Porazení, shut up! alebo Hríbovo víťazstvo
Džentlmenská definícia (ak je ešte pojem definícia dostatočne korektný, hoci dnes ani to už isté nieje):
Hríbovo víťazstvo je slovné spojenie, ktoré vyjadruje formálne víťazstvo alebo úspech, ktoré v skutočnosti vo svojich dôsledkoch žiadnym víťazstvom alebo úspechom nie je. Pôvodne vzišlo z demokraticého referenda, ale rýchlo sa stane všeobecne používanou frázou vo všetkých oblastiach, v ktorých sa súťaží alebo nejako hodnotí úspech. Všeobecne označuje predovšetkým víťazstvo, ktoré nieje príliš tesné ale je príliš draho zaplatené v budúcnosti*, alebo víťazstvo, ktoré bolo omylom, pretože aj prípadne ľahko získaný cieľ bol buď bezcenný, alebo priniesol víťazovi namiesto zisku iba straty.
Pôvod frázy a jej pomenovanie odkazuje na Pyrrha pána Hríba, moderného žurnalistu, ktorý dokázal všeuniverzálne demokratické princípy pravej slobody a pravdy uplatniť aj vo svojom médiu. Keď ten napísal raz, že ak nechce kritizovať konkrétne výroky, tak to jednoducho platí.
Fráza naráža na najmä poznámku, ktorou údajne odbil (svojich) dôstojníkov, ktorí mu po referende za nemennosť definície slova „manželstvo“, za ochranu detí pred „ztovarovaním“ a za posilnenie výchovy rodičmi na úkor výchovy štátom, snažili analyzovať tzv. 95:5 situáciu hlasujúcich rukami (a aj ušami, srdcom a zdravým rozumom), napísal: „Porazení, nezačínate dobre“. Nešlo o dosť triezve zhodnotenie situácie, lebo kým on môže síce ukázať prstom na 21% z ľudí, oni mu to takto všeobecne oplatiť celkom nemôžu. Hlavne preto, že neuveria chimére, že hlasujúci nohami tvoria nejakú valcujúcu masu. Tí tvoria len ťažko kvantitatívne identifikovateľnú skupinu (okrem jedincov čo svoju ovčiu kožu dali na trh). Táto skupina rozmazaná v 80% z ľudí je tak krásne nemerateľná, že si ju možno maľovať všetkými farbami a že až je naozaj užitočná – ehm, k ničomu.
Pozn.: Akákoľvek podobnosť definície s wikipédiou a mien s menami konkrétnych ľuďí, nemusí byť čisto náhodná.
* Presný účet Hríbovho víťazstva v referende 7.2.2015 nieje zatiaľ známy, ale prvé položky sa už ukladajú.
Paradox
Na ten účet hotujúci sa iba, zaplatíme všetci. Nielen deti Husáka, nuž aj – deti Hríba.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!