Prejav Gregora Gysiho v nemeckom Bundestagu
Dňa 13.3.2014 vystúpil v nemeckom Spolkovom Sneme predseda poslaneckej skupin Die Linke Gregor Gysi. Dopredu hovorím, že prívržencom komunistickej ideológie a rétoriky týchto pohrobkov komunizmu nie som. Bohužiaľ, to čo odznelo z úst tohto neokomunistu je podľa môjho názoru realite bližšie ako goebbelsovské ohlupovanie západného (a teda aj slovenského) mediálneho mainstreamu. Preto považujem za nutné uviesť tento text aj pre slovenských čitateľov.
Pán predseda! Dámy a páni !
Putin chce riešiť celú krízu na Ukrajine vojensky. Nepochopil, že sa problémy ľudstva nedajú riešiť ani vojakmi ani puškami, ale práve naopak. (potlesk ľavice). Ani problémy Ruska sa takto nedajú riešiť. (potlesk poslancov zelených) Jeho myslenie a konanie je zlé a mi ho jasne odsudzujeme. (potlesk ľavice a poslancov zelených). Je to ale rovnaké myslenie, ktoré prevládalo a prevláda na Západe: v prípade Juhoslávie, Afganistanu, Iraku a Líbye. (odpor v laviciach poslancov CDU/CSU a SPD)
.
Namiesto systémovej konfrontácie nastúpili záujmové rozpory medzi USA a Ruskom. Studená vojna sa skončila, ale uvedené záujmové rozpory môžu priniesť podobné postupy. USA chcú získať viac vplyvu a brániť to, čo získali a Rusko chce získať viac vplyvu a brániť tiež to, čo získalo. Ako charakteristiky pre Rusko hovorím len: Gruzínsko, Sýria, Ukrajina. A aj keď odsudzujeme Putinovo konanie, človek musí vidieť, ako došlo k celému vyostreniu a konfrontácii. Hovorím vám úplne zreteľne: všetko, čo mohlo NATO a EÚ pokaziť, to pokazili. (potlesk ľavice)
Začnem u Gorbačova v roku 1990. Navrhoval spoločný európsky dom, rozpustenie NATO a Varšavskej zmluvy a koncept „všeobecnej bezpečnosti“ s Ruskom. To NATO odmietlo. Povedali: rozpustiť Varšavskú zmluvu, to je OK, ale NATO zostáva. Z obranného spoločenstva sa NATO zmenilo na intervenčný zväz.
Druhá chyba: pri znovuzjednotení Nemecka vyhlásili nemecký minister zahraničia, náš vtedajší minister zahraničia Genscher a ďalšie ministri zahraničia Gorbačovovi, že nebude žiadne rozšiřovanie NATO smerom k Rusku. Tento sľub bol porušený. Došlo k výraznému rozšíreniu NATO smerom k Rusku. Niekdajší minister obrany USA Robert Gates označil uponáhľané prijatie východoeurópskych štátov do NATO za ťažkú chybu a pokus Západu prizvať do NATO Ukrajinu za ťažkú provokáciu. To som nevyhlásil ja, ale niekdajší minister obrany USA.
A potom za tretie došlo k rozhodnutiu, umiestniť do Poľska a ČR rakety. Ruská vláda povedala: to sa dotýka našich bezpečnostných záujmov; nechceme to. Avšak Západ to vôbec nezaujímalo. Urobili to tak ako tak.
K tomu NATO v súvislosti s juhoslovanskou vojnou opakovane a ťažko porušilo medzinárodné právo. To medzitým pripustil aj niekdajší kancelár Schröder. Srbsko nenapadlo žiadny cudzí štát a nebolo ani žiadne rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN. Napriek tomu sa po prvýkrát od roku 1945 s účasťou Spolkovej republiky bombardovalo (na území Európy; pozn. prekladateľa). A obyvateľky a obyvatelia Kosova sa smeli plebiscitom rozhodnúť o oddelení od Srbska. Vtedy som ostro kritizoval porušenie medzinárodného práva a povedal som vám: otvárate Kosovom Pandorinu skrinku; pretože ak je to dovolené v Kosove, musíte to dovoliť aj v iných miestach. Nadávali ste mi. Nebrali ste to vážne, a to pretože ste verili, že ste takými víťazi studenej vojny, že pre vás už neplatia žiadne merítka. Hovorím vám: Baskovia sa pýtajú, prečo si nemôžu usporiadať plebiscit o tom, či chcú patriť k Španielsku, alebo nie. Katalánci sa pýtajú, prečo si nemôžu usporiadať plebiscit o tom, či chcú patriť k Španielsku alebo nie. Prirodzene sa tak dnes pýtajú aj obyvateľky a obyvatelia Krymu.
Pomocou porušenia medzinárodného práva sa môže zvykovým právom tiež vytvoriť nové medzinárodné právo; to predsa viete. Som ale stále toho názoru, že by odtrhnutie Krymu bolo rovnakým porušením medzinárodného práva, ako bolo porušením medzinárodného práva odtrhnutie Kosova. (potlesk ľavice)
Vedel som ale, že sa Putin bude odvolávať na Kosovo a on to tiež urobil. Teraz hovoríte, pani spolková kancelárka: situácia je ale úplne iná. (poslankyňa Claudia Rothová [Augsburg, Zelení]: To samozrejme je!)
– No, možno. – Nedoceňuje ale to, že porušenie medzinárodného práva je porušením medzinárodného práva. Milá pani Rothová, opýtajte sa niekedy nejakého sudcu, či krádež z ušľachtilého motívu v porovnaní s krádežou z neušľachtilého motívu prestáva byť krádežou. Povie vám: je to stále krádež. – V tom je ten problém. (potlesk ľavice – výkriky posl. Jürgena Trittina [Zelení])
Pán Struck (bývalý minister obrany a neskôr predseda frakcie SPD; pozn. prekladateľa) vtedy vyhlásil: Spolková republika musí brániť svoju bezpečnosť na Hindukuši. Teraz prehlasuje Putin: Rusko musí brániť svoju bezpečnosť na Kryme. – Nemecko napokon nemalo na Hindukuši žiadnu flotilu a bolo tiež podstatne vzdialenejšie. Napriek tomu teraz hovorím: obidve vety boli, resp. sú, zlé. (potlesk ľavice)
Ale čo je tiež pravda: keď dnes mnohí porušovatelia medzinárodného práva porušovateľovi medzinárodného práva Rusku vyčítajú, že porušuje medzinárodné právo, nie je to nijako zvlášť účinné ani vierohodné. To je skutočnosť, s ktorou sa musíme vysporiadať. (potlesk ľavice)
Obama hovoril presne tak, ako vy, pani kancelárka, o suverenite a územnej celistvosti štátov. Ale oba tieto princípy boli porušené v Srbsku, v Iraku, v Líbyi. Západ si myslí, že môže porušiť medzinárodné právo, pretože už je preč studená vojna. Hrubo boli podceňované čínske aj ruské záujmy. Za Jeľcina, ktorý býval často opitý, už ste Rusko vôbec nebrali vážne. Ale situácia sa zmenila. Veľmi neskoro sa teraz odvolávate na zásady medzinárodného práva vzniknuté počas studenej vojny. Som veľmi pre to, aby znova platili – ale potom pre všetkých! Inak to nejde. (potlesk ľavice)
Potom začali potýčky medzi EÚ a Ruskom na Ukrajine. Obaja mysleli a konali rovnako. Barroso ako šéf komisie EÚ, povedal: Buď colná únia s Ruskom, alebo zmluvy s nami! – Nepovedal „oboje“, ale „buď – alebo!“ Putin povedal: buď zmluvy s EÚ alebo s nami! – Obaja mysleli a konali vo vylučujúcich sa možnostiach. To bola ničivá chyba na oboch stranách. (potlesk ľavice)
Ani jediný z ministrov zahraničných vecí štátov EÚ sa nepokúsil hovoriť s ruskou vládou a vôbec vziať na vedomie bezpečnostné záujmy Ruska. (Dr. Rolf Mützenich [SPD]: To predsa nie je pravda! – Ďalšie zvolanie od zelených – To nie je vôbec pravda!)
Rusko sa predsa obáva, že po zblížení s EÚ príde na Ukrajinu NATO. Cítia sa stále obkľučenejší. Ale teraz sme sa dali do sporov na Ukrajine.
Ministri zahraničných vecí krajín EÚ a NATO ponechali úplne bez povšimnutia históriu Ruska a Ukrajiny. Nikdy nepochopili význam Krymu pre Rusko. Ukrajinská spoločnosť je hlboko rozdelená (výkriky posl. Manuela Sarrazina [Zelení]), tiež to sa nebralo do úvahy. Toto hlboké rozdelenie sa ukazovalo už za druhej svetovej vojny a ukazuje sa aj dnes. Východná Ukrajina inklinuje smerom k Rusku. Západná Ukrajina sa prikláňa smerom k Západnej Európe. V túto chvíľu nie je na Ukrajine politická osobnosť, ktorá by mohla reprezentovať obe časti spoločnosti. To je smutná skutočnosť.
Potom tu ešte máme Radu Európy a Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ich význam ste v poslednej dobe veľmi znížili, pani kancelárka a pán minister zahraničia. Príspevky týmto organizáciám sa stále znižovali, pretože ste sa domnievali, že nie sú dôležité. Sú to ale jediné európske organizácie, v ktorých je súčasne Rusko a Ukrajina. Preto ich musíme znovu posilniť – aj finančne – a nesmieme hovoriť o vylučovaní Ruska; to je úplne zle. (potlesk ľavice)
Zažívali sme potom silné vyhrotenie na Majdane, zažili sme ostrostrelca a mnoho obetí. Je mnoho povestí. V takýchto situáciách sa veľa klame. Preto navrhujeme zriadiť medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu. My, ale predovšetkým Ukrajinky a Ukrajinci, máme právo sa dozvedieť, čo tam prebehlo a kto nesie za čo zodpovednosť. Teší ma, pani kancelárka, že to podporujete. (potlesk ľavice)
Na Majdane bolo veľa demokratických síl, ale aj fašisti. Západ spolupracoval priamo aj nepriamo. (Claudia Rothová [Augsburg, Zelení]: Čo? S fašistami? – Katrin Göring-Eckardtová [Zelení]: S fašistami, alebo ako?)
Potom ministri zahraničia Steinmeier, francúzsky a poľský minister zahraničia, uzavreli s Janukovičom a opozíciou dohodu. Teraz hovoríte, pán minister zahraničia, že Janukovič nechal dohodu padnúť svojím útekom. To je nesprávne, Ľudia na Majdane odmietli veľkou väčšinou túto dohodu. (Manuel Sarrazin [Zelení]: Na Majdane nebolo žiadne hlasovanie!). A vy, pán minister zahraničia, ste sa na mieste za túto dohodu nijako nezaduovali. Až po odmietnutí opustil Janukovič Kyjev. Potom sa zišiel parlament a odvolal ho 72,88% hlasov. Ústava ale predpisuje 75%. Teraz hovorí pán Röttgen (CDU, predseda zahraničného výboru Bundestagu; pozn. prekl.) a ďalší: No hej, za revolúcie sa nemôže tak hľadieť na ústavu. O nejaké to percento viac alebo menej… Avšak, Putin sa na to odvoláva a hovorí: “ Pre odvolanie nebola ústavne predpísaná väčšina. “ (Manuel Sarrazin [Zelení]: Cez 80%, pán Gysi!) A odkazuje sa preto na list, ktorý mu poslal Janukovič.
Okrem toho: počas hlasovania o odvolaní v parlamente stáli okolo samí ozbrojenci. To nie je obzvlášť demokratické. Pri hlasovaní na Kryme budúcu nedeľu stoja okolo tiež samí vojaci. A to tiež nie je nie je obzvlášť demokratické. (Norbert Spinrath [SPD]: Aha!)
Zaujímavé je, že hovoríte, pani kancelárka, že takéto ľudové hlasovanie je vraj podľa ukrajinskej ústavy zakázané. Kedy teda ústava platí a kedy nie? Pri odvolávaní prezidenta neplatí a pri hlasovaní na Kryme má zrazu platiť? Mali by ste sa rozhodnúť: Prijímate plne ukrajinskú ústavu alebo len jej určité časti, tie, ktoré sa vám hodia? To je spôsob, ktorý poznám a ktorý sa mi nepáči. (potlesk ľavice)
Potom bola vytvorená nová vláda, ihneď uznaná prezidentom Obamom, tiež EÚ a tiež spolkovou vládou. Pani Merkelová! Vicepremiér, minister obrany, minister poľnohospodárstva, minister životného prostredia, generálny prokurátor – to sú fašisti. Šéf národnej bezpečnostnej rady bol zakladajúcim členom fašistickej strany Sloboda. Fašisti majú dôležité pozície a napríklad dominujú v bezpečnostnom sektore. Ešte nikdy fašisti dobrovoľne neodovzdali moc, ak získali aspoň podiel na nej. (zvolanie od CDU/CSU: ako komunisti!) Prinajmenšom spolková vláda tu mala povinnosť vymedziť hranice, už s ohľadom na naše dejiny. (potlesk ľavice)
.
Keď do rakúskej vlády vstúpila Haiderova FPÖ, pristúpili sme dokonca k obmedzeniu kontaktov a podobne. A u fašistov na Ukrajine nerobíme nič? Sloboda má najtesnejší kontakty s NPD a s inými nacistickými stranami v Európe. Predseda tejto strany, Oleg Ťiahnybok, povedal doslova toto. Teraz citujem; musíte si vypočuť, čo doslova povedal – úvodzovky -: „Zoberte pušky, bojujte s ruskými sviňami, s Nemcami, so židovskými sviňami a inými národmi.“ Koniec citátu.
Opakujem. Tento muž povedal – „Zoberte pušky, bojujte s ruskými sviňami, s Nemcami, so židovskými sviňami a inými národmi.“ Koniec citátu.
– Dnes sú tu útoky na Židov a Židovky, na ľavicu a proti tomu všetkému nepoviete nič? S týmito ľuďmi zo Slobody sa bavíte? To je pre mňa škandál. Musím vám to povedať celkom jasne. (potlesk ľavice a tiež poslancov zelených)
Teraz chcete – a to ste oznámili – zavádzať sankcie, keď to inak nepôjde, ako hovoríte. Ale tie nebudú Putinovi imponovať. To predsa len vyostrí situáciu. Kissinger, niekdajší minister zahraničia USA, má pravdu. Hovorí, že sankcie nie sú výrazom stratégie, ale výrazom toho, že stratégia chýba. To platí aj pri eskalácii vojenských preletov Poľska a baltských republík. Čo to má byť? Kontá Janukoviča a jeho podporovateľov sú zablokované, pretože ide o ukradnuté štátne peniaze. Pýtam sa: A to ste predtým nevedeli? – Druhá otázka: Prečo vlastne len ich kontá? Ako je to s miliardovými majetkami iných oligarchov, tých, ktorí podporujú iné sily? Ako je to všetko jednostranné! (potlesk ľavice)
Jedinou cestou je diplomacia.
.
Za prvé. Západ musí uznať legitímne bezpečnostné záujmy Ruska na Kryme, ako to už ostatne pochopil aj minister zahraničia USA Kerry. Pre Krym musí byť nájdený status, ktorý je prijateľný pre Rusko, Ukrajinu aj pre nás. (potlesk poslancov ľavice). Rusko musí dostať záruky, že sa Ukrajina nestane členom NATO.
Za druhé. Perspektívou je pre Ukrajinu funkcia mosta medzi EÚ a Ruskom.
Po tretie. Na Ukrajine sa musí začať proces porozumenia a zmierenia medzi jej východom a západom, snáď pomocou konfederačního alebo federačného usporiadanie, snáď dokonca s dvoma prezidentmi.
Čo vyčítam EÚ a NATO: Až doteraz sa nehľadal a nebol nájdený žiadny vzťah k Rusku. To sa teraz musí zásadne zmeniť. (potlesk ľavice)
Bezpečnosť v Európe nie je možná ani bez Ruska ani proti nemu, ale len s Ruskom. Až bude jedného dňa kríza prekonaná, mohlo by byť výhodou, že zase všetci budú rešpektovať medzinárodné právo. Ďakujem. (potlesk ľavice a tiež poslancov zelených)
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!