OSN ne zbytočná a impotentná…
Konflikt v Náhornom Karabachu (súčasť Azerbajdžanu s arménskym obyvateľstvom) mala OSN „čas“ vyriešiť už od roku 1994, ba, dávno skôr, už pred rokom 1988…
Náhorná karabašská republika, skrátene často Náhorný Karabach, je medzinárodne neuznaný de facto štát v juhozápadnom Azerbajdžane, z ktorého 150 000 obyvateľov je cca 95 % Arménov. Svoju nezávislosť republika vyhlásila 2. septembra 1991, ale dodnes nebola žiadnym štátom uznaná.
Vojna o Náhorný Karabach vypukla ešte v roku 1988, odvtedy si vyžiadala vyše 30-tisíc obetí a státisíce utečencov. Vyvrcholila odtrhnutím sa Náhorného Karabachu od Azerbajdžanu s pomocou Jerevanu, no nikdy sa úplne neskončila. Dnes tam nežijú žiadni Azerbajdžanci.
Obyvatelia neuznanej republiky v proti lietadlovom kryte v metropole Stepanakert:
Riešenia sa môžu odvíjať od dobrovoľného uznania Karabašskej republiky, ako arménskej autonómnej enklávy alebo „len“ tam (uznanie) Arménov tam žijúcich ako azerbajdžanskú národnostnú menšinu, až po medzinárodným spoločenstvom nové rozhraničenie Arménska a Azerbajdžanu.
Vieme, v rozhraničovaní území boli vždy „majstrami“ mocnosti Westernu.
Mimochodom, aby bolo jasno (!): Plnú zodpovednosť nesie Turecko a dnes prenesenú jeho vodca Erdogan!
Turecko bolo medzinárodne uznané za zodpovedné vo veci iniciácie gernocídy Arménov (1915-18).
Keďže sa dnes Erdogan stavia na stranu Azerbajdžanu, lebo jemu a Turkom je etnicky bližší, ide o pokračujúci prejav nacionalizmu..!
A flagrantný prejav pokračujúcej nenávisti a neprajnosti k Arménom..!
Takže: Kde je a čo vo veci urobila a robí OSN?!
Arménsko je členským štátom šiestich štátov spoločnej kolektívnej Zmluvy o bezpečnostnej spolupráci, ktorá je reakciou na NATO, kde členským štátom je aj Bielorusko…
Ruskom má k veci ambivalentný vzťah, lebo: Turecko je spriatelené s Azerbajdžanoma Ruskom…
Alebo konflikt „skončí“ ďalším presunom (doportáciou) Arménov do ich vlasti z azerbajdžanského územia Náhorného Karabachu?
Problém komplikuje vyhlásenie Turecka: Azerbajdžanu chce pomôcť všetkými prostriedkami.
Rusko tu môže a chce byť mediátorom. Peskov vyzval k diplomatickým rokovaniam…
Vo veci má vraj zasadnúť BR OSN. Azerbajdžan a Turecko si s rezolúciou zrejme vytrú zadok. Takáto sitácia by nastať nemusela a nemohla, ak by OSN a medzinárodné spoločenstvo uznali Náhornú karabašskú republiku ako autonómny štát… (vtedy by Krabach získal medzinárodno-právnu ochranu).
Tu je (!) priestor pre USA a EÚ, aby konečne účinne zatlačilo na Turecko, ktoré si robí územné a surovinovo-energetické nároky aj v jemu nepatriacej časti Stedomoria (grécke a cyperské výsostné vody).
Arméni súčasne podporujú osídľovanie Karabachu svojimi súkmeňovcami, žijúcimi v diaspore (Sýria a Líbya).
Zanedbanej medzinárodno-právnej a diplomatickej roboty je aj tu ako na kostole.
Aj v tomto, nielen vo východo-ukrajinskom regióne, tlie potenciál totálnej vojny.
Arméni majú smolu. Pripomínajú mi Kurdov. Všade ich je trocha.
Zodpovedná je OSN!
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!