Pre poriadok, pravda
Pri raketovom útoku iránskej armády na americkej základne v Iraku z minulého týždňa utrpelo zranenia jedenásť Američanov. Väčšinou išlo o odreniny a príznaky otrasu mozgu.
Americké jednotky boli zranené v iránskom raketovom útoku napriek tomu, že Pentagon spočiatku tvrdil, že nedošlo k žiadnym obetiam.
Médiám to potvrdili zdroje priamo z Pentagonu. Prezident Donald Trump pritom krátko po údere tvrdil, že žiadny Američan nebol zranený.
Iránci vypálili rakety v odvete za predchádzajúce zabitie iránskeho generála Solejmáního, ktorého americký dron na Trumpov rozkaz usmrtil pri letisku v Bagdade.
Trump v televíznom vystúpení po iránskom útoku tvrdil, že je „všetko v poriadku“. „Žiadni Američania neboli zranení počas útokov z minulej noci zo strany iránskeho režimu. Nedošlo k úmrtiam a škody na našich základniach sú minimálne,“ vyhlásil vtedy šéf Bieleho domu.
„Žiadny príslušník amerických ozbrojených síl nebol pri iránskom útoku z 8. januára na leteckú základňu Ajn al-Asad zabitý, niekoľko sa však liečilo kvôli príznakom otrasu mozgu, ktoré utrpeli počas explózií,“ uviedol teraz kapitán Bill Urban, pôsobiaci ako hovorca Veliteľstvo ozbrojených síl USA pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM).
„V dňoch po útoku boli niektorí v rámci preventívnych opatreniach prepravení na vojenskú kliniku v Landstuhl (blízko leteckej základne Ramstein) v Nemecku, ďalší boli odoslaní do Kuvajtu kvôli ďalším vyšetreniam,“ dodal.
V zničených budovách teraz natáčala americká stanica CNN, ktorá priniesla zábery samotného úderu spolu so svedectvom vojakov, ktorí ho prežili.
Nikto sa do nej neženie, vojna s Iránom napriek tomu desí svet. Bola by krvavá a posilnila radikálov, myslí si íránistka.
Podľa letectva ich životy zachránilo včasné varovanie a príprava. „Správy o balistických strelách začali prichádzať niekoľko hodín pred útokom. Od tej chvíle sme usilovne pracovali na tom, ako sa chrániť. Rozpŕchli sme sa tak, aby bol medzi ľuďmi priestor, a snažili sme sa ich dostať do spevnených krytov,“ povedal veliteľ amerických síl na základni Ajn al-Asad Tim Garland.
Mimoriadne silný útok
Američania sa stiahli do bunkrov vybudovaných niekdajším režimom Saddáma Husajna, ktoré majú odolať bežným raketám alebo mínometom. Iránsky útok bol ale oveľa silnejší. „Vždy, keď dopadla strela, ako by sa tieto dvere vklinily dovnútra,“ spomína podplukovníčika amerického letectva Staci Colemanová.
Desiatky vojakov museli útok prečkať na strážnych stanovištiach alebo v riadiacom centre bezpilotných lietadiel. „Zahreje vás pri srdci, keď zistíte, že všetci vaši priatelia, vaša tunajšia rodina, sú v poriadku. Zdalo sa mi, že to bola celá večnosť, než som chlapov zase videl. Bolo tu veľa objímanie a sĺz, „hovorí rotmajster amerického letectva Dane Kvasager.
Aj týždeň po útoku platí na základni Ajn al-Asad vysoký stupeň ohrozenia. Vojaci si napríklad musia odniesť jedlo z kantíny inam, aby sa zamedzilo zhlukovaniu veľkého množstva ľudí na jednom mieste.
A teraz si predstavte dve americké základne na Slovensku a vojnu USA-Rusko. Nie USA-RF-SR, ale USA-RF.
Máte to?
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zdroje, prvý ponúka dokument prehliadky objektov základne, stav po útoku. Bol masívny a spôsobil veľké škody. Ak budú musieť Amerčičania odísť, Trump chce od Iránu vymáhať škody.
https://edition.cnn.com/2020/01/16/politics/service-members-injured-iran-strike/index.html
https://edition.cnn.com/middleeast/live-news/us-iran-soleimani-tensions-intl-01-07-20/index.html
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!