Prirodzená krása verzus kozmetika
Úlohou kozmetiky je ZACHOVAŤ TO, ČO NÁM PRÍRODA DALA – prirodzenú krásu.
Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že pravidelnou aplikáciou kozmetických prípravkov po dobu trebárs 10-ich rokov, množstvo umelej krásy z téglikov, krabičiek, túb, fľaštičiek nebude vôbec zanedbateľné.
Je vedecky dokázané, že až 60 % všetkého, čím človek krášli svoje telo sa vstrebáva do tela.
Prísady v kozmetických prípravkoch
Pre kozmetické giganty je prvoradou povinnosťou informovať klientov o ich zložení vo forme medzinárodného názvoslovia INCI. Pre zaujímavosť uvediem iba niekoľko základných látok, s ktorými sa aj napriek všetkým opatreniam v kozmetike ešte používajú a ktoré by sme na našu pokožku aplikovať pravidelne a dlhodobo nemali.
Uvádzam názvy škodlivých chemikálií podľa názvoslovia INCI. Ich obsah musí byť uvedený na každom prípravku, na jeho obale alebo príbalovom letáku pod názvom Ingredients a uvedené by mali byť podľa hmotnosti v zostupnom poradí.
Všetci však vedia, že prečítať si tieto príbalové letáky alebo zloženie výrobku mnohým robí problém aj s použitím lupy.
Parabeny, estery kyseliny p-hydroxybenzoovej majú antimikrobiálny účinok a preto sa používajú najčastejšie ako konzervačné činidlá v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Medzi najvýznamnejšie patrí methylparaben, ethylparaben, propylparaben a ich sodné soli. Aj napriek tomu, že ide prakticky o netoxické látky, ich každodenné používanie v kozmetike môže pre citlivú pokožku spôsobovať určité riziko alergie a iných zdravotných problémov.
Ftaláty sa používajú pri výrobe plastov ako zmäkčovadlo a my vieme, že mnohé kozmetické prípravky sú balené v plastoch. Ich použitie je zakázané, ale použitie sa ťažko dokáže. Sú označené ako DBP (di-n-butylftalát) a DEP (dietylftalát). V tejto podobe je ich možné nájsť na antiperspirantoch, deodorantoch, lakoch na nechty, šampónoch, kolínskych vodách a parfumoch. Ftaláty sa môžu uvoľňovať v tých kozmetických prípravkoch, ktoré obsahujú alkohol a zo stien niektorých obalov z umelých hmôt. Priamym kontaktom sa sliznicou môžu ftaláty prenášať rovno do krvi, čo môže nastať pri použití gelových erotických pomôckach. Ftaláty zvyšujú riziko alergií, astmy a môžu narušiť metabolizmus hormónov. U dospievajúcich spôsobujú atrofiu varlat a tým ohrozujú plodnosť.
Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES) obsahujú šampóny, tekuté mydlá, peny do kúpeľa alebo zubné pasty. Ak by v týchto prípravkoch neboli použité, stratili by svoju myciu a peniacu schopnosť. SLES môže vyvolať afty. Používanie šampónov s týmito prísadami môže viesť k vzniku lupín a k nadmernému vypadávaniu vlasov, až k strate.
Akrylamid je v mnohých krémoch a mastičkách v podobe polymeru, ktorý dodáva produktom gelovitú štruktúru. Bolo však zistené, že akrylamid bol prítomný v mrazených potravinách, najmä zemiakových polotovarov. U zvierat bol dokázaný ich karcinogénny účinok. U ľudí zatiaľ nie sú k dispozícii dostatočné počty pozorovaní, z ktorých by bolo možné dokázať ich karcinogenitu na ľudský organizmus. Vyvarovať však je na mieste.
Propylen Glycol (PG) je zvlhčovadlo a rozpúšťadlo, ktoré sa používa v šampónoch, deodorantoch, rúžoch, krémoch, pleťových vodách, ale aj vo vlhčených vreckovkách. Pri práci s týmto rozpúšťadlom je potrebné dodržiavať bezpečnostné predpisy, pretože ľahko preniká pokožkou a môže predstavovať rôzne zdravotné riziká. Je to v podstate nebezpečný odpad.
Formaldehyd je silne karcinogénna látka, ktorá dráždi sliznice. Vyskytuje sa v prípravkoch na tvrdenie nechtov. Deriváty formaldehydu sa vyskytujú pod názvami: Imidaolidinyl urca, Bronopol, 2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-Diol, Bronidox, 5-Bromo-5-Nitro-1, 3-Dioxane, Diazodinyl-Urea a DMDM Hydantoon.
Toulen sa nachádza v lakoch na nechtoch, prípravkoch na ošetrovanie vlasov, na farbenie vlasov, parfumoch a toaletných vodách. Škodlivosť tejto návykovej látky je dostatočne známa. Mali by sme byť veľmi opatrní, aby sme nechty a vlasy neošetrovali v blízkosti detí a chorých.
Dioxan vošiel do vedomia verejnosti ako hlavná zložka chemického defoliantu Agent Orange, ktorý bol používaný vo vojne vo Vietname. Šokujúce bolo zistenie, že sa uvoľňuje z tampónov, hygienických vložiek a plienok v dôsledku používania chlóru k ich bieleniu, pričom neexistuje žiadne opodstatnenie tieto produkty častej potreby bieliť. Existujú iba komerčné záujmy. Bolo dokázané, že karcinogenita dioxinu je až 500 000 krát vyššia ako karcinogenita zakázaného DDT.
Zdroj: prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. a prof. RNDr. Jiři Patočka, DrSc. Doba jedová
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!