Prečo založiť občianske združenie? 5 presvedčivých dôvodov
Založenie občianskeho združenia patrí medzi vyhľadávané služby, čomu svedčia aj údaje z registra mimovládnych neziskových organizácií. Z celkového počtu 16 právnych foriem zaregistrovaných subjektov v tomto registri predstavujú občianske združenia viac ako dve tretiny všetkých zápisov, konkrétne približne 67,5 %. Tento významný podiel jasne ukazuje, že občianske združenia sú široko používané nielen podnikateľmi, ale aj obyčajnými občanmi, čo jasne svedčí o ich popularite a praktickom význame v spoločnosti.
V tomto článku sa zameriame na predstavenie piatich najčastejších dôvodov, ktoré z našej praxe vyplynuli ako hlavné pri rozhodovaní o založení občianskeho združenia.
1) Jednoduchosť založenia
Občianske združenie je právnická osoba, podobne ako sro. Avšak proces založenia občianskeho združenia je oproti iným právnickým osobám výrazne jednoduchší. Hoci zložitosť riadiacej štruktúry združenia môže určiť mieru komplikovanosti, v približne 95 % prípadov je na založenie občianskeho združenia potrebné pripraviť len tri dokumenty: návrh na registráciu, stanovy a splnomocnenie. Okrem toho je potrebné overiť jeden podpis u notára alebo na matrike.
2) Prijímanie členských príspevkov, 2% z daní
Jedným z podstatných benefitov, ktoré prináša občianske združenie, je schopnosť prijímať členské príspevky. Tieto príspevky môžu byť navyše oslobodené od dane, čo predstavuje významnú výhodu. Občianske združenia majú tiež jedinečnú možnosť prijímať 2 % z daní od fyzických a právnických osôb, čo je privilégium, ktoré nie je dostupné pre mnohé iné typy právnických osôb. Okrem toho, veľký počet dotácií a grantov je často vyhradený špecificky pre neziskové organizácie a občianske združenia, čo otvára ďalšie možnosti pre financovanie ich činnosti.
3) Ďanové zvýhodnenie
Výhody založenia občianskeho združenia sú výrazné aj z daňového hľadiska. Členské príspevky, ktoré sú v stanovách združenia definované ako hlavný zdroj príjmov, sú oslobodené od dane z príjmu. Toto zvýhodnenie poskytuje občianskym združeniam významnú finančnú úľavu. Okrem toho sú príjmy združenia z jeho hlavnej činnosti, ako je uvedené v stanovách, tiež oslobodené od dane, čo znamená, že všetky financie získané priamo z týchto činností môžu byť použité na ďalší rozvoj a podporu združenia. Navyše, príspevky získané z 2% dane z príjmov sú tiež oslobodené od dane, čo dodatočne podporuje finančnú nezávislosť a stabilitu občianskych združení.
4) Anonymita
Využitie občianskeho združenia ako spoločníka v sro predstavuje efektívny spôsob, ako zachovať anonymitu vlastníckej štruktúry firmy. Táto prax je založená na fakte, že občianske združenie môže byť jediným, alebo aj hlavným spoločníkom v sro. Výhodou je, že informácie zverejnené v registri občianskych združení (registri mimovládnych neziskových organizácií) obvykle obsahujú iba údaje o štatutárnom orgáne združenia, ako je riaditeľ alebo predseda.
5) Môže podnikať
Občianske združenie má možnosť vykonávať podnikateľskú činnosť, čo je možno prekvapivé pre mnohých, ktorí sú oboznámení s mylným presvedčením, že občianske združenia nemôžu podnikať. V skutočnosti však môže každé občianske združenie vykonávať takú podnikateľskú činnosť, ktorá je v súlade s jeho stanovami a cieľmi. Podnikanie občianskych združení je však predmetom určitých špecifikácií a regulácií, napríklad niektoré druhy činností môžu vyžadovať získanie živnostenského oprávnenia.
Ako sme uviedli, občianske združenia poskytujú rad výhod. Ak vás tento článok presvedčil o potenciáli založenia občianskeho združenia, alebo ste už predtým zvažovali jeho založenie, neváhajte využiť našu službu. Ponúkame založenie občianskeho združenia s garanciou podania do 24 hodín!
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!