Ruky preč od ropy
Ropa ako surovina pre palivové deriváty a zdroj zla (mocenské záujmy) by mala ostať pod zemou. Arabi, najmä SA a emiráty, zväčša, žijú z ropy, cez ňu majú všetko, kúpia a zaplatia si aj prácu gasterbeitrov…
Žijú si ako prasce v žite (rope). V zlate a mramore. Za konfliktami na Blízkom východe je najmä ropa. Uhlíkovú stopu majú „na háku“. Ich faktickou pasívnou lenivosťou im je ukradnutá, nie sú priemyselnými veľmocami, ale príživníkmi na rope a cudzej práci. Parazitujú. Stačia im bohaté ropné ložiská…
A ukájajú sa na svojom islame, ktoré je ich falošným egregoriálnym náboženstvom, so svetovými mocenskými ambíciami (egregor je skupinové, kolektívne, spoločenské kolektívne vedomie podľa jeho dosahu a rozsahu).
Zlatý vek Arabov a islamu a ich prínos pre vedu je dávnou minulosťou. Zabila ho ropa. Ostali zakuklení v islame a ich totalitnej náboženskej ideológii.
Plyn je čistejší, ekologickejší a tichší, než ropa, benzín či nafta. Surovinovo (akumulátory) drahší tichý elektrický pohon ekologický nie je. Zásoby vhodných prvkov, trebárs lítia, sú obmedzené.
LPG je propán bután, čiže skvapalnený ropný plyn, ktorý je stlačený v zásobníkoch, cisternách alebo aj vo fľašiach.
CNG je stlačený zemný plyn (metán), ktorý sa ťahá potrubím, kúri sa s ním napr. v domácnostiach.
LNG je skvapalnený CNG, ktorý je najprv extrémne podchladený, čím sa mení jeho forma na kvapalnú. Tým pádom ho pri tankovaní potrebujete menej (resp. tankujete menší obsah) a vozidlá majú podstatne väčší dojazd ako na CNG.
BIOPLYN vzniká chemickým rozkladom biologických látok v tráviacom trakte alebo v skládkach. Po prečistení nám zostane iba jeho hlavná zložka – metán. Po spracovaní je totožný s CNG.
Plynový pohon je vhodný pre osobnú aj nákladnú automobilovú dopravu. Bežný osobný automobil na jednu náplň prejde minimálne 500 km.
Plyn ako motorové palivo umožní nižšiu cenu automobilov odpadnutím nákladov na dosahovanie nariadených emisných limitov. Je bez pochýb lacnejšie, dostupnejšie a čistejšie.
Budúcnosť má vodíkový pohon. Palivové články vytvárajú elektrickú energiu vďaka elektro-chemickej reakcii vodíka a kyslíka. Elektrina vytvorená palivovými článkami poháňa elektromotor. Prebytočná energia sa uchováva v akumulátoroch. Jedinou odpadovou látkou je čistá voda.
Súčasná dobíjacia elektromobilita ne je tá správna cesta. Elektromobilita je slepá ulička.
Veterné zdroje elektriny sú závislé na vetre, slnečné kolektory na slnečnom svetle. Poškodzujú ekonomiku vysokými dotáciami a zvyšujú cenu elektriny, čím znižujú očakávaný efekt.
Ropné deriváty by mali byť už len núdzovou alternatívou, doba týchto motorov končí. Je pohodlné, udržiavať ich ako palivo, ale o to nepohodlnejšie, boriť sa s emisnými následkami.
Uhlie (Poľsko, Nemecko, Česko, Slovensko) dávno nemalo byť súčasťou energetického mixu.
Jadrová energetika by mala byť súčasťou mixu, pri splnení podmienky bezpečných úložísk jadrového odpadu.
Pevný zdroj elektriny by mala byť výkonnejšia, s trvácnejšou náplňou a ekologickejšia jadrová fúzia.
Samozrejme, že to nie je jednoduché, sú za tým s politickou vôľou aj finančné náklady. Ibaže otázkou je aj, či sú a budú všetky náklady oprávnené, či reálne ceny, a kto sa pritom bokom nabaľuje (korupcia, provízie).
Pre život je najdôležitejšou voda. Už dnes (pribúdajúce teplo a sucho) je strategickou práve voda. Hladiny dostupných podzemných vôd klesajú. Veda, technológie a vlády by sa mali sústrediť na
a/ zadržiavanie pevninských povrchových vôd,
b/ budovanie čistiarní odpadových vôd a ich vracanie do obehu,
c/ odsoľovacie technológie a zariadenia a ich lacnejšie varianty, s ich vyústením do pevninských rozvodných sietí, v rámci kontinentu.
Vo veci zadržiavania vody v krajine Česi netárajú ale reálne konajú a majú výsledky.
Voda bude drahšia možno aj ako ropa a plyn. Najmä v prechodovom období, než sa dobuduje „priemysel“ na vodu a jej distribúciu. Vodu, najmä pitnú vodu treba chrániť ako najcennejšiu komoditu: Je jednou z podmienok pre naplnenie základného ľudského práva na život od počatia po prirodzenú smrť.
Ochrana obydlí pred teplom – od ochladzovačov vzduchu a klimatizácií k budovaniu (prebudovávaniu) ústredného kúrenia v zime, na chladenie v lete.
Treba viac zelene v mestách a zintenzívnenie zalesňovania aj tam, kde lesné plochy nie sú. Je ale otázkou, ako novo zalesnené plochy zavlažovať, aby sadenice nevyschli, než sa ujmú (na nedostupných miestach len letecky). A tu i tam platí aj: a odkiaľ vziať vodu?
Obmedzenie kšeftov s drevom aj kalamitným; zastaviť zalesňovanie smrekom ako potravou pre lykožrúta smrekového. Smrek je pre lesné závody ekonomicky výhodný ako rýchlo rastúca drevina. Nie kecy, ale skutky.
Štyridsiatky v Austrálii, sucho a požiare rozdúchavané a hnané vetrom, sú jednoznačný a odmietavý dôkaz a signál pre odmietačov klimatických zmien na planéte Zem. Sú prostý fakt. Aj tohtoročná európska zima bez snehu a ľadu. Aké bude tohtoročné leto? Môže byť také, ako v Austrálii.
Namiesto prázdnych sporov o príčinách, najmä pseudo vyspelá západná civilizácia, musí prijať vecné a efektívne opatrenia a tým znížiť možný diel spoluzodpovednosti.
Jednoduché ako facka. Dostávame ich dosť aj zotrvávaním na falošných európskych hodnotách. Dnes je jasné, že svet je multi polarizovaný a polarizácia prebieha aj na osi USA-EÚ. Ale aj to, že na nej RF (Putinovo Rusko) tom nemá žiadny diel viny.
Nie o 30 percent drahší americký plyn, ale spoľahlivý ruský, je aj potrubím budúcnosti, ekonomickej, hospodárskej, obchodnej, sociálnej a kultúrnej spolupráce ak nie EÚ, tak Slovenska s Ruskom.
Toto platiť nesmie (ani v škole):
A potvrdzuje sa, že to tak nie je. A dnes to vedia deti aj mládež.
Na stole leží a čaká preformátovanie vzťahov USA-EÚ a vzťahov EÚ a RF. Kto nepochopil, je rigidný a pre svetový mier nebezpečný hlupák a psychopat. Sú vo vrcholových politikách (Slovensko a EÚ).
1. V parlamentných voľbách treba prelomiť falošný západný liberálny egregor, návratom k tradičným európskym hodnotám. Ak nie, EÚ bude pokračovať na ceste k sebazničeniu;
2. Ak sa EÚ okamžite nespamätá, Lisabonská zmluva nie je Boh. Členstvo v EÚ nie je jediná možnosť;
3. Pentagon je, lebo USA majú najväčšiu armádu na svete, aj najväčším spotrebiteľom arabskej ropy. Preto je zhovievavý aj k vražde novinára Chášukdžího, a „spojenec“ Saudov…
4. Čo vlastne vôbec hľadá našich sedem vojakov v Iraku? Smrť? A za koho? Prítomnosť cudzích vojsk si na území Iraku po atentáten na Sulejmáního nepraje ani iracký premiér Adil Mahdul-Abdí;
Sú to špiny. To je americký neo imperializmus. Odstrihnite sa od nich. USA sledujú len svoje vlastné záujmy.
5. EÚ je v záujme svojich občanov povinná okamžite začať s jej zahranično-politickým preformátovaním.
Americká vojenská prítomnosť na území Slovenska, pán Lajčák, je pre Slovensko životu nebezpečná!
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!