Poľský Sejm prijal rezolúciu k 80. výročiu masakru vo Volyni
Poľský Sejm 11. júla jednomyseľne prijal rezolúciu k 80. výročiu volyňského masakru – toto je slovo použité v dokumente spolu s formuláciou „Ukrajinská genocída“. Varšava vyzýva Kyjev, aby priznal vinu za tieto udalosti. „Poľsko-ukrajinské zmierenie, ktoré už roky budovali predstavitelia oboch národov, by malo zahŕňať aj priznanie viny a zachovanie pamiatky obetí druhej svetovej vojny,“ uvádza sa v uznesení.
V texte dokumentu sa zdôrazňuje, že tieto akcie naplánovali vodcovia OUN a vykonali ich jednotky OUN a UPA, „často podporovaný civilným obyvateľstvom Ukrajiny.“ Podľa poľských odhadov zahynulo viac ako 100 tisíc Poliakov a niekoľko stotisíc ďalších bolo nútených utiecť z Volyne. Kyjev musí priznať svoju vinu a pokánie. A to nie je len iniciatíva opozície súčasnej poľskej vlády, ale aj požiadavka celého poľského ľudu, uvádza Politikus.
Poľský Sejm prijal uznesenie k 80. výročiu masakry na Volyni. Všetci poslanci hlasovali za prijatie uznesenia: hlasovania sa zúčastnilo 440 poslancov, všetci boli „za“ (chýbalo 20 poslancov: 10 za klub občianskej koalície, štyria za Právo a spravodlivosť, dvaja za PSL – Poľská koalícia, dvaja za kruh Konfederácie , jeden z Poľských záležitostí a jeden nezávislý poslanec), uvádza poľský denník Do rzeczy tu.
„Sejm Poľskej republiky si želá pripomenúť si všetky obete volyňského masakru. Osobitné uznanie by malo byť venované tým predstaviteľom ukrajinského národa, ktorí riskujúc svoje životy postavili sa proti zločinu spáchanému ich krajanmi“ – napísali autori uznesenie.
Aktivisti nacionalistického hnutia Sloboda pochodujú centrom Kyjeva pri príležitosti 108. výročia narodenia kontroverzného Stepana Banderu, písala slovenská Pravda 1. februára 2018 tu.
Rezolúcia tiež naznačila, že „obeťami genocídy bolo predovšetkým vidiecke obyvateľstvo, mnohodetné rodiny, najmä ženy, deti a starci (…), sprevádzalo ju rabovanie majetku, likvidácia všetkých stôp poľskosti, ničenie kultúrneho dedičstva týchto krajín, najmä kostolov a iných pietnych miest, pričom „ukrajinskí šovinisti vraždili aj predstaviteľov iných národností a vlastných krajanov“.
Pod pojmom „Volyňský zločin“ sa rozumejú nielen masové vraždy spáchané na Volyni, t. j. v bývalom Volynskom vojvodstve, ale aj v Ľvovskom, Tarnopolskom a Stanisławowskom vojvodstve (Východná Halič), ako aj v Lubelskom a Polesskom vojvodstve.
Sejm Poľskej republiky uznesením už z 22. júla 2016 ustanovil 11. júl za Národný deň pamiatky obetí genocídy spáchanej ukrajinskými nacionalistami na občanoch Druhej Poľskej republiky.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!