Preč s kapitalizmom!
Najlepší nepriateľ, akého si viete za peniaze kúpiť
Kto nepozná minulosť, nerozumie súčasnosti a nevie, čo ho čaká v budúcnosti
Preč s kapitalizmom! Je jedným z dominujúcich hesiel akcie „obsadenia Vol strítu“, ku ktorej jadru sa pridali rôznorodé skupiny.
Jej účastníci pomenovávajú problémy viacmenej správne. Položme si vážne otázky. Zlyhal kapitalizmus? Čo sa vlastne stalo a čo ďalej? Preč s kapitalizmom a nahradiť ho socializmom?
Tak sa pozrime na to, kto nás kam chce zavliecť. Hovorí vám niečo firma Albert Kahn Inc. (bez googlovania)? Asi nie a ani sa tomu nedivím. Ale pekne poporiadku.
Mao Ce Tung tvrdil, že história sa začína ním a všetko tomu podriadil. To je veľmi neotesaný spôsob manipulácie. Oveľa elegantnejšie je prekopať celé dejiny a odstrániť nehodiaci sa kontext.
Hviezdne vojny: príbeh 20-teho storočia
Hollywoodske filmy sú väčšinou úplne fantazijné príbehy, ktoré si niekto od základu vymýšla. Správne? Hmmmmm… Nie! Umenie každej doby (bez ohľadu na jeho úroveň) odráža väčšinou pohnuté udalosti a pomery danej doby. Nie je tomu inak ani v súčasnom svete. Môžete si prečítať knihu a jej príbeh sa vám zdať nezaujímavý, priemerný alebo zaujímavý. Ak však viete to známe „čo tým chcel básnik povedať“, otvoria sa vám zrazu iné dimenzie chápania. Položíte si tým na stránky knihy šablónu, vďaka ktorej si prečítate ten skutočný príbeh. Rozkódujete ju.
Poďme sa teraz pozrieť na najnovšiu sériu Hviezdnych vojen a čo sa z nej dá vyčítať.
Už prvý diel má príznačný názov Fantómové nebezpečenstvo.*
Kvôli rýchlemu spádu poďme rovno do prostriedku druhej časti (Útok klonov). Rytier Jedi (džedai), v službách republiky, letí na Červenú planétu prezvedieť, aké nepriateľské plány sa tam chystajú. Zistí, že sa vo veľkom vyrába „armáda droidov“. Je svedkom stretnutia, na ktorom si vládca červenej planéty dohaduje spoluprácu na vytvorení armády s predstaviteľmi „Techno Únie“, „Intergalaktického Bankového Klanu“ atď.
Po krátkom špehovaní je chytený a následne sa rozpráva s červeným vládcom. Ten mu povie, že v republike má skutočnú moc kancelár Palpatine, ktorý je v skutočnosti Pánom temnej sily, má pod svojím vplyvom stovky senátorov a tajne pripravuje armádu klonov. Rytier mu neverí a pokladá ho za intrigána, ktorý klame, aby ho získal na svoju stranu. O tom, že sám pán Červenej planéty je pod vlpyvom Palpatina nemá ani potuchy.
V tretej časti má kancelár Palpatine silnejšieho favorita ako vládcu Červenej planéty – toho pri súboji s ním nechá prehrať. Záver celej časti je monumentálny, senátorovi sa vďaka vonkajšej vojenskej hrozbe podarí získať absolútnu moc, použitie tajne vytvorenej „armády klonov“ je schválené, z republiky sa stáva impérium, z Palpatina galaktický imperátor.
A teraz poďme opäť na začiatok. Firma Albert Kahn Inc. z Detroidu skoncipovala a následne organizovala prvú päťročnicu v Sovietskom Zväze. V rokoch 1928 až 1933 tam vystavala vyše 500 priemyselných podnikov a vyškolila vyše 4 000 inžinierov. Ford** postavil Gorkého závody (GAZ) a Moskvič (AZLK). Brandt zreorganizoval a rozšíril automobilku ZIL. General Electric elektrifikoval ZSSR a dodával lokomotívy a priemyselné stroje, napríklad na výrobu turbín (sami sa s tým chvália). Chemický priemysel vybudovali DuPontovci. Standard oil a spriaznené firmy stavali rafinérie a obsadili ropné polia na Kaukaze, ktoré bolševici predtým zabrali Nobelovcom. Rovnako sa vybudoval letecký a vojenský priemysel. Napríklad známe raketové vozidlo Kaťuša bolo na podvozku ZIL, ale aj na podvozkoch priamo dodávaných z USA – Ford, Chevrolet, Studebaker. Tanky (počnúc BT a T-34) boli od korporácie US Wheeltrack Layer podľa dizajnu amerického tanku Christie. Boli to práve tie známe fabriky na “traktory”, ako sa to podávalo verejnosti. Stíhačky MIG-15 mali motory Rolls Royce.
Celkovo, dve tretiny priemyslu ZSSR vybudovali americké korporácie a zvyšnú tretinu západoeurópske, najmä nemecké, britské, talianske a francúzske firmy (”Techno Únia”).
V roku 1922 „Intergalaktický bankový klan“ sformoval v Moskve Ruskombank, cez ktorú kontinuálne prúdili investície do Sovietskeho Zväzu počas celého jeho trvania. Konkrétne to boli banky Kuhn, Loeb and Co. (neskôr, v roku 1977 sfúzovaná s Lehman Brothers), Guaranty Trust Company (dnes J.P. Morgan Chase, jej vtedajší viceprezident bol zároveň viceprezidentom Ruskombank). Americká centrálna, aj keď súkromná, banka FED posielala peniaze centrálnej banke ZSSR – Gosbank a ďalším organizáciám ako Amtorg a Gostorg hlavne cez banky Guaranty Trust a Chase bank (obe dnes J.P. Morgan Chase, tiež sa s tým sami chvália).
Korporácie a banky zarábali klasicky na dvoch stranách – na zbrojení a celkových investíciách v ZSSR a zároveň na následnom zbrojení na západe („ZSSR je hrozba, zbrojme, aby nás nepredbehol“). Čo nesplatil Sovietsky zväz, splatili západní daňoví poplatníci cez Exim banky.
Napriek neustálemu prúdu investícií Sovietsky Zväz nikdy nebol efektívny a jediným významným zdrojom jeho príjmov boli nerastné suroviny. Pritom predpokladané ekonomické rácio pri jeho zrode bolo jasné. Na západe sa v 19-tom storočí vyvinula metóda maximálnej kontroly robotníkov**, aby fabrika fungovala ako stroj. Následne však výrobky z tejto „dokonalej fabriky“ išli na trh, kde ich predaj bol problematický. Aj preto, že sami tí, čo ich vyrábali, si ich len sťažka mohli dovoliť kúpiť. Lenin tento nepomer kritizoval a plánoval zaviesť „efektivitu“ aj do distribúcie – odstrániť trh a dať každému „podľa jeho potrieb“. Sovietsky zväz, táto orwellovská „Farma zvierat“, sa mal stať dokonalým strojom od A po Z.
Ako to dopadlo, vieme. Ako neefektívny projekt bol nechaný na likvidáciu.
„Vládca červenej planéty“ zohral rozhodujúcu úlohu v obsadení ropných polí v Baku
Čítali ste Orwellov román 1984? Ak nie, vrelo odporúčam. „Preč s veľkým bratom“ – na toto heslo tam dostali hlavného protagonistu, ktorý prišiel k tomu, že žije v totalite a niečo s tým musí urobiť. Pridal sa teda k opozícií. Pointa však bola v tom, že opozícia bola simulovaná „Veľkým bratom“, aby sa poodchytávali ľudia s iným názorom.
Veľmi mi to pripomína súčasnú situáciu, hlavne keď si pozrieme sponzorov tých organizácií, ktoré žiadajú „skoncovanie s kapitalizmom“. OK, ľudia si to želajú, tak to teda odstráňme, všetko znárodnime. No potom už nebude ani ten minimálny priestor na slobodu, aký tu ešte dnes je. Establishment dosiahne totálnu vládu prostredníctvom monopolu štátu/medzinárodných inštitúcií. Snáď si niekto nemyslí, že ten prechod systémov by organizovali drobní živnostníci, robotníci a farmári. Budú to práve tie bankársko-korporátne klany, ktoré sú tým symbolom „zla kapitalizmu“, na čele s „kancelárom Palpatinom“ (najčastejšie parodovanom ako „Mr. Burns“ zo Simpsonovcov). Presne tak, ako tomu bolo pri bolševickej revolúcii v Rusku (Trockij bol vyslaný priamo z Wall streetu a Lenin zo Švajčiarska).
Je jasné, že po páde komunizmu sme sa neoslobodili, len sme spadli do priestrannejšej a svetlejšej časti Matrixu. Veľký brat zostal ten istý. A teraz sťahuje slučku cez svojho nového favorita, v našom priestore EÚ. Čo teda ďalej?
Dobré odpovede na na túto otázku môžeme hľadať pri tej istej akcii – „Obsadení Wall streetu“, kde som tiež zaznamenal takéto hlášky: Zrušte FED a systém nekrytých peňazí. Neriaďte sa médiami. Zapnite vlastný mozog. Nespoliehajte sa na štát, ale na vlastné sily.
Skutočným bojom je totižto odjakživa boj medzi slobodou a totalitou. A tu naopak, je treba decentralizovať čo sa dá a znížiť vplyv medzinárodných inštitúcií a štátu. Aký zhubný je monopol na moc, sme si zažili v našom priestore na vlastnej koži. Nedopusťme vyvrcholenie “Hviezdnych vojen” – celosvetové odstránenie zvyškov liberálneho kapitalizmu a tým zavedenie kapitalizmu monopolistického (fašizmu/socializmu). Chceme žiť opäť v diktatúre?
Literatúra na čítanie
Profesor Antony C. Sutton:
Wall Street and the Bolshevik Revolution
The Best Enemy Money Can Buy
Gary Allen: The Rockefeller File
* Fantómový znamená nereálny, predstieraný. Predstaviteľ republiky, kancelár Palpatine, v ňom potajme nahucká „Obchodnú alianciu“ (ktorej predstavitelia hovoria s výrazne japonským prízvukom), aby uskutočnila sabotáž a zatiahla tak republiku do vojny. Príbeh sa končí porážkou aliancie a kancelárovi nevyjdu jeho plány využiť túto príležitosť na prevzatie moci. Asi si už viete domyslieť čo prvá časť symbolizuje.
** Henry Ford, ako vieme, bol v konflikte so skupinami, ktoré v USA kontrolovali finančný systém. Toto sa prejavilo aj v ZSSR, kde mal v druhej polovici 30-tych rokov problémy.
*** Neskôr sa prišlo na to, že fabriky fungujú lepšie, keď robotníci nie sú len naprogramovanými strojmi, ale naopak sa zapájajú do procesu svojimi pripomienkami, navrhujú zlepšenia, majú moc meniť procesy na základe vlastných skúseností. Tým pádom nielenže snaha nastaviť celú spoločnosť ako stroj stroskotala, ale ani len aplikácia na jej jednu zložku sa neukázala byť taká dokonalá. Pri tej „dokonalej metóde“ robotníci napríklad trpeli aj mentálnymi poruchami, čo ďalej znižovalo ich výkon – aj keď na začiatku mohol byť vysoký.
Všeobecná poznámka: Naschvál používam veľa odkazov na Wikipediu, lebo je plná politickej korektnosti (rozumej cenzúry všetkého, čo sa Establishmentu nehodí). Tým chcem poukázať na to, že ešte aj podľa takéhoto oficiálne posväteného (či prekliateho?) zdroja sa dá veľa zdokladovať. Len treba info hľadať systematicky v partikulárnych odkazoch (často s nejakým infantilným ospravedlnením danej skutočnosti), lebo v tých syntetických o nejakej udalosti tie “nepríjemné” detaily zpravidla nie sú. Odkaz na firmu Albert Kahn Inc. a jej zakladateľa je potom výcuc z viacerých svetových encyklopédií, aby tento prvý základný kameň osnovy bol na pevných základoch.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!