Rusko zavedie digitálny rubeľ od 1. augusta
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 24. júla zákon o zavedení digitálneho rubľa v krajine. Ide o novú formu národnej meny, ktorú možno dediť a odkázať. Od 1. apríla už beží pilotný skúšobný technicky a logisticky overovací projekt zmluvne s trinástimi bankami.
Čo je digitálny rubeľ? Digitálny rubeľ má štatút plnohodnotnej národnej meny spolu s hotovostnými a bezhotovostnými platobnými prostriedkami. Ak ho chcete použiť, musíte sa zaregistrovať na špeciálnej platforme od Bank of Russia. Na tejto platforme, ktorá ešte len vzniká, budú mať Rusi možnosť vytvoriť si digitálnu, čiže elektronickú peňaženku. Práve tam bude uložený digitálny rubeľ, nikde inde.
Všetky operácie budú prebiehať prostredníctvom tejto platformy pod zodpovednosťou centrálnej banky. Zároveň bude možné využívať digitálnu peňaženku prostredníctvom mobilnej alebo internetovej banky.
Zákon o digitálnom rubli vstupuje do platnosti 1. augusta 2023. Príslušný dekrét podpísal ruský prezident Vladimir Putin.
Centrálna banka poznamenáva, že zavedenie digitálneho rubľa v Rusku nenahradí bezhotovostné peniaze . Občania môžu bežne používať bezhotovostné prostriedky, ako aj papierové peniaze.
Hlavným rozdielom medzi novou menou a bežnými bezhotovostnými platobnými prostriedkami je, že všetky operácie s digitálnym rubľom kontroluje centrálna banka. Aj keď na transakcie s novým rubľom použijete bežnú banku ako sprostredkovateľa, stále zostanú v elektronickej peňaženke pod kontrolou centrálnej banky. Digitálne peniaze z elektronickej peňaženky nie je možné previesť, nemožno ich ukradnúť.
Zvláštnosťou digitálneho rubľa je tiež to, že túto formu meny nemožno použiť na akumuláciu. Na digitálny rubeľ sa nebudú účtovať žiadne úroky.
Digitálny rubeľ sa tiež líši od kryptomeny. Na rozdiel od druhej meny má nová forma meny v Ruskej federácii oficiálny charakter. To znamená, že digitálny rubeľ je kontrolovaný centrálnou bankou a poskytovaný štátom krajiny. Digitálny rubeľ má teda záruky ochrany a jeho hodnota nepodlieha výkyvom. Náklady na digitálny a bežný rubeľ sú jedna k jednej.
Vlastnosti používania digitálneho rubľa. Transakcie s digitálnym rubľom sa budú vykonávať online aj offline . Ak chcete používať digitálny rubeľ bez prístupu na internet, budete si musieť rezervovať určitú sumu v elektronickej peňaženke.
Digitálny rubeľ sa bude používať výlučne ako platobný prostriedok. Nebude možné vykonávať žiadne operácie s pôžičkami alebo prevodmi iba s vkladmi. Platforma bude fungovať nepretržite.
Na používanie digitálneho rubľa sa Rusi budú musieť pripojiť k Jednotnému systému identifikácie a autentifikácie. Budete tiež potrebovať elektronický digitálny podpis (EDS), ktorý bude potrebné pravidelne aktualizovať.
Digitálny rubeľ zahŕňa niekoľko typov účtov pre transakcie s rôznymi kategóriami – banky, fyzické osoby a právnické osoby. Platí pravidlo: jeden klient – jeden účet.
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon o zmenách a doplneniach Občianskeho zákonníka Ruskej federácie. Vyplýva z nej, že digitálny rubeľ je možné odkázať a zdediť.
Finanční experti sú presvedčení, že digitálny rubeľ sťaží zločincom pranie špinavých peňazí. Dôvodom je skutočnosť, že teraz operácie s týmto typom rubľa kontroluje iba centrálna banka.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!