Prejedanie sa ako potreba „nasýtiť“ vlastné emócie
Svoj sebaobraz si vytvárame postupne od narodenia podľa toho, ako k nám pristupuje naše najbližšie okolie. Tak sa vnímame a posudzujeme. Ak rodičia v dostatočnej miere vedia reagovať na potreby dieťaťa, ako je potreba lásky, bezpečia a starostlivosti, je pravdepodobné, že sebavedomie takého dieťaťa bude pevné a dokáže zvládať každodenné životné situácie bez väčších problémov. Dieťa cíti, že je milované, hodnotné a potrebné. Zrkadlo, ktoré mu „nastavuje“ matka ukazuje, aké je dôležité a otec svojou hravosťou, úsmevom a starostlivosťou ho ubezpečuje, že „život je nádherný“ aj keď si občas dieťa pri hre odrie kolená. Ťažkosti môžu nastať vtedy, ak sa dieťa v ranom veku stretáva častejšie s opustením, frustráciou, alebo úzkosťou. Tieto pocitové skúsenosti zaangažujú celé jeho telo aj emocionalitu, a v snahe ubrániť sa „zaplaveniu“ pred zničujúcimi emóciami sa rozvinú maladaptívne (nevhodné) prvky správania sa.
To, ako reagujeme na určité životné situácie si teda nesieme už od plienok. Aj prejedanie sa, môže byť jedna z možností, ako reagujeme na stres, alebo emočnú záťaž. Ide o reakciu, kedy človek nevie dostatočne čeliť určitej „stresovej“ situácii a v „záchvate“ konzumuje jedlá, často vysokokalorické (sladkosti), aby tak zvládol pocity, ktoré má problém spracovať. Dôvod, prečo sa naruší vnútorná integrita, môže byť často vedomiu neprístupný. Človek sa cíti nepríjemne, ale nevie povedať prečo. Jedlo vtedy „zdanlivo“ pomáha v duševnej tiesni, ale je to iba ilúzia.
Následkom neustáleho prejedania je neprimerané priberanie na váhe a zvýšená náchylnosť k rôznym chronickým ochoreniam. Človek trpiaci záchvatovým prejedaním je často nešťastný a nespokojný sám so sebou, ale nevie si pomôcť. Mnohí sa snažia s týmto psychosomatickým problémom bojovať a skúšajú tie „najnovšie“ a „najoverenejšie“ diétne programy, ktoré sú ale bohužiaľ nedostatočné, nakoľko zbaviť sa tejto „závislosti“ nie je vôbec jednoduché. Ak sa aj podarí schudnúť pár kilogramov, stáva sa, že v určitej záťažovej životnej situácii nastane opäť regres, kedy človek stratí nad sebou kontrolu a nekontrolovateľne sa preje. Následne môže za to cítiť pocity viny, zlyhania až rezignácie. Takéto epizódy chudnutia a priberania sa môžu opakovať aj viackrát za život, čo je psychicky aj fyzicky vyčerpávajúce. Nie je však pravidlom, že každý človek trpiaci prejedaním má nadváhu, majú ale spoločný vzorec patologického správania, prejavujúci sa záchvatovým prejedaním. Následne si mnohí toto správanie kompenzujú (ospravedlňujú) cvičením, ktoré je často extrémne a teda až „sebazraňujúce“.
Pretože problém prejedania sa môže byť „zakorenený“ hlboko v nevedomí, ako úspešné sa celkom javí pôsobenie psychoterapie. Ide o možnosť liečenia v prostredí, kde človek cíti bezpečie a podporu na to, aby mohol pracovať s pocitmi, ktorým nerozumie. Je to cesta, ktorej cieľom je pochopiť dôvody svojho správania a naučiť sa hľadať možnosti, ako efektívnejšie zvládať záťažové situácie. Pri úspešnej terapii si človek lepšie uvedomuje svoje silné stránky, vlohy a tvorivé predpoklady. Následkom terapie je kvalitatívne prežívanie seba samého, ako aj fungovanie v medziľudských vzťahoch, čo sa pozitívne odrazí na znížení až vyhasnutí potreby nekontrolovateľného prejedania.
Ak sa tento problém týka aj Vás, netrápte sa výčitkami, nezúfajte a vyhľadajte pomoc, môžte sa z toho dostať!
www.psychorelax.sk
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!