Právo voliť
Právo voliť
Včera znovu nešli autobusy tak, ako mali, lebo sa opäť zmenil autobusový poriadok. Cesta domov Vám pripadá ako rallye paris dakar alebo beh cez prekážky. Za svojím lekárom musíte cestovať do iného mesta, lebo v tom našom práve dnes nemá ordinačné hodiny. A zajtra musíte znova postrážiť susedkino postihnuté dieťa, lebo tá chuderka už po siedmykrát musí vybavovať na úrade stále to isté hlúpe potvrdenie…
Takže prečo ísť voliť? Predovšetkým preto, lebo význam krajskej samosprávy je naozaj veľký. Veľakrát si ani neuvedomujeme, ako samospráva rozhoduje o našom každodennom živote. A pritom dôsledky dobrých či zlých rozhodnutí sú na každom kroku. Nevedomky si zanadávame už ráno, keď ideme po rozbitých cestách do práce. Krajskí úradníci rozhodujú aj o stredných školách pre naše deti, o lekároch, cestovnom poriadku. O tom, koľko zaplatíme za cestovný lístok v autobuse alebo ako sa bude mať stará mama v domove dôchodcov. Za rozhodnutiami, kam pôjdu státisíce eur sú ľudia, o ktorých máme možnosť rozhodnúť my.
Peniaze, ktoré sú v „správe“ vuc, sú NAŠE peniaze a preto sa rozhodnime MY sami, kto má o nich rozhodovať.
Netvrdím, že vuc sú ideálnym riešením, ich právomoci, čiastkové kompetencie sú istotne v tejto chvíli predmetom mnohých diskusii, ale práve preto je potrebné, aby aj tento „medzičlánok“ spravovali ľudia, ktorí sú hodný našej dôvery.
Možno si viacerí z nás povedia, že voliť nemá zmysel. Ale potom sa spýtajme sami seba, máme právo kritizovať tých, ktorí rozhodli za nás? Tých, ktorí využili svoje právo voliť? Máme potom právo nadávať na volebné výsledky?
Každý z nás MÁ právo povedať svoj názor, vysloviť kritiku. Toto právo je vlastné každému, rovnako ako právo voliť. Tak prečo toto právo nevyužiť v blížiacich sa voľbách?
Výsledky volieb neovplyvní ani krištáľová guľa či magické sily. Ovplyvniť ich však môže hlas každého voliča.
A či už v budúcnosti VUC zaniknú alebo budú „reorganizované“, upravia sa ich povinnosti či právomoci, musíme si stále uvedomovať, že právo voliť je jedno z najzákladnejších práv. Vďaka nemu môžeme ovplyvniť veci verejne.
A ak sa na tomto rozhodovaní bude podieľať väčšina z nás, výsledky volieb nebudú o výhode či nevýhode, ale spravodlivým rozhodnutím väčšiny. Americká antropologička Margaret Meadová svojho času povedala:
„Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina mysliacich odhodlaných
občanov môže zmeniť svet. Vždy to bolo práve tak!“ Takže skúsme odhodiť nezáujem, skepsu, otrávenie… Venujme hodinu času niečomu na čo máme právo a nedovoľme niekomu inému, aby nás o to pripravil.
Skúsme sa rozhodnúť pre tých, ktorí budú v sebe spájať najväčšiu mieru spravodlivosti a najmenšiu možnú mieru ľudského pochybenia. Skúsme to už len preto, že nechceme, aby naše deti videli jedinú možnosť budúcnosti – odísť z tejto krajiny…..
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!