Rozdiely v platoch absolventov
Tento týždeň minimálne dva slovenské denníky uverejnili rebríček platov absolventov slovenských vysokých škôl a univerzít (viac sa dozviete tu a tu). Oba články používajú ako zdroj ministerstvo školstva. Prieskum formou dotazníkov zorganizovalo Centrum vedecko-technických informácií a jeho výsledky by mali byť kompletne zverejnené na novom portáli lepsieskoly.sk, ktorý by mal byť spustený vo štvrtok (12/2/2015).
Činnosť Ministerstva školstva a centra vedecko-technických informácií vítame, keďže prieskum poukázal na problém, ktorý u nás už dlhodobo je a na ktorý sme upozornili aj v našom predošlom blogu – uplatnenie vysokoškolských absolventov v odbore (tu). Z odpovedí 15 000 účastníkov prieskumu vyplynulo, že takmer polovica absolventov nikdy nepracovala v odbore, ktorý vyštudovala. Sám minister J. Draxler sa vyjadril, že „Nemá zmysel, aby sme dávali peniaze tam, kde sa absolventi neuplatnia“.
Dúfame, že spomínané vyjadrenie ministra bude viesť k prehodnoteniu systému financovania vysokých škôl. Ich príjmy dnes závisia od počtu študentov (za každého študenta dostáva škola príspevok). Na prvý pohľad to znie celkom rozumne, ale bohužiaľ tento systém financovania škôl spôsobil, že vysoké školy a univerzity sa vo veľkom zameriavajú na prijatie čo najväčšieho množstva študentov bez ohľadu na kvalitu poskytovaného štúdia. Stačí si uvedomiť, že už dva roky po sebe vysoké školy a univerzity otvorili viacej študijných miest, ako sa prihlásilo uchádzačov o štúdium.
Samotné univerzity prispievajú k nesúladu medzi štruktúrou absolventov a ponukou zamestnávateľov. Školy produkujúce uchádzačov bez uplatnenia v odbore odčerpávajú peniaze, ktoré by sme naopak mohli dopriať školám produkujúcim absolventov atraktívnych pre trh práce. Dúfam, že k zmene systému financovania dôjde čo najskôr aj za cenu zániku niektorých vysokých škôl, ktorých je ako húb po daždi.
Ďalšou pomerne diskutovanou témou je rozdiel medzi príjmami absolventov jednotlivých škôl. Tam by som ale až taký desivý problém nevidel. Na prvých miestach sa umiestnili tri bratislavské, dve košické a jedna žilinská univerzita. Na opačnom konci rebríčka sa zas umiestnili teologické a pedagogické fakulty a fakulty sociálnych vied univerzít z celého Slovenska.
Rozdiely sú markantné (vyše 1000 €), ale treba si uvedomiť, že hlavným dôvodom platových rozdielov nemusia byť ani samotné školy, ale skôr odbory a samotná lokalita škôl. Rebríček jasne ukazuje, že najlepšie zarábajú technické a ekonomické smery a najhoršie práve pedagogické a teologické. Zároveň je ale výrazný rozdiel aj medzi absolventom STU a TUKE. Tento rozdiel ale skôr spôsobuje región, ako samotná škola. Veľká časť ľudí, ktorí prídu študovať do Bratislavy v nej potom aj zostane a nájde si tu „bratislavský“ plat. Kto ale študuje v Košiciach sa chová podobne, ale dostane „košický“ plat. Obaja ale majú aj svoje miestne náklady.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!