Pozemkovou reformou k rozkradnutiu Ukrajiny oligarchami
Európska únia podporuje plány Kyjeva otvoriť trh s pozemkami, a verí, že trh odhalí „obrovský potenciál ukrajinskej ekonomiky“. Fúúúuuu…!
„EÚ podporuje vládne plány na otvorenie trhu s pôdou na Ukrajine, čo môže odhaliť obrovský potenciál ukrajinskej ekonomiky. Reforma by mala byť založená na zásadách právneho štátu a zásadách trvalej udržateľnosti, transparentnosti a spravodlivosti,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ. Ukrajinský ľud má iný názor:
Slovensko si dôsledky otvorenia trhu zahraničiu, a transparentnosti užíva plnými priehrštiami. Európska únia je pripravená v tejto veci ponúknuť svoje „priehrštie skúseností“ a podporu reforme o vlastníctve pôdy spolu s ďalšími „medzinárodnými partnermi“ aj Ukrajine (nielen Slovensku; stalo sa):
„Stredobodom tejto reformy by mali byť malé poľnohospodárske podniky, ktoré nie sú registrované ako právnické osoby, jednotlivci, ktorí spracúvajú poľnohospodársku pôdu,“ dodala EÚ.
Tlačová tajomníčka ukrajinskej vlády Vladimíra Zelenského Julia Mendel, k návrhu zákona o otvorení trhu s pôdou na Ukrajine uviedla, že „cudzinci lepšie spravujú ukrajinskú pôdu ako samotní Ukrajinci“. Takže už tam cudzina beztak je. Aj bez reformy. Reforma ju len zlegalizuje.
https://russian.rt.com/ussr/news/686488-inostrancy-ukraina-zemlya
V novembri Svetová banka vyjadrila podporu pozemkovej reforme na Ukrajine , v rámci ktorej krajina otvorí trh s poľnohospodárskou pôdou.
https://russian.rt.com/ussr/news/686658-es-podderzhka-rynok-zemli-ukraina
Ukrajina stráca pud sebazáchovy. Zákon je ďalším klincom do rakvy Ukrajiny. Za produkt zmäknutých, lenivých, pro ukrajinsky nemysliacich nemysliacich a po korupcii lačných mozgov. Ukrajina sa rozhoduje o strate svojej suverenity a zvrchovanosti. O Krym už prišla, na stole má Donbas. Ak rozpredá svoju pôdu, príde o zvyšok územia. Ukrajina bývala obilnicou Európy. Chudobnejšia časť žije aj z malého hospodárenia a ekologicky (rozdiely):
V októbri pritom k zákonu zverejnila sociologická skupina „Hodnotenie“ prieskum, ktorý ukázal, že 73% Ukrajincov je proti zrušeniu moratória na predaj pôdy.
Podobné reformy si vyžaduje aj členstvo v NATO. Prístupové rokovania do EÚ a NATO môžu pokračovať pol roka po reforme. To nie je nič iné, len „jastrabia politika“ neokoloniálneho Západu. Ekonomicky a vojensky zotročiť strednú a východnú Európu. Nič o deklarovanej mierovej ekonomickej a obchodnej spolupráci. Diktát.
A prezidentka Čaputová im to „žerie“. A „lieta v tom“ aj Zelenský… (tlačený aj Porošenkom).
Prečo prístupové štáty do EÚ a západných štruktúr a ich „elity“ robia tie isté chyby? Zrejme, ako pre Slovensko, tak Ukrajinu neplatí: „Cudzie nechceme, svoje si nedáme“.
Ukrajinský prezident Vladimir Zelensky povedal, že o otázke získavania pôdy cudzincami sa bude hlasovať v ľudovom hlasovaní. Podľa neho Najvyššia rada v blízkej budúcnosti vypracuje zákon, v ktorom sa upravia pravidlá konania referenda.
Proti prijatiu zákona o voľnom trhu s pôdou a jej predajom cudzine je strana Vlasť a Tymošenková: „Môže viesť k nevratným následkom.“
https://russian.rt.com/ussr/article/686115-zelenskii-zemlya-inostrancy-referendum
Proti je aj opozičná platforma „Na celý život“ (HRE): „Masové protesty sa prehnali cez 13 regiónov Ukrajiny, ktoré sprevádzali cestné uzávery. Prijatie návrhu zákona parlamentom je spojené so sociálnou explóziou,“ uviedol politik Juriy Boyko: „Návrh zákona bol vypracovaný v zákulisí, napriek všetkým protestom poľnohospodárov bol hrubo schválený Výborom pre poľnohospodársku politiku, porušuje ústavné práva občanov vlastniť pozemok – stále máme takmer 10 miliónov hektárov pôdy nerozdelených. Ľudia sa jednoducho boja tohto zákona , takže našou pozíciou je odstrániť ho z programu a zvážiť ho až po súhlase so stanoviskom spoločnosti,“ dodal Boyko.
Podľa Alexandra Dudčaka však privatizácia a vznik trhu s pozemkami môžu ukrajinskej ekonomike spôsobiť nenapraviteľné škody. Znalec sa domnieva, že v záujme dočasných výhod štát riskuje stratu najčistejších aktív. Analytik zdôraznil, že prijatie zákona o obehu poľnohospodárskej pôdy bude jednou z hlavných zločinov Zelenského režimu. Doterajšie moratórium na predaj ukrajinskej pôdy cudzine platí do konca roka 2023.
Zelenský zdôvodnil potrebu spustenia trhu s poľnohospodárskou pôdou a uviedol, že dnes „Ukrajinci nie sú plnými vlastníkmi svojej pôdy“, čo je v rozpore s ústavou. A zákon im podľa nich takúto príležitosť ponúka. Porovnal situáciu na Ukrajine s vlastníctvom poľnohospodárskej pôdy so situáciou v Severnej Kórei, Tadžikistane, Venezuele a na Kube. Zároveň v rozvinutých krajinách, ako zdôraznil Zelenský, trh s pôdou funguje bezpečne a prospieva spoločnosti.
Mienim, že trh áno, lebo korupcia a provízie a pozemkové mafie, ale hospodárenie s pôdou vo vlastníctve nie.
Bude zaujímavé sledovať, ako bude na Slovensku pokračovať zisťovacia a reverzná pozemková reforma, čo všetko sa vo veci vlastníctva zistí, a aká bude vymáhateľnosť takého práva, ako uvádza vyhlásenie EÚ (začiatok článku).
Žiadne referendum o pôde sa na Slovensku nekonalo. Národné referendá sú pre „vznešené“ ciele EÚ toxické.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickybcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!