Represívny akt PiS proti justícii prijatý poľským sejmom
Európska komisia listom požiadala predsedu Andrzeja Dudu, predsedu vlády Mateusza Morawieckeho, predsedníčku Sejmu Elżbietu Witeka a predsedu senátu Tomasza Grodzkiho, aby prerušili prácu na návrhu zákona o súdoch a sudcoch až do konzultácie s Benátskou komisiou.
List Poľsku poslala vo štvrtok podpredsedníčka Komisie Viera Jourová, ktorá vyzvala poľské orgány, aby konzultovali projekt s Benátskou komisiou Rady Európy.
V decembri 2017 Benátska komisia prijala kritické stanoviská k poľským zákonom a projektom zmien v správe justície v Poľsku, ktoré majú byť vážnym ohrozením nezávislosti súdnictva.
20. decembra 2019 poľský snem prijal komplexnú novelu zákona o sudcoch, ktorý dáva možnosť prepustiť alebo presunúť sudcov, ktorí sa dopustia disciplinárnych priestupkov proti služobnému pomeru sudcov. 233 poslancov hlasovalo za, 203 proti a 10 sa zdržali hlasovania.
Poľský senát chce do 30-tich dní legislatívny proces ukončiť vrátane reflexie stanoviska Benátskej komisie a zahraničných expertov.
Odmietavé stanovisko k návrhu poľského zákona o sprísnení disciplinárnej zodpovednosti sudcov „náhubkový zákon“ vydala aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatović a komisárka EK pre právny štát Věra Jourová.
https://www.rp.pl/Polityka/191229991-Ustawa-represyjna-przyjeta-przez-Sejm-Za-tylko-PiS.html
Národno konzervatívna strana PiS minulý týždeň v parlamente predložila zákon, ktorý má podľa kritikov umlčať a potrestať sudcov spochybňujúcich sudcovskú radu. Tento orgán, na ktorého obsadenie má vplyv PiS, má právomoc navrhovať prezidentovi nových sudcov.
Vláda návrh obhajuje s tým, že je dôležitý pre zachovanie poriadku v justičnom systéme, kde podľa poslancov PiS narastá anarchia.
Názory a odporúčania Benátskej komisie, zaoberajúcej sa právom, spravodlivosťou, súdnictvom a otázkami právneho štátu nie sú záväzné. Stretnutie na ministerstve spravodlivosti (11.1.) pre už rozhodnutých zrejme neprinesie výsledok, pretože:
1. Vedúci ministerstva zahraničných vecí Jacek Czaputowicz uviedol, že návšteva Benátskej komisie sa nekoná na pozvanie poľského štátu;
2. Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro aj preto vyhlásil, že schôdzky sa nezúčastní. Komisiu prijme námestník ministra, ktorý návštevu Benátskej komisie považuje za súkromnú návštevu, a ako „turistickej skupine“ odporučí návštevu múzea totalitného režimu.
Czaputowicz má názor, že Benátska komisia stratila svoju kredibilitu, pretože je spolitizovaná. Preto by mala byť návšteva Benátskej komisie považovaná len za súkromnú návštevu.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/301099965-Komisja-Wenecka-spotka-sie-z-kierownictwem-Ministerstwa-Sprawiedliwosci-ale-nie-z-ministrem-Ziobro.html
Poľsko je vo vzťahu k väčšinovej vláde PiS (právo a spravodlivosť) rozdelené, pretože strana koná ako volebný víťaz, ktorý berie všetko. Zmenu môžu priniesť len voľby. Pripomínam, že väčšina nerovná sa pravda, len sila a moc. O tom je demokracia s jej svetlými aj temnými stránkami jednej mince.
Poľsko čelí nevôli Európskej komisie, možným sankciám a tie, môžu otvoriť aj otázku suverenity a zvrchovanosti členského štátu EÚ v spoločenstve.
Budeme zrejme svedkami brexitových a post brexitových procesov v EÚ…
https://www.dorzeczy.pl/obserwator-mediow/123982/bbc-polska-moze-opuscic-unie-europejska.html
Mám názor, že súdna moc by mala byť prísne oddelená od vládnucej (politickej) moci, a nielen súdna ale aj exekutíva v časti prokuratúra a OČTK. Ako členský aj nečlenský štát EÚ.
A to platí aj pre Slovensko.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!