Podarí sa urobiť zlom v korupčnom systéme?
Najlepšia príležitosť na zmenu je práve teraz
Keď sa ľudia boja vlády, to je tyrania. Keď sa vláda bojí ľudí, to je sloboda.
Thomas Jefferson
Po zjednotení Nemecka sa kompletne vymenili východonemeckí sudcovia, vzhľadom na ich spriaznenosť s predošlým totalitným systémom. Na Slovensku sa urobil iba jeden zásadný ťah – súdnictvo sa dostalo pod vplyv korumpujúcich záujmových skupín, aby zabezpečovalo ich absolútnu beztrestnosť. Vyvrcholenie sme práve videli v priamom prenose: v štýle hrubej normalizátorskej totality bola zakázaná pripravovaná kniha Toma Nicholsona o korupcii v našom štáte. Zarážajúca je rýchlosť, s akou súd rozhodol. Normálne sa súdne pojednávania ťahajú roky, no tu bolo rozhodnuté okamžite a sudca dokonca rozhodoval zo svojho domova, keďže mal práve voľno!
Avšak, následne sme videli zamietnutie takej istej žiadosti od toho istého súdu, avšak iného sudcu (sudkyne). Ilustruje to fakt, že čestní ľudia sa v systéme aj nachádzajú, avšak v kľúčových veciach sú udupávaní “gorilami”, ktoré si justíciu a politiku sprivatizovali.
Aj keď „Gorila“ opisuje len časť korupčného systému, je to prvýkrát, čo má najširšia verejnosť prístup k detailom nekalých obchodov. V priamom prenose sa dá momentálne sledovať nie že ovplyvňovanie svedkov, ale priam riadenie zložiek štátu a médií. Ak sa predtým ovplyvňovali súdy potichu, teraz je prepojenie medzi konaním súdu a aktérmi spisu Gorila zrejmé aj škôlkarovi. Ak sa predtým ničili dôkazy mlčky, teraz je výzva na ich odstránenie v médiách. Skrátka, verejnosť vidí manipuláciu so štátom v priamom prenose a bez rukavičiek.
Aj keď Slováci majú príliš poddajnú povahu, situácia s korupciou vyeskalovala do takých rozmerov, že sa už aj u nás začali ľudia hromadne búriť.
Nie je pritom pre merito veci podstatné, kto presne organizuje mítingy, veď zvolať ich môže podľa zákona ktokoľvek, stačí to oznámiť. Podstatné je, že ľudia prichádzajú kvôli rozhorčeniu nad korupciou a aroganciou moci a žiadajú nápravu.
Taktiež je treba zdôrazniť, že akákoľvek škoda sa spraví demonštrantami, tak všetko ide na vrub „goríl“ – t.j. aktérov politicko-finančného organizovaného zločinu. Je to ako spätný náraz, ktorý sa po výstrele z dela nevyhnutne dostaví. Pričom tým výstrelom z dela je tá poodhalená extrémna korupcia. Žiadna z hlavných goríl sa zatiaľ ani len nevzdala svojho súčasného miesta, ale kritiku demonštrácii sme už od nich počuli. Čiže strieľajú ďalej a zároveň kritizujú, že sa dostavuje spätný náraz.
Majú pritom veľké šťastie, že pôsobia na Slovensku. Na juhu Európy by sa diali onakvejšie veci, ako hádzanie pár banánov a vajíčiek.
Nie je ľahké odhadnúť, aké bude mať celé dianie dlhodobé následky.
Z čisto právneho hľadiska žne zatiaľ úspechy ututlávanie. Ale spoločensky naopak, čím viac sa bude ututlávať právne, tým viac to bude vrieť. Osobitne v ekonomicky ťažkých časoch, ktoré prichádzajú. Ako príde človek, ktorý celý život pracuje a platí dane, k tomu, že tie dane sú následne rozkradnuté? A napriek tomu, že si o tom podrobnosti prečíta, tak sa oficiálne vyhlási, že „skutok sa nestal“? Pričom celé vyšetrovanie, prokuratúra a súdy sa opäť zaplatia len z jeho daní.
Ak sa to naozaj dopustí, bude to otvorená prehra širokého obyvateľstva krajiny, z ktorých sa takto otovrene spravia nevoľníci vo vlastnom štáte. Aká bude spätná reakcia? Narastajúce neplatenie daní? Drobné násilnosti na čomkoľvek, čo súvisí so štátnou mocou? Branie potrestania vinníkov do vlastných rúk? Kde to potom skončí?
Teraz je chvíľa príhodnejšia ako kedykoľvek predtým, začať situáciu obracať v prospech občana, aby krajina mala nádej postupne sa postaviť na nohy. Musí sa zlomiť prvá veľká korupčná súčiastka, aby sa následne lámala korupčná mašinéria ako celok. Z rôznych návrhov, ktoré padali, by podľa mňa mali byť uprednostnené nasledovné:
- Dotlačiť najväčšie politické gorily k odchodu
- Dotlačiť políciu k maximálnemu možnému výsledku v kauze Gorila
- Ustanoviť nového generálneho prokurátora (zvolený už je)
- Dohliadnuť na to, aby prípad dostal neskorumpovaný sudca a zabezpečiť mu náležitú ochranu
- Nechať naozaj prešetriť aj ďalšie prípady korupcie
V praxi vidíme, že aj skorumpovaní politici sa boja koncentrovaného rozhorčenia ľudí (aspoň pred voľbami). Odísť sa síce sami zatiaľ nechystajú, ako práve spravil premiér v Rumunsku, ALE:
- Celý parlament komplet odhlasoval zrušenie priestupkovej imunity, pričom doteraz z toho bolo vždy iba divadielko.
- Viac-menej všetky strany sú proti obmedzovaniu slobody cez dohodu ACTA.
A určite ustúpia aj v ďalších veciach, na ktoré by normálne ani nepomysleli!
Okrem tlaku na ulici majú ľudia jedinečnú šancu pomiešať karty dosť rázne vo voľbách. Minulé voľby boli z parlamentu vyhodené dve skorumpované strany a ďalšie dve majú k tomu blízko v týchto. Takéto nekompromisné počíňanie voličov bude ako zdvihnutý prst pre zvyšok osadenstva! Akési memento mori, že sa dá náhle spadnúť aj z veľkej výšky, ak to s korupciou a aroganciou niekto preháňa.
Ak budú ľudia konzistentní, akákoľvek vláda vznikne po voľbách, nebude to mať s kradnutím ľahké. Keď vyjde najavo prvá kauza, už to nebude ako predtým, keď ľudia len sedeli doma. Ľudia si už otestovali svoju silu.
Aj tie strany, ktorých voliči nie sú citliví na korupciu, budú mať problém, lebo budú robiť nepopulárne opatrenia. V prípade vlády zloženej z takýchto strán je možné, že ďalšie voľby budú opäť oveľa skorej. Tým pádom by prišlo ďalšie obdobie, kedy budú politici ústupčiví.
Šance na zlom, ktorý bude znamenať postupnú cestu k lepšiemu sú momentálne neporovnateľne lepšie, ako kedykoľvek predtým. Ak všetko vyjde, budeme vidieť nielen generačnú obmenu politikov a ich spôsobu práce, ale dočkáme sa postupne aj zmien systému fungovania štátnej správy a súdnictva. Je to však aj na iniciatíve každého z nás.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!