Prečo Rusko nenávidí americké procesory.
Na sociálnej sieti som písal, že Rusko uvažuje nad náhradou amerických CPU Intel a AMD
https://www.facebook.com/juraj.polacek.39/posts/317154448441525
Tento plán na prvý pohľad vyzerá bizarne, presne podľa hlásenia Rádia Jerevan z rokov komunizmu: „Pýtate sa nás, či Sovietsky zväz vyvinul najrýchlejší počítač na svete. Je to pravda, ibaže nejde o počítač, ale o dieslový motor a nie je najrýchlejší, ale najväčší„. Uvedomte si, že vôbec nejde len o návrh, ale aj výrobu so zohľadnením odpovedajúcej kvality a ceny. Rusko proste nemôže preskočiť a dohnať 40 rokov skúseností, investícií a patentov firiem ako Intel. Návrh a výroba riadiaceho procesora je dnes ultrahigh technológia, na ktorú má know-how len pár firiem na svete a pokiaľ viem, žiadna ruská firma k nim nepatrí. Pri budovaní obchodných bariér sa stane z vedomostí štátne tajomstvo a Rusko nedostane príležitosť čerpať zo zdroja západných skúseností ani formou licencie.
Dôvod, prečo k tomu Rusko pristupuje napriek obrovským nákladom a neistej realizovateľnosti je možno skrytý v článkoch : http://arstechnica.com/security/2013/09/nsa-attains-the-holy-grail-of-spying-decodes-vast-swaths-of-internet-traffic/ http://arstechnica.com/security/2013/12/we-cannot-trust-intel-and-vias-chip-based-crypto-freebsd-developers-say/
V nich sa píše, že podľa materiálov NSA, ktoré priviezol do Ruska Snowden, návrhy procesorov a čipsetov amerických firiem Intel, AMD či VIA majú zadné vrátka, ktoré umožňujú vstup do šifrovaných systémov a komunikácie založených na tomto hardvérovom základe. Tie zadné vrátka sú výsledkom spolupráce NSA s výrobcami procesorov a čipestov v rámci tajného programu „Bullrun“. Dokonca, ako sa píše v správe NSA z roku 2010(!) tajná služba vie sledovať kryptovanú komunikáciu on-line, čím sa dostáva k využitiu informácií, ktoré boli dovtedy nedostupné.
Takže akýkoľvek riadiaci proces a komunikácia založených na hardvéri z programu Bullrun je pre USA ponukou na „ochutnávku“. Týka sa to nielen civilného využitia ale aj obchodnej a vojenskej komunikácie. Nabúranie bezpečnosti neobišlo ani šifrovanie mobilnej komunikácie, čím tajné služby USA a Veľkej Británie dostali možnosť priamo odpočúvať všetky mobilné hovory…
Po odhalení zadných vrátok, ktoré sú napevno zabudované aj vo Vašom konkrétnom zariadení, na ktorom si práve čítate tento príspevok, bolo len otázkou času, kým sa toho nechytia aj iné služby. Ako spomína pre New York Times John Hopkins, americký profesor špecializujúci sa na otázky kryptografie: „Zadné vrátka môžu takisto pracovať proti utajeniu americkej komunikácie…“.
Niet sa čo diviť, že Eric Snowden je pre USA nielen zločincom, ale dokonca „informačnou atómovou bombou“.
Svojho času som napríklad špekuloval, či sú vôbec vykonateľné fámy, podľa ktorých Rusi nabúrali a vypli elektronický systém torpédoborca Donald Cook pri prelete lietadla SU-24 v rámci testovania nového systému elektronického boja (REB) Chybiny-M. Ruská ani americká strana sa k týmto fámam nijako nevyjadrili, všetko ostalo v polohe oficiálnych vyhlásení, kde sa žiadny elektronický boj nespomína http://www.armadninoviny.cz/ruska-stihacka-su-24-u-americkeho-torpedoborce-uss-donald-cook.html . Napriek tomu si viem predstaviť využitie tohto Svätého grálu špionáže, zadné dvierka ku každému systému, aj v tomto prípade. Ak má americká armáda elektronické zariadenia, ktoré komunikujú s vonkajším svetom na báze amerického hardvéru, potom má implicitne zabudované aj bezpečnostné nedostatky, ktoré sa skrátka nedajú nijako ošetriť, keďže sú súčasťou jadra systému. Rusi mali dosť času na analýzu informácií od Snowdena, naprogramovanie zariadení REB a ich odskúšanie v reálnych podmienkoch.
Verím, že pre USA je frustrujúce, že ich najtajnejšia a najsilnejšia zbraň – neobmedzený tok informácií z celého sveta je naraz voľne dostupná komukoľvek a otočila sa proti nim. Rovnako ako dnes odpočúva NSA, môžu odpočúvať aj Rusi, Číňania a prakticky jediné bezpečné informačné zariadenie je dnes klasický mechanický písací stroj 🙂 Divíte sa potom faktu, že Rusko požaduje vlastný procesor a vlastný operačný systém? Že nechce mať nič spoločné s hardvérom a softvérom spoza hraníc, vrátane sociálnych sietí a poskytovateľov on-line služieb? Tu všade má prsty NSA.
Podľa presakujúcich informácií rovnaký kreatívny prístup k návrhu a tvorbe hardvéru majú aj Číňania, boli odhalené zadné dvierka v čínskych čipsetoch, ktoré sa dodávajú do ďalších zariadení aj americkej, dokonca aj military class, výroby http://it.slashdot.org/story/12/05/28/1454222/backdoor-found-in-china-made-us-military-chip. Naposledy bolo zverejnené, že mobilný telefón z Číny obsahuje Trójskeho koňa http://mobil.idnes.cz/smartphone-star-n9500-malware-d1c-/telefony.aspx?c=A140616_031615_telefony_ada , ktorý umožňuje odpočúvať užívateľa a sledovať jeho údaje.
Myslím, že zvyšovaním významu elektronických komponentov v našom živote, sa stane pre každú veľmoc otázkou prežitia nedovoliť, aby mal ktokoľvek kontrolu nad komunikáciou, šifrovaním a k vlastným zadným vrátkam. Preto sa ruskou cestou, skôr či neskôr vydá každá veľmoc s globálnymi ašpiráciami. Nakoniec, Čína už nabieha na vlastný operačný systém http://www.zive.sk/clanok/71533/cina-ide-proti-zvysku-sveta-predstavila-vlastny-operacny-system a podmienkou predaja Microsoftu v Rusku je vládny prístup k úplnému zdrojovému kódu softvéru http://www.zive.sk/clanok/45846/ruska-vlada-ziska-zdrojove-kody-k-windows-7-a-office-2010…
Takže možno dnes žijeme vo vzrušujúcich pionierskych časoch. Keď je všetko dostupné v jedinej sieti na kliknutie z celého sveta, keď nachádzame priateľov na jednej sociálnej sieti, keď telefonujeme s vedomím akéhosi privátneho priestoru, keď navzájom komunikujeme a posielame si súbory v kompatibilných a multiplatformových formátoch. Možno za pár rokov bude svet rozdelený aj vo virtuálnom vesmíre, kde každá krajina si bude vytvárať vlastné systémy, ktoré nebudú pod kontrolou niekoho iného. Trocha pesimistická vízia, nemyslíte?
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!