Právnici Smeru
Zdravím, ako sa máte? Zdá sa, že sa bojíte možno viac ako po minulé roky. Prečo?
1. Je kampaň. Váš „emisný“ šéf „podobného“ hlasu a diaľnic sa tam nasadil. Ak vyhrá, karta ešte chvíľu pôjde. Ak bude za pár týždnov porazený … ktovie? Možno si to „odskáčete“.
2. Lebo nie ste „čistí“ a spoločne ste „korumpovali“ a ohýbali právo. Pravda je jednoduchá a lož zložitá. Pozor! Skupinový záujem poslancov, ministrov, úradníkov spôsobujúci škody a ich dohody už nemusia byť klasifikované ako verejný záujem. Takéto skupiny môžu byť aj „zločinecké“.
3. V Česku (Rath, Nečas a Nagyová), Chorvátsku (Sanader), Turecku, Poľsku (štátni tajomníci) aj v Rumunsku (Nastase, exministri) pribúdajú obvinení, zatýkaní a trestaní. Sú takí ako vy = vysokí politickí funkcionári „starajúci“ sa o vyšší príjem pre seba a kamarátov z verejných rozpočtov, nie o blaho krajiny. Aj „kmotrovi“ Rittigovi vzali pas!
Poviem, čo mám dlho na srdci: na spravodlivosť nestačí rapkať paragrafy, Mr. Fico, Mr. Kaliňák, Mr. Borec, Mr. Madej a Mr. Martvoň a ďalší. Treba mať v sebe morálne hodnoty, odvahu, zmysel pre spravodlivosť a etiku. Treba začať od seba a objektívne sa zhodnotiť! Ak to neviete alebo nemôžete, zbaľte fidlátka! Nech dostanú šancu robiť pre Slovensko ďalší. Priblížime tak krajinu k nastoleniu dobrého vládnutia tzv. „good governance“. (pani Su Tij na minuloročnej pražskej konferencii Forum 2000, mimo iného, zdôraznila, že:„…istota a bezpečnosť občanov spočívajú v tom, že v štáte skutočne funguje plynulá obmena a prebiehanie medzi skupinami občanov a volených politikov,“ čo je jedným zo znakov dobrého vládnutia.)
Však sa nedá donekonečna zabezpečovať impotenciu médií, interpelácií, kontrolórov či zamietavé stanoviská výborov. Koľko ešte trestných oznámení a podnetov na kamarátov budete musieť s „policajtmi“ a „dozorujúcimi“ „prokurátormi“ poriadne „draho“ nevyšetriť, ale ošetriť? Koľko stíhaní zastaviť, koľko procesných lehôt „nedodržať“, koľko „porušovaní“ práv obvinených Vašich známych či sponzorov zmanažovať? Koľko ich ešte „treba nechať“ prepustiť či oslobodiť?
Občan dennodenne číta o tom, že ak sa predsa dáky smerácky známy prešmykne prípravným konaním, „niekto“ sa „postará“, že zo 1400 doživotných exponátov súdneho voskového múzea (kategórii okr, kraj, naj, špec) alebo z meňavých ústavných práve „ten správny“, „elektronicky či inak“ pridelený nakoniec vypovie nasledovné zaklínadlá: „…skutok sa nestal tak, ako tvrdí obžaloba, …dôkazov niet, … dôkazy boli vykonané pochybným či neprípustným spôsobom, … dôkazy samotné sú spochybniteľné, … skutok je premlčaný, …obvinený sa oslobodzuje“ atď. (Nepadne, komu „nemôže“ padnúť.)
Práve takáto justícia bola a je Vaša jediná „istota“ – Váš skutočný “euro”val. Dosť drahý na takú malú a chudobnú krajinu ako Slovensko, drahší ako ten z EÚ. (betónovanie beztrestnosti musí byť minimálne rovnako veľké ako neoprávnený prospech a strach namočených)
Jedine Štrasburg a Luxemburg rozmoce ohnutie „práva“ slovenskými „orgánmi“ a zadeklaruje právnu istotu občanom namiesto vás.
Ale apatia končí, zmena je možná. Väčšine slovenských podnikateľov sa korupcia prejedla, správa EÚ neklame. Oni už nie sú bohvieako pyšní na svoje výsledky, a hoci sa snažia, hodnota domácich firiem v porovnaní s firmami v čistých krajinách klesá. Strednému managementu i zamestnancom rovnako doplo, že kvôli vašej politike nemajú a nebudú mať u koho v SR pracovať a napredovať.… potom je smerácka „zlatá“ éra pasé.
Avizovaná zmena príde podobne ako v Čechách priamo z politického boja (noví ľudia do čela justície ako Pospíšil, Zeman, Bradáčová, Válková) alebo ako dôsledok aktov občianskej neposlušnosti.
Na korupciu sa Slovensko vrhne nielen s právom, ale i so sociológiou. Doc. Pavol Frič z Univerzity Karlovej v Prahe, mimo iného, trefne tvrdí, že s prípadovou korupciou (t.j. deviantným individuálnym správaním, ktorého výsledkom je nelegálna transakcia) v SR ani v ČR sa nedalo a nedá bojovať kvantitatívne t.j. protikorupčnou legislatívou a protikorupčným priemyslom (monitoring, watchdogs).
Paradoxne, čím viac pribúdalo boja proti korupcii, tým viac sa zvyšovala. Prečo? Pretože je tu tzv. sociologický nadjav – inštitúcia korupcie systémovej. Jej ľudské „prvky“ totiž majú prepletenú sieť a pod hviezdičkami EÚ zatiaľ beztrestne z vyzbieraných daní od občanov „odkláňajú“. Vy, smerácki právnici, ste „akoby“ očká siete, selektívne aplikujete právo a „manažujete“ nefunkčnosť justície.
V korupčnom prostredí bolo a je dodržiavanie zákonov, morálky a pravidiel považované za „pregrciavanie“. (nechápu, že niekto čestne pracuje a žije a ešte si pritom váži sám seba?!) Všetko korupčné, zmanipulované, prisaté, odrbávačské, je pre prvky siete žiadúce a efektívne … prebehla tu normatívna konverzia. Vy, smerácki právnici, ste sa v tomto prostredí vyšvihli, túto konverziu v politike „akoby“ upevňujete, „humpľujete“ (právny) štát tak, ako to robili komunistickí právnici v minulosti (nadpráca sa ocení).
Ono to však nestačí … ľudia viac cestujú, čítajú, chápu, prekuknú, vŕtajú … a furt pribúdajú noví voliči, strany, aktivisti, dopekla s tým! Napríklad zistili, že rýchlym identifikátorom nepotrestaných korupčníkov je, že nedokážu ovládnuť svoje opojenie z peňazí. Za ukradnuté prachy si plnia túžby po top produktoch z nekorupčných krajín a ešte sa s nimi radi vytrčia v domácich „crony“ televíziach.
Ešte raz zopakujem, (lebo opakovanie je matka múdrosti): rachá to. Korupčná „moc“ nie je skutočná, trčí ako slama z topánok. Vaša „kariéra“ nevzišla zo súboja politických ideí v prospech krajiny (ale preto, že „korupčníci“ sú stále v SR nepotrestaní, tak sa zdajú „úspešní“ … a úspech priťahuje). No deštrukcia sa blíži. Bude nasledovať otáčanie verejnej mienky a pád.
Prajem Vám čo najväčší strach z blížiaceho sa trestu. Neviem, či ste aj na toto „pripravení“.
Na záver citát z filmu Kajínek: „Na každý prase se jednou najde řezník“.“
Andrea Filt
P.S. Nehádžem slušných sudcov, prokurátorov ani policajtov do jedného vreca s ostatnými, ale sú väčšinou ticho. Či chcú, či nechcú, sú súčasťou nedôveryhodného celku, takže je ich psou povinnosťou vymedziť sa aj za cenu strát alebo rovno odísť. Ako inak sa dá rozhodovať eticky podľa práva a zebezpečovať výkon spravodlivosti?
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!