Prečo som založil blogovací portál pre dobrovoľníkov a neziskovky
Nielen prácou je človek živý. Žiť znamená stýkať sa s ľuďmi, starať sa o svoje okolie, mať záujem o to, akým smerom sa uberá naša krajina a hľadať možnosť, ako v nej niečo zlepšiť. Na Slovensku je veľa aktívnych ľudí, ktorí premýšľajú podobne, ale pozerajú sa na svet z rozličných uhlov. A existujú vedľa seba, navzájom neprepojení. A tak som premýšľal o tom, ako vytvoriť medzi nimi nejaké spojivo. Čo by to mohlo byť? Niečo s písaním! Blogovací portál. Prečo práve písanie? Pretože ide o spoločné informovanie. Keď som mal 14 rokov, začal som chodiť do táborníckeho oddielu. Boli to roky plné dobrodružstva, zábavy, energie a nadšenia. V našom oddiele, Vlčej svorke, sme vydávali aj printový časopis. Boli sme členmi mládežníckej organizácie Dúha. Tiež vydávala printový časopis. S radosťou som prispieval do obidvoch. Vždy bolo o čom písať. Chodili sme do prírody, na výpravy, všeličo sme zažili a nadšene sme o tom písali… Tie časy sú už preč, ale rád na to obdobie spomínam. Odvtedy som sa chcel vrátiť k tvorbe nejakého časopisu. Časopis mal svoj zmysel, mal svoje čaro.
Ten nápad vytvoriť portál dozrieval pomaly…
1998 – 2003
Bláznivé roky, keď sme vytvárali printové časopisy vo Vlčej Svorke a Dúhe. Volali sa VS report a Wakanda. Písali sme ako o dušu. Kadečo sme vymýšľali. Bolo to pestré a veselé obdobie. Vtedy to žilo. Mali sme aj redakčnú radu. Pamätám si, ako sme sa stretávali, vymýšľali sme a pripravovali články. Všetci s nadšením čakali na nové číslo. Keď vyšlo číslo Wakandy, hneď sa dostalo všetkým do rúk (náklad bol 300 kusov). Keď sme sa potom stretli, diskutovali sme o tom, kto čo napísal, čo sa komu páčilo alebo nie, smiali sme sa na dobrých hláškach a vtipných zážitkoch…
Toto napríklad vzišlo z toho obdobia:
Wakanda
VS report
Takto vyzerala naša redakčná rada:
2004 – 2008
V roku 2003 som začal s webovým programovaním, skúmaním blogov a redakčných systémov. Tam začali moje nápady, aby sme v Dúhe založili online časopis. V roku 2004 som si vyskúšal naprogramovať vlastný webový magazín a prejsť z offline sveta do online.
Premýšľal som, že publikovanie na internete malo viacero výhod. Pri papierovom časopise sme sa museli trápiť s grafikou, tlačou a distribúciou. Neskôr som zistil, že ani na internete to nebolo až také jednoduché. Musel som riešiť kopu otázok. Aký bude mať stránka dizajn? Akú farbu bude mať? Aké funkcionality? Nakoniec som to vyriešil.
Toto bol môj prvý šialený pokus… Volalo sa to W-Report. Ako som toto mohol vypustiť do sveta? Prečo ma môj vnútorný zmysel pre dobrý vkus nezastavil? Stalo sa. 🙂
Ach jaj… Začiatky sú ťažké…
Po istom čase používania som zistil, že moje riešenie mi už nevyhovuje. Začal som teda používať existujúce voľne dostupné redakčné systémy, ktoré som si upravoval podľa svojich predstáv. Za chvíľu som mal už hotový nový magazín. Nazval som ho Renegát.
Ľudia z Dúhy tam písali a nejaké roky to žilo. Písali o kadečom – členovia písali o zážitkoch z výprav, vedúci písali o tom, ako viesť mladých ľudí, písali sme o hrách v prírode, o hudbe, novinkách, pripravovaných akciách, postrehoch, nápadoch, o kultúrnych podujatiach atď. Bolo to pestré a písali tam rôzni ľudia z rôznych oddielov. Znova to žilo ako za starých čias papierového časopisu.
Mňa písanie tak bavilo, že som začal aj blogovať.
Časom však ľudia začali pracovať, niektoré oddiely zanikli, mnohé veci sa zmenili, a tak náš internetový magazín zanikol…
2008 – 2009
Keď som chodil do práce, tak som sa stále angažoval aj ako dobrovoľník. Chodil som aj na rôzne zahraničné akcie pre dobrovoľníkov. Tam som spoznal ďalších ľudí z ďalších organizácii. Raz som bol aj na seminári, kde sme sa učili, ako tvoriť časopis pre organizácie, ako písať články a pod.
Tak som premýšľal, aké by to bolo založiť taký internetový magazín nielen pre rôzne oddiely, ale aj pre rôzne organizácie.
Možno by ich bavilo prispievať do takého magazínu a písali by o svojich zážitkoch, akciách, postrehoch a myšlienkach. Ľudia z iných organizácii by tak vedeli, čo sa deje v tých druhých organizáciách, informovali by sa, diskutovali by, možno by sa na základe toho aj stretávali a spolupracovali… kto vie.
Mal som veľa otázok. Odpovede som však mohol nájsť len vtedy, keby som taký magazín založil.
V tom čase som pracoval ako programátor v medzinárodnej IT firme a zarábal som celkom slušne. Našetril som si dosť peňazí a začal premýšľať o ďalších veciach: o názve magazínu, o logu, o cieľovej skupine, dizajne, rubrikách, redakčnom systéme, funkcionalite portálu atď. Na premýšľanie som mal veľa času. Spoznal som sa aj s niektorými ďalšími ľuďmi z neziskoviek, ako napr. s Ivanom Ježíkom z Voices, ktorý mi dal aj nejaké cenné rady.
Na jar v roku 2009 som sa dohodol s istou firmou na vytvorení portálu. Najprv to vyzeralo sľubne, no externí programátori zlyhali a spolupráca nevyšla až tak, ako som si to predstavoval. Na istý čas som sa toho vzdal, lebo v rokoch
2009 – 2011
som bol pracovne v zahraničí. Veľa času som trávil sám v hoteli, a tak som skúmal webové stránky organizácií. Prezeral som si ich články, sledoval o čom píšu – jednoducho, robil som si prieskum. Hľadal som aj nejaký portál, ktorý by sa venoval tomu, čo som chcel urobiť. Našiel som len špecializované portály, ale nie univerzálne (ok, okrem changenet.sk a dobrovolnictvo.sk, ale tie som poznal už predtým).
2011 – 2012
Keď som sa v roku 2011 vrátil na Slovensko, zdalo sa mi, že niečo ako magazín a blogovací portál zameraný na neziskovú oblasť a dobrovoľníkov ešte stále nejestvuje.
Tak som sa do toho pustil.
Zaplatil som dizajnérov, programátorov a grafikov, aby vytvorili portál, aký som si predstavoval. Natrafili sme aj na kadejaké problémy, ale tie sa nakoniec vyriešili. Po pár mesiacoch práce vznikol Include – www.in-clude.me.
Portál sme spustili 12. 12. 2012.
Teraz
Nie všetko môžeme mať úplne pod kontrolou. S tým treba žiť. Nie všetko vyjde podľa našich predstáv, a tak to je aj s Includom. Nemyslím si, že je to niečo extra. Nemá všetky tie funkcionality, ktoré by som tam chcel mať. Musel som urobiť nejaké kompromisy, ale som celkom spokojný…
Teraz som napísal tento článok, aby som trocha poinformoval svoje okolie, že niečo také ako Include vzniklo.
Veľmi by ste veci pomohli, keby ste rozšírili informáciu o tomto portáli.
Bol by som rád, keby sa dobrovoľníci, členovia a vedúci mimovládnych a neziskových organizácii dozvedeli o tomto portáli a popremýšľali o tom, či by chceli prispievať.
Písatelia potrebujú aj čítateľov.
Ak vás zaujímajú rôzne témy ako: dobrovoľníctvo, ľudské a občianske práva, životné prostredie, outdoor, šport, hry, tak ste vítaní. Zatiaľ sa to iba rozbieha, nájdete tam pár článkov a ak chcete odoberať novinky o portáli, tak lajkujte facebook stránku Includu.
Občas dám niečo aj na twitter – https://twitter.com/orifiel
Verím, že by sa portál mohol časom rozbehnúť a ľudia by tam začali písať pravidelne.
Prečo by sa vám oplatilo prispievať do Includu a založiť si blog?
Prezentujte seba a svoju prácu, informujte o sebe
Písanie článkov do blogu je výborným spôsobom, ako jednoducho a efektívne odprezentujete to, čo robíte. Najmä ak nemáte vlastnú stránku.
Include je zameraný na špecifickú oblasť, takže váš článok sa tam nestratí v závale iných článkov.
Prezentujte seba, svoje schopnosti, názory a postoje. Prezentujte svoju organizáciu, jej akcie a podujatia. Píšte o tom, čo ste zažili. Upozornite na to, čo sa deje vo vašej záujmovej oblasti (dobrovoľníctvo, životného prostredia, príroda, outdoor atď). Kto o vás napíše, ak nie vy? Kto napíše o vašej obľúbenej téme, ak nie vy? Vy sa tomu venujete, napíšte o tom.
To bolo zaujímavé na našich časopisoch – v jednom časopise sme čítali o tom, čo sa deje v iných oddieloch, a bavilo nás písať o tom, čo robíme my. Informovali sme sa, stretávali sme sa, debatovali sme o tom… Fajnové časy 🙂
Poznáte svoje publikum
Keď Include získa vďaka vám dostatok pravidelných čitateľov, tak to budú pravdepodobne čitatelia, ktorí sa budú zaujímať o rôzne témy v rámci dobrovoľníctva, životného prostredia, prírody, outdooru, aktívneho občianstva a rôznych iniciatív. Keď uverejňujete svoje články na veľkom blogovisku, tak vaše články môžu, ale nemusia osloviť to veľké rôznorodé publikum. Prezentovať sa na veľkom priestore sa v istých prípadoch oplatí, príkladom sú blog Zelenej hliadky, Aliancii Fair-play atď.
Ak však chcete písať viac pre komunitu v ktorej sa pohybujete, tak vtedy sa oplatí písať pre špecializovaný portál. Keď budete písať na vyprofilovanom portáli, tak lepšie spoznáte svoje publikum. 🙂
Na svojej stránke oslovujete hlavne svojich fanúšikov, ale možno by ste chceli osloviť aj aktívnych ľudí z inej oblasti. Nikdy neviete, kto je pripravený vám pomáhať…
Najlepšie riešenie je teda – uverejniť článok na svojej stránke a na Include. Je to možné.
Ak budete písať, budú prichádzať čitatelia. Ak budú prichádzať rôzni čitatelia, budete písať pre viac rôznych čitateľov.
Spojte sa s podobne zmýšľajúcimi
Blogovanie spája podobne mysliacich ľudí. Čítanie blogov a aktívne zapojenie sa do blogu vám pomôže nájsť tých správnych ľudí, s ktorými môžete zdieľať svoje názory a myšlienky.
Vytvárajte si komunitu, spájajte sa, informujte sa.
Verím, že časom sa môže z portálu stať relevantné miesto na čítanie a písanie. Čas to preverí… 🙂
Skúsme to. Ja si myslím, že sa to dá.
Teším sa na to. Teším sa na vás.
———————————————————————————————————-
Web: www.in-clude.me
Základné informácie o projekte nájdete tu:
http://in-clude.me/blog/info.blog/zakladne-informacie-o-projekte-include/18/
Pozrite si a lajkujte Facebook stránku: https://www.facebook.com/pages/include/71624718588
Mám aj Twitter stránku: https://twitter.com/orifiel
Kontakt: admin(zavináč)in-clude.me
———————————————————————————————————-
Ďakujem všetkým tým, ktorí informujú o portáli Include, píšu články a čítaju články.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!