Prigožin je podľa Lukašenka v Rusku
CNN sa pýta bieloruského lídra, kde je šéf PMC Wagner. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko na tlačovej konferencii pre CNN povedal, že Jevgenij Prigožin je v Rusku, tu.
Prigožin bol údajne vyhostený (was alleged to be exiled/deportovaný?) do Bieloruska po tom, čo minulý mesiac upustil od svojho krátkodobého povstania, v rámci dohody, ktorú údajne sprostredkoval Lukašenko. Informuje o tom Matthew Chance zo CNN. Pozn. editora: v zátvorke je novinárom použitý výraz, označenie pre právny stav osoby Prigožina. Nie je isté, či šlo o dohodu, vyhostenie spojené s deportáciou, alebo slobodné rozhodnutie Prigožina, lebo Lukašenko tvrdí, že líder Wagnerovcov je v Rusku, raz v Petrohrade, raz v Moskve, tu (novinár CNN vo videu vpravo) tu.
Vie sa, že stíhanie vo veci a osobe bolo Moskvou zastavené, ostalo ale v objasňovaní ruskej FSB pre účel dokumentácie skutkov „vzbury“ Wagnerovcov a ich „pochodu spravodlivosti“ na Moskvu, cieľ: Šojgu a Gerasimov.
Úrady vykonali raziu v kancelárii a rezidencii šéfa Wagnera Jevgenija Prigožina v Petrohrade, informovali štátne médiá, pričom zhabali hotovosť, zbrane a parochne. Prigožin bol údajne deportovaný do Bieloruska po tom, čo minulý mesiac upustil od svojho krátkodobého povstania v rámci dohody, ktorú údajne sprostredkoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Video: Čo našli ruské úrady v kancelárii šéfa Wagnera Prigožina, foto galéria tu.
Peniaze v hotovosti a zadržané predmety a cennosti vraj Prigožinovi boli vrátené. Putin informoval o oprávnených príjmoch Prigožina aj zo štátnych zákaziek pri zabezpečovaní stravy pre školy a armádu ale aj financiách pre bojové účely PMC Group Wagner.
Pripravuje sa zákon o postavení súkromných bojových jednotiek v Rusku.
Ak sa vám chce čítať, ponúkam článok: Zajatí ruskí vojaci hovoria o nízkej morálke, neporiadku a hrôzach zákopovej vojny tu.
Článok s množstvom citácií; ja len, aby boli ťažko dostupné informácie z jednej aj druhej z proti sebe bojujúcich strán: „Počas troch dní „lietali a hvízdali nad hlavou granáty a mínomety, explodovali okolo nás,“ hovorí pre CNN Anton, ruský vojak, ktorý sa nachádza južne od Bakhmutu. „Skákali sme ako králiky pod mínometnými nábojmi a bombami. Keď to stíchlo, spolu so spolubojovníkom Slávom zaspali. Zvuk burácajúceho motora a streľba nás čoskoro prebudili a ostreľovanie nakoniec odpálilo polená zakrývajúce líščiu dieru, v ktorej sme sa skrývali. „Priamo pri vchode bol kráter. Bolo mŕtve ticho. A kamarát mi povedal, poďme utekať,“ spomína Sláva, ktorý je teraz vo väzbe ukrajinských vojakov.
Bežali, skákali cez krátery a telá rozbité na kusy neustálym ostreľovaním, do ďalšej diery. Počuli vozidlo a hlas ukrajinských vojakov pohybujúcich sa nad nimi, hovorí. Anton mal jednu pušku a jeden granát. Hovorí, že počul cvaknutie a boli vhodené dva granáty. Hĺbka líščej diery ich chránila pred výbuchom. Chvíľu bolo ticho, potom sa (Ukrajinci) vrátili. Myslel som, že to je koniec,“ hovorí Anton. Veril, že ho buď popravia, alebo brutálne umučia. „Prepol som pušku do režimu jednej strely a myslel som si, že sa zastrelím. Ale nemohol som,“ hovorí s plačom. Ticho vzlyká a zapáli si cigaretu, ktorú ponúka ukrajinský vojak.
Je jedným z ôsmich ruských vojakov zadržiavaných ukrajinskou Treťou útočnou brigádou v provizórnom väzení na východe Ukrajiny. Mužov držali v malých celách bez prirodzeného vetrania a slnečného žiarenia, ale s prístupom k jedlu, vode a cigaretám.
CNN urobila rozhovor s tromi z nich pred ich prevozom do ukrajinskej rozviedky, v zriedkavom prístupe k vojnovým zajatcom v tomto štádiu zadržiavania. CNN nepoužíva ich skutočné mená a zatajila ich totožnosť, aby sa predišlo možným negatívnym následkom po ich návrate do Ruska a s ohľadom na usmernenia zverejnené Medzinárodným výborom Červeného kríža o nahlasovaní vojnových zajatcov.
V prítomnosti dvoch ukrajinských vojakov opísali títo traja muži nízku morálku v zákopoch, neporiadok a zjavnú opotrebovateľnosť niektorých ruských síl. Nezdalo sa, že by hovorili pod nátlakom.
Únoscovia mužov chcú, aby ich vymenili za ukrajinských vojakov, ktorých zadržiavajú Rusi, ale veľké nádeje si nerobia. Väčšina zajatých Rusov sú trestanci, privedení do prvej línie pod kormidlom Storm Z, jednotky ruského ministerstva obrany, ktorá udeľuje amnestiu ruským odsúdeným, ak súhlasia so šesťmesačným nasadením na Ukrajine. „Pre ruskú vládu nestoja za veľa,“ hovorí nám ukrajinský vojak prezývaný „dedko“. Vedie provizórne väzenie a hovorí, že posledných šesť mesiacov prijímal ruských trestancov s podobnými príbehmi, na rozdiel od zanietených vojakov, ktorých Ukrajinci zajali v bitke minulý rok.
Od začiatku vojny začiatkom roku 2022 sa vymenili stovky Ukrajincov a ruských vojnových zajatcov. Najnovšia významná výmena v apríli zahŕňala najmä Azov, vojakov, ktorí bojovali v poslednej bitke o mesto Mariupol predtým, ako ho obsadilo Rusko. Azovčania neskôr vytvorili Tretiu útočnú brigádu, ktorá teraz bojuje v Bakhmute.
Anton hovorí, že si odpykával svoj tretí trest odňatia slobody v Rusku za prechovávanie drog, keďže bol v minulosti odsúdený za podobný zločin a lúpež. Hovorí, že mu bol sľúbený čistý register, ak sa prihlási do boja na Ukrajine, ale tvrdí, že nevedel, že bude poslaný do prvej línie.
So Slavom mali pred nasadením dva týždne základného výcviku. „Nemali sme žiadnu morálku,“ povedal pre CNN ruský vojak Slava. „Očakávali sme, že budeme držať obrannú líniu, ako nám bolo sľúbené. Bolo nám povedané, že Wagner PMC bola zapojená do aktívnych nepriateľských akcií. A že my budeme tí, ktorí budú umiestnení na oslobodených územiach, ako nám už bolo vysvetlené.“
Wagnerovi žoldnieri ovládli Bakhmut v 10-mesačnej bitke, ktorá si podľa správ oboch strán vyžiadala tisíce životov. Ich vodca Jevgenij Prigožin ich stiahol do úzadia v máji, týždne pred krátkou vzburou a pochodom na Moskvu 24. júna. Odvtedy sa ukrajinské sily snažia získať späť zničené mesto obkľúčením ruských jednotiek zo severu. a juh.
Slava už bol vo väzení, keď Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, kde si odpykával desaťročný trest za obchodovanie s drogami. Podobne ako Antonovi bolo prisľúbené, že jeho register trestov bude vymazaný, ak sa pripojí k Storm Z. Obaja tvrdia, že ich jediným zdrojom informácií o vojne pred nasadením boli ruské štátne médiá.
Boli spolu zajatí, ako sa skrývali hlboko v líščej diere. Na zemi nad nimi ukrajinskí vojaci strieľali cez rady vyschnutých stromov a pri postupe vpred hádzali granáty do líšt. Vo videu, ktoré natočila a poskytla Tretia útočná brigáda, sa ukrajinskí vojaci pýtajú dvoch Rusov na ich hodnosť, postavenie a doklady. „Dnes som stratil dvoch blízkych ľudí. Môj hlavný seržant a veliteľ čaty. Boli to moji kamaráti, celú cestu sme prešli spolu,“ počúva sa Ukrajinca, ktorý sa im prihovára mimo kamery.
V tme podzemnej diery je napätie. Dvaja ruskí vojaci kľačia v hline. Anton si dáva ruky nad sklopenú hlavu a za ním Sláva dvíha ruky hore. Obaja opakovane vysvetľujú, že na ukrajinských vojakov, ktorí pred nimi stáli, nevystrelili. Slava hovorí: „Práve nás sem priviedli a odišli.“ Anton dodáva: „Radšej nás zabite.“ V tiráde nadávok ukrajinský vojak odpovedá: „Kto ti kurva povedal, že ťa zabijeme a podrežeme? Nezabíjame, neodrezávame gule, nepodrezávame hrdlá pred kamerou ako (vy) vo vašich videách. Videli ste videá?“ pokračuje s odvolaním sa na dve videá, ktoré kolujú po sociálnych sieťach a ktoré údajne ukazujú ruských vojakov, ako zabíjajú a mrzačia zajatých Ukrajincov. CNN nemôže nezávisle overiť tieto dve videá.
Ruský vojak Sergej, ďalší zo zajatcov, povedal CNN, že kričal „vzdaj sa“, keď dva granáty pristáli neďaleko a zabili vojakov vedľa neho v zákope. Jeho veliteľ už utiekol. „Skryl som sa v zákopoch. Tých, ktorí chceli prebehnúť z jednej pozície do druhej, jednoducho zostrelili guľomety a tanky,“ spomína. Keď uvidel ukrajinských vojakov, v strachu sa odplazil a schúlil sa k dvom vojakom. Jeden z nich volal po ruskom delostreleckom kryte vysielačkou, než ho zabijú lietajúce šrapnely. „Naše delostrelectvo, ako obvykle, nefungovalo. Potom naši skúsili Grad (raketomety), ale stále chýbali. Potom som počul (Ukrajincov), ako sa k nám približujú; Začal som kričať ‚Vzdávame sa‘ a potom na nás hodili granát,“ hovorí. „Cítil som, že ma to porezalo do ruky. Spýtali sa ma, kto som, a ja som povedal, že som Rus a že sa vzdávam. Začal som vstávať a prišiel druhý granát. Do polovice výkopu sa mi podarilo vyliezť za sekundu,“ hovorí pre CNN. Ruský vojak za ním bol zabitý granátom a Sergej pocítil rez cez nohu. Ukrajinský vojak neskôr vysvetľuje, že je ťažké počuť, čo hovoria ruskí vojaci počas prestreliek. „Mal som dvakrát šťastie, že som (nezabil ma granát) a že som sa vzdal ako väzeň,“ hovorí Sergej. Ukrajinskí vojaci mu poskytli prvú pomoc a previezli ho do poľnej nemocnice. Sergej mal obviazanú ruku a nohu, keď ho vyniesli z cely a poskakoval na jednej nohe. Na rozdiel od ostatných je zmluvným vojakom, nie trestancom. Hovorí, že čas, na ktorý sa upísal minulý rok, odslúžil v Chersone. Po návrate domov hovorí, že vojenský prokurátor sa mu vyhrážal väzením za dezerciu, ak sa nevráti na bojisko.
Mladý otec hovorí, že jeho predchádzajúce vojenské skúsenosti ho nepripravili na to, čo obe strany nazývajú „mlynček na mäso“ v Bakhmute.
„Bolo to veľmi odlišné od toho, čo som videl v televízii. Paralelná realita. Cítil som strach, bolesť a sklamanie vo svojich veliteľoch,“ hovorí. Ďalší dvaja vojnoví zajatci, ktorých oslovila CNN, vyrozprávali podobné príbehy. Ich jediným prístupom k jedlu a vode bola 5-kilometrová (3 míle) prechádzka cez mínové polia. Anton hovorí, že ich priamym veliteľom bol tiež trestanec. Ich velitelia sa dostali do zásoby liekov proti bolesti, ktoré mali, spomína Slava. Pod ich vplyvom títo velitelia posielali vojakov pod mínometnú paľbu a „dávali nezmyselné rozkazy,“ hovorí Slava.
Ich účty nie je možné nezávisle overiť, ale zodpovedajú videám, ktoré zverejnili ruskí branci, ktorí tvrdia, že boli nasadení do prvej línie s malou podporou. Ruské delostrelectvo, prúdové lietadlá a presné rakety dlhého doletu spolu s ich silne opevnenými zákopmi spomalili ukrajinskú protiofenzívu, ktorá sa začala minulý mesiac.
Sergej verí, že jeho zranenia ho udržia ďaleko od budúceho nasadenia a mimo väzenia, keď bude vymenený za ukrajinských vojnových zajatcov. Sláva a Anton si nie sú takí istí. Rusko vlani v septembri sprísnilo tresty za dobrovoľnú kapituláciu a uložilo mu až 10 rokov väzenia.
Anton na otázku o možnej odplate, keď bude späť doma, hovorí: „Neviem. Je ťažké odpovedať na túto otázku, ale keď poznáme históriu našej krajiny, takéto veci sa už predtým stali.“ Chce sa vrátiť domov, dať si do poriadku život a znovu sa spojiť so svojím odcudzeným dieťaťom. Namiesto toho môže skončiť späť vo väzení.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!