Prikážme rádiám hrať slovenskú hudbu!
Aj vám sa občas stane, že si zapnete rádio a valí sa na vás len americká hudba a zúfalo čakáte na náš národný jazyk? Áno, aj mne sa to niekoľkokrát stalo. A dokonca sa to stalo aj niektorým slovenským hudobníkom alebo dokonca aj poslancom Národnej rady, ktorí sa rozhodli konať. Začína prevládať názor, aby sme prikázali rádiám hrávať slovenskú hudbu, a to sa mi začína podobať na praktiky minulého režimu.
Zámer rádia
V súčasnej dobe, môžeme vidieť na našej frekvenčnej scéne niekoľko rádií. Cez modrené a komerčné rádiá, ktoré hrajú najnovšie hity až po kresťanské a dokonca aj čisto slovensky hrajúce rádiá. Myslím si, že je potrebné, aby sme si uvedomili, prečo majitelia komerčných rádií rozbehli svoj biznis. Títo ľudia si určite nezakladali rádiá z dôvodu, že z toho budú mať iba dobrý pocit. Každý podnikateľ si svoju firmu zakladá s určitým zámerom. Väčšinou ide o zámer vytvoriť zisk. Ak podnikateľ vytvorí zisk začne zarábať. Predpokladám, že to je všetkým jasné. Takže vlastníci rádií taktiež nezakladali svoje firmy z lásky k hudbe, ale v prvom rade k tvorbe zisku.
Rádiá na Slovensku chcú prirodzene vytvoriť zisk, aby mohli zarábať. A ak chcem tvoriť zisk, musím sa pozrieť po čom je dopyt, aby som to mohol ľahko predať. Momentálne je bezkonkurenčne najväčší dopyt po hudbe, ktorá je v anglickom jazyku. Z toho nám vyplýva, že rádiá sa zameriavajú na túto hudbu, ktorá sa ľahko predáva a ktorú chcú ľudia počuť. Ak bude chcieť väčšina ľudí počúvať hudbu v hebrejskom jazyku, tak ju rádiá budú hrať.
Reklama prináša zisk.
Komerčné rádiá počúvajú státisíce ľudí. A prečo? Je to z toho dôvodu, že ich repertoár sa zakladá na tom, čo chcú ľudia počuť. Snažia sa ponúknuť to, po čom je najväčší dopyt. Ak rádiá počúvajú masy ľudí, tak tu vzniká priestor na reklamu iných súkromných subjektov, ktoré chcú prezentovať svoje produkty, aby uspokojili potreby iných. Z reklám majú rádiá najväčší príjem, čiže celá motivácia rádia je hrať čo najžiadanejšiu hudbu, aby sme mal čo najviac reklám, ktoré im prinesú zisk.
V parlamente sa nám ozvali hlasy OĽaNO, konkrétne pána Viskupiča, ktorý sa snaží o to, aby sme zákonom prikázali súkromným rádiám hrať určité percento hudby v slovenskom jazyku. Príde mi absurdné, veľmi drzé a populistické, keď by sme mali začať diktovať rádiám, koľko hudby a akej musia hrať. Myslím si, že je to obmedzenie ich podnikateľských slobôd. Veď posúďte sami. Asi by ste sa nevybrali predávať vzducholode, keď väčšina ľudí chce autá.
Pánovi Viskupičovi a hlavnému predstaviteľovi kapely Iné Kafe ,ktorý sa taktiež chytil tejto iniciatívy, odporúčam, aby si založili vlastné rádio a hrali čisto slovenskú hubu. Veľmi rád by som sa pozrel či by konkurenčne dokázali súperiť len so slovenskou hudbou. Je pravda, že novelu zákona stiahol, ale podľa môjho názoru, keby mohol, tak je už v platnosti. Ak sa slovenským interpretom nepáči, že ich nehrávajú rádiá, tak problém nebude asi v rádiách, ale v tom, čo chcú ľudia počúvať.
V rádiách nie je problém
Koniec koncov, naše rádiá dávajú priestor aj domácim interpretom, ale je pravda, že nie taký veľký, ako zahraničným. Ale opakujem. To nie je problém rádií a zákonom im prikazovať,
aby museli hrať slovenských interpretov je podľa môjho názoru totalitné a veľmi podobné minulému režimu. Osobne nemám nič proti slovenskej hudbe. Počúvam ju veľmi rád a s radosťou, ale myslím si, že by sme mali rozlišovať trhový mechanizmus(čoho súčasťou sú aj rádiá) a záľuby.
Adam Sipos
Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť aj na Vybrali sme.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!