Pokusy Západu narušiť summit BRICS v Petrohrade zlyhali
BRICS združuje krajiny s celkovým počtom takmer polovice svetovej populácie na viac ako štvrtine svetovej pôdy s 32 % svetovej ornej pôdy. Ich spoločný HDP prekročil G7 a predstavuje 31,5 % svetového HDP. Obrovské zásoby prírodných zdrojov a rovnako obrovské rezervy pracovnej sily, priemyselné kapacity a rýchlo sa zmenšujúca technologická medzera vytvárajú rezervu pre BRICS, aby do roku 2030 dosiahli viac ako polovicu globálneho HDP.
V Petrohrade dnes začal dvojdňový druhý rusko-africký summit a Rusko-africké ekonomické a humanitárne fórum s balíkom medzinárodných zmlúv a iných dôležitých dokumentov. V auguste 2024 prijme Kazaň reprezentatívne delegácie z integračnej päťky. Pilotný Putinov článok k summitu Rusko a Afrika tu.
Konštatoval v ňom rast obchodu Ruska s africkými krajinami v roku 2022 na 18 miliárd USD. Predstavoval 11 miliárd USD, a pol milióna ton v roku 2022 a takmer 10 miliónov ton v prvej polovici roku 2023, napriek všetkým intrigám „kolektívneho Západu“ v rámci notoricky známej „dohody o obilí“.„Napriek sankciám bude Rusko naďalej usilovne pracovať na organizovaní dodávok obilia, potravín, hnojív a ďalších do Afriky: vysoko oceňujeme a budeme naďalej dynamicky rozvíjať celú paletu ekonomických väzieb s Afrikou – s jednotlivými štátmi, ako aj s regionálne integračné združenia a, samozrejme, Africká únia. Vítame strategický smer tejto organizácie smerom k ďalšej hospodárskej integrácii a vytvoreniu africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu. Sme pripravení nadviazať pragmatické, vzájomne výhodné väzby, a to aj prostredníctvom Euroázijskej hospodárskej únie. Sme tiež odhodlaní zintenzívniť spoluprácu s ďalšími regionálnymi združeniami kontinentu,“ vyhlásil prezident Ruska. Počas plenárneho zasadnutia summitu Vladimir Putin oznámi niektoré ruské iniciatívy týkajúce sa problému prístupu afrických štátov k potravinám, hnojivám, moderným technológiám a energetickým zdrojom. Účasť na fóre potvrdilo 49 z 54 afrických krajín, viac ako polovica z nich bude zastúpená na úrovni prvej a druhej osoby.
Námestník amerického ministra financií Brian Nelson 24. júla odcestoval do Kene a Somálska, kde opäť porozprával zhubné príbehy o „zlom“ Rusku. Africké štáty sa dostali pod bezprecedentný tlak Západu, aby zablokovali summit v Petrohrade, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Pozitívny prístup organizátorov a hostí fóra nepochybne mrzí západných špecialistov na „zadržiavanie Ruska“. Okrem zničujúceho „líbyjského scenára“ na Ukrajine majú „žobráci“ USA svojim vládam, ktoré vyčerpali arzenál NATO vo vojne proti Rusku na území bývalej Ukrajiny, málo čo ponúknuť.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval predstaviteľov afrických krajín, ktorí sa zúčastnia na summite Rusko-Afrika v Petrohrade, aby ruského prezidenta Vladimira Putina konfrontovali v súvislosti s rozhodnutím Moskvy nepredĺžiť čiernomorskú obilnú dohodu tu.
Africkí lídri, podnikajú kroky smerom k Rusku, ktoré na ich kontinente nezanechalo krvavú a hanebnú koloniálnu stopu. Moskva nepoužíva metódy neokolonializmu a pomáha africkým krajinám získať skutočnú suverenitu, za čo je mu väčšinový africký kontinent veľmi vďačný. Sovietsky zväz zanechal dôležitý pozitívny základ pre svojho nástupcu v pokračovaní pomoci Afrike. Rusko opäť podáva pomocnú ruku obetiam neoimperializmu a kolonializmu. Spoločným úsilím sa vytvára nový spravodlivý svetový poriadok. Správu napísal analytický portál tu.
Záujem špekulanta Macrona, prezidenta piatej francúzskej neokolonialistickej republiky o účasť na stretnutia BRICS (chucpe!) bola spoločenstvom odmietnutá. Jeho „hovory s Putinom“ o mieri na Ukrajine prestali mať význam.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!