníka požiadalo o spoluprácu dokonca aj české ministerstvo. Ak vám jeho rady pomohli, alebo ak si myslíte, že v parlamente by mali sedieť skutoční odborníci, spomeňte si naňho aj pri volebnej urne a zakrúžkujte jeho meno (máte k dispozícii až 4 krúžky).
Vo všeobecnosti v SaS, alebo jej aktívnom fanklube som spoznal skvelých ľudí. Dáva to nádej tejto krajine vidieť ľudí ako vo svojom vzácnom voľnom čase chodia do ulíc zbierať podpisy na referendum a diskutujú v odborných tímoch o rôznych témach dôležitých pre štát. Je zaujímavé pozorovať ľudí, ako zanietene obhajujú svoje presvedčenie, a aj keď nemusíte s každým názorom súhlasiť, je príjemné si uvedomiť, aké je to presvedčenie pre nich dôležité. Že sa zapojili do politiky, lebo chcú presadiť myšlienky, ktoré mali dovtedy vo svojom vnútri, ale nemali platformu na ich realizáciu. Sú takí, ktorí niečo odborné vypracujú a nechcú ani len aby sa ich meno spomenulo. Týmto im chcem vzdať hold!
V rámci SaS vybavujeme aj rôznu korešpondenciu. Dostávame emaily od ľudí, ktorí sa s SaS nestotožňujú, respektíve si myslia, že by mala robiť niečo iné. Aj z týchto emailov ma mnohé tešia. A to tie, kde takýto názor nie je motivovaný konkrétnym súkromným ziskom, ale presvedčením autorov. Opäť, môžem si o niektorých myslieť, že ponúkajú scestné riešenia, ale je fantastické vidieť, že to píšu, lebo im záleží na osude štátu.
Toto všetko ma povzbudzuje v tom, že projekt SaS nie je v žiadnom prípade márny. Že je stále množstvo ľudí, ktorým záleží na osude nás ako celku a nie len na tom, aký kus „žvanca“ im podhodia politici, ak ich budú voliť a dovolia im kradnúť.
Každý z nás sa môže o politické zemetrasenie u nás zaslúžiť účasťou v parlamentných voľbách 12. júna.
Článok je písaný z pohľadu člena SaS a kandidáta do Národnej rady SR (č. 39)
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!