Orbán v Bielom dome. Guardian a NY Times
Trump povedal Orbánovi: „Ste rešpektovaný po celej Európe. Pravdepodobne ako ja, trochu kontroverzné, ale to je v poriadku.“ Donald Trump uvítal Viktora Orbána v Bielom dome, pokým Pompeo viedol rozhovory s členskými štátmi EÚ vo veci konfliktu USA s Iránom. V zásade až na vsuvky s kritickým hodnotením, vládne zhoda s našimi médiami; Viktor Orbán nie je „liberálny demokrat“. Pred euro voľbami, lebo parlamentné frakcie, majúce zásadný význam pre ďalší spôsob existencie a fungovania EÚ, ožil typický „vrecizmus“ (škatuľky a nálepky) pre EÚ dobrých a zlých…
Donald Trump si postupne volá „na koberček“ oválnej pracovne V-štvorku. Vysoká pocta na najvyššej svetovej úrovni. Všetci „šťastlivci“ jasajú. Ibaže Trump má úmysly.
Prvé kolo rokovaní Trumpa s Orbánom medzi štyrmi očami trvalo namiesto plánovaných 15 vyše 20 minút, pričom vyhlásil, že je pre neho „veľká česť“ hostiť pána predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána, rešpektovaného v celej Európe“ najmä pre jeho politiky proti prisťahovalectvu: „Ste rešpektovaný celou Európou; pravdepodobne, ako ja, čo je trochu kontroverzné, ale v poriadku, “povedal Trump a dodal: „Vykonali ste dobrú prácu a zachovali ste svoju krajinu v bezpečí.“
Ale Viktor Orbán ako predseda vlády „slobodného a nezávislého“ Maďarska Trumpovi „panáčkovať“ nebol. Médiá ho pri tom „nepristihli“.
Orbán Trumpovi povedal ale, čo je pravda, že ich administratívy sú v súlade v názoroch na niektoré globálne otázky: „Sme hrdí, že môžeme spolu so Spojenými štátmi bojovať proti nelegálnej migrácii, terorizmu a chrániť a pomáhať kresťanským komunitám na celom svete.“
Trump zareagoval okamžite: „Bol si veľký voči kresťanským komunitám, naozaj si to zablokoval. Veľmi si to ceníme “ čo bol zjavný odkaz na bariéru, ktorú Orbánova vláda vybudovala pozdĺž maďarských hraníc so Srbskom a Chorvátskom.
Biely dom vyhlásil, že prijatie Viktora Orbána bolo zamerané na komunikáciu a prehĺbenie „opätovného spojenia“ USA so strednou Európou a rokovania o obchode so zbraňami a energiou.
Kritika: „Orbán predstavuje množstvo vecí, ktoré sú protikladné k základným americkým hodnotám,“ uviedla skupina Kongresových demokratov, vedená Eliotom Engelom, šéfom Výboru pre zahraničné veci v dome, v liste Trumpovi, ktorý vyzval na zrušenie návštevy…
Heather A. Conley, riaditeľka Programu Európa v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie uviedla, že vláda Orbána opakovane zmarila záujmy USA v regióne kultiváciou blízkeho vzťahu s Vladimírom Putinom; umožnenie Ruskej medzinárodnej investičnej banke (všeobecne vnímanej ako nástroj ruskej spravodajskej služby) zriadiť jej ústredie v Budapešti; odmietnutie vydať dvoch podozrivých ruských predajcov zbraní; a blokovanie ukrajinských rozhovorov s NATO z dôvodu jazykových zákonov v Kyjeve: „Je nám ťažké vidieť prezidenta našej krajiny, ktorý historicky podporoval ochranu a presadzovanie demokracie a ľudských práv vo svete, stretnutie s mužom, ktorý tieto hodnoty pravidelne prehliada.“ https://www.csis.org/people/heather-conley
Donald Trump, píše Guardian, privítal „nacionalistického premiéra Maďarska po oslabení demokracie v Maďarsku“; naopak, treba „to“ z hlavy na nohy, lebo práve demokracia na obraz „liberálnych demokratov“ je totalitná. Voličmi a parlamentom kontrolovaný „vodcovský princíp“ je hrádzou čelom k bezbrehému liberalizmu, ktorý presahuje rámec štandardnej demokracie, vidí sa nad ňou. Problém „liberálov“ je: Nemôžu Orbánovmu FIDESZ diktovať vnútornú a zahraničnú migračnú politiku. Maďarský „vodca“ je v EÚ aj USA kontroverzne známy rétorikou proti neriadenej migrácii a opakovane za ňu recipročne už pred návštevou USA chválil Trumpa (tamtiež). Liberáli by radi videli Schengen aj za jeho hranicami a robia všetko, aby oslabili systém Frontex a operáciu Sophia: https://frontex.europa.eu/ Takzvaní „slniečkári, zachraňovači a vítači“ sa snažili meniť poslanie operácie Sofia, spoluprácou s prevádzačmi, preto bola jej činnosť z podnetu niekoľkých členských štátov EÚ a M. Salviniho (sídlo Sofie je v Ríme) dočasne pozastavená a funguje len v obmedzenom režime do vyriešenia veci: https://www.operationsophia.eu/
Na stole talianskeho parlamentu je Salviniho dekrét o sume pokuty do 5500 eur pre každého „mimovládkára slniečkára“ za každého „zachráneného“ migranta, ktorého títo „dobráci“ vylodia „len-tak“ na brehoch Talianska; minister vnútra k dekrétu vyhlásil: „Som za bezpečie občanov mojej krajiny.“
Na ochrane migračných tokov z juhu má zásluhu najmä Maďarsko a Viktor Orbán, proti ktorému je vznášaná kritika práve za dodržiavanie Dublinských princípov; za uzavretie vonkajších hraníc a migračných ciest z juhu EÚ ochrannými plotmi; Orbán tým prispieva k bezpečnosti EÚ nielen zvonka ale aj zvnútra. Aj preto najmä krajiny V-4 aj zásluhou Orbána, zatiaľ nezaznamenali vážnejšie incidenty s migrantmi a tobôž teroristické útoky islamistov.
Proti Orbánovi s Trumpom sú v USA naladení najmä liberálni post obamovskí a Clintonovej liberálni demokrati, aj s časťou republikánov v kongrese. Ak sa Obama stretnutiu s Orbánom vyhýbal, maďarský „vodca“ je v Bielom dome „podpisovačom“ prezidentských dekrétov vítaný. Obaja majú podobný vzťah k médiám…
Stretnutia Trumpa s Andrzejom Dudom (vlani v septembri) A. Babišom, P. Pellegrinim, znamenajú oživenie záujmu o región V-4 v obchodných a bezpečnostných vzťahoch a spolupráci. Dvojstrannú zmluvu nad rámec Zmluvy o NATO, o bezpečnostnej spolupráci aj v obchode so zbraňami, USA a Maďarsko podpísali v apríli t.r. Slovensko o nej rokuje tiež, má problém ale s jej obsahmi a dôsledkami pre Slovensko, a transparentnosťou, čo je „na hrane“ s Ústavou SR; konflikt demokratických síl s tiež demokratickými silami, na osi ústava-ústavné orgány-občania. To je (ústava) na referendum.
Orbán mal niekoľko rokov zmrazený osobný kontakt s Bielym Domom (Obama). V roku 1998 sa zoznámil s Billom Clintonom. Návšteva Mika Pompea v Budapešti vo februári t.r. bola prvou návštevou ministra zahraničia USA v Maďarsku od roku 2011.
Maďarské úrady oznámili návštevu vo štvrtok ráno. Hovorca Orbána Zoltán Kovács napísal na twitteri, že na programe stretnutia bude „energetická bezpečnosť, obranná spolupráca, dvojstranné vzťahy a regionálna bezpečnosť“.
„Dnes môžem povedať len to, že nás pozvali a pozvánku sme prijali,“ povedal Orbán, keď bol na stretnutí na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim v Budapešti minulý štvrtok.
Pod Trumpovou administratívou došlo k obratu vo vzťahu k Orbánovi, ktorý ako tiež republikán, otvorene podporuje európsky vlastenecký a národno-identitársky nacionalizmus a spájanie „národných síl“, o čo ide aj Marine Le Pen, Geert Wildersovi (Strana za slobodu Holandsko) a po spoločných stretnutiach s Tomiom Okamurom (česká SPD) a Borisom Kollárom zo Sme rodina v pondelok v Blave, ktorá si praje: „Európu slobodných a spolupracujúcich národov“ čo nie je žiadny „nacizmus“ ani extrémizmus, ale prejav túžby a vôle pre zachovanie národných identít a svojbytnosti členských štátov EÚ, proti liberálnemu euro fašizmu. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=BJ17nOTrHhs&fbclid=IwAR2R6j7xDmioLZj163iw_j8w_wF56dZUx6g677E1EbecYnoX1lIp_hUKr5E
Pre pána Orbana bolo prijatie amerického prezidenta vítaným protikladom k chladnému postoju európskych lídrov, ktorí ho vnímajú ako hrozbu pre svoju víziu moderného, integrovaného a pluralistického kontinentu. Pán Orbán prisľúbil, že vybuduje „alternatívu k liberálnej demokracii“, pričom sa postaví ako obranca kresťanskej vlasti proti moslimským migrantom. Americkí vládni predstavitelia a skupiny na ochranu ľudských práv už dlho kritizovali politiky a vyhlásenia pána Orbana, ale pán Trump nebral do úvahy ich obavy, keď ho pozval do Oválnej kancelárie, čo prezident Barack Obama odmietol urobiť, píšu aj NY Times, a pokračujú: Napriek tomu, že Trump ignoroval republikánskych a demokratických senátorov, ktorí ho vyzvali, aby sa zaoberal týmito problémami sám, pán Trump nevyjadril žiadne pochybnosti o svojom prístupe k pánovi Orbánovi a privítal ho ako vodcu bojujúceho proti nelegálnemu prisťahovalectvu a brániaceho kresťanskú kultúru: „Viem, že je to tvrdý muž, ale je to rešpektovaný človek a podľa mnohých ľudí urobil správnu vec v oblasti prisťahovalectva, a problémy, ktoré má s prisťahovalectvom Európa má preto, lebo ich nerieši ako premiér Orbán“. Niektorí americkí analytici a vládni veteráni uviedli, že pán Trump súhlasí s pánom Orbánom a dáva mu jednu z najcennejších ponúk prezidenta, prestížny význam návštevy Bieleho domu, bez toho, že by od Orbána požadoval nejaké ústupky. New York Times zmienili, že Orbánovi spojenci podkopali nezávislé súdnictvo, zmenili volebný proces, aby uprednostňovali jeho stranu, a vyhnali z krajiny americkú univerzitu založenú americkým miliardárom Georgom Sorosom. Uviedli, že Pán Orbán sa v Bielom dome v pondelok „predstavil ako maďarský Trump“. Otázku o demokracii v Maďarsku pán Orbán zamietol jednou vetou: „Máme novú ústavu, ktorá bola prijatá v roku 2011 a funguje dobre.“ Pán Trump sa pred novinármi zastal Orbána: „Nezabúdajte, že Maďarsko je členom NATO a veľmi dobrým členom NATO,“ povedal. „A nemyslím si, že má zmysel o tom diskutovať“.
Prezident Trump sa vôbec nezmieňoval o tom, že Maďarsko vynakladá na obranu len 1,15% svojej ekonomiky, čo je jeden z pomerne najnižších pomerov v Severoatlantickej aliancii, hoci pravidelne vychováva iných lídrov za nesplnenie 2-percentného cieľa stanoveného alianciou. Na rozdiel od opakovanej kritiky Nemecka k tej istej otázke, nehovoril ani o rastúcich energetických vzťahoch Maďarska s Ruskom. Verejne nespochybnil ani americkú nespokojnosť s prácou čínskej firmy Huawei na širokopásmovej sieti Maďarska. Bývalý viceprezident Joseph R. Biden Jr., kandidát na prezidenta, vyslovil obavy z Orbána, vrátane jeho náklonnosti k Rusku, napísali NY Times.
Orbán na návrh Trumpa vymenoval Davida Cornsteina, 80-ročného veľmoža šperkov a dlhoročného priateľa Trumpa, otvoreného obhajcu Orbánových politík, aj proti Sorosovi, ako veľvyslanca USA v Maďarsku:
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Cornstein
Veľvyslanec USA D. Cornstein pricestoval do Budapešti s cieľom vybudovať priateľský vzťah s Orbánom, napriek nepokoju medzi mnohými kariérnymi diplomatmi v štátnom oddelení o užšom zapojení. Cornstein verejne chválil Orbána a USA dokonca zrušili grant štátneho oddelenia (NED, USAID) vo výške 700 000 USD oznámený v roku 2017, ktorého cieľom mala byť „demokratizácia maďarskej spoločnosti“ a podpora „slobody médií“ á la Soros a liberáli, ktorú aj so Sorosovou Stredoeurópskou univerzitou v Budapešti, Orbánova administratíva už pred ostatnými voľbami omietla. Počas toho istého týždňa, v ktorom bola stredoeurópska univerzita vykázaná z Maďarska, Cornstein opísal Orbána ako „priateľa“ a kritizoval George Sorosa, ktorý založil univerzitu; uviedol, že Soros cíti „bláznivú nenávisť“ k Orbánovi, čo ho viedlo k tomu, aby ústupky CEU na pobyt v Maďarsku Orbánov vláda neudelila. Cornstein priamo zosmiešňoval veľkosť Stredoeurópskej univerzity a povedal, že „odchod CEU nemá nič spoločné s akademickou slobodou“ a pýtal sa aj, prečo sa práve to, v „demokratickom“ svete, stalo také dôležité…
Pozvanie Bieleho domu je však prekvapením. Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vo februári navštívil Budapešť, ale prezidentské stretnutie sa na ňom neprejednávalo. Ušlá diplomatická komunikácia decembra, ktorú uverejnila vyšetrovacia webová stránka https://www.direkt36.hu/ že „Washington je frustrovaný“ maďarskou neústupnosťou v určitých otázkach, považovaných za kľúčové pre záujmy USA.
Vláda Orbána však v apríli 2019 podpísala dvojstrannú dohodu s USA o obrannej spolupráci, ktorá je dlhodobým cieľom USA a je tiež presvedčená, že je ochotná uskutočniť nákupy z USA.
Stretnutie s Orbánom prišlo potom, čo Trump prijal v marci českého premiéra Andreja Babiša a minulý týždeň slovenského premiéra Petra Pellegriniho. S Orbánovou hlasnou anti-migračnou rétorikou, záľubou v budovaní plotov a chvályhodnej chvály pre Trumpa, je šanca, že stretnutie by mohlo vidieť väzbu vytvorenú medzi týmito dvoma vodcami: „Myslím si, že české a slovenské stretnutia boli viac administratívne, ale stretnutie s Orbánom by mohlo byť východiskovým bodom pre veľké priateľstvo,“ povedal Ágoston Mraz, riaditeľ Nézőpont think-tank v Budapešti: „Orbán je veľmi talentovaný pri hraní sa s egom ľudí. V januári nazval Babiša géniom. Ak poviete Trumpovi, že aj ON je génius, tak šéf Bieleho domu proti tomu nebude mať námietky.“ 🙂
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Spracované v komparatívnej opore o zdroje s príslušenstvom:
https://www.theguardian.com/us-news/2019/may/13/trump-latest-viktor-orban-hungary-prime-minister-white-house
https://www.nytimes.com/2019/05/13/us/politics/trump-viktor-orban-oval-office.
htmlhttps://edition.cnn.com/2019/05/13/politics/trump-hungary-viktor-orban/index.html
Samozrejme, slovenské médiá „hlavného“ (povinného) prúdu o stretnutí Orbána s Trumpom píšu „na jedno brdo“ a vzájomne od seba odpisujú…
Aj preto ich mám tiež „rád“…
Pýtať sa pred návštevou maďarskej opozície, ale ten, kto sa pýtal, nebol Trump, či je pre ňu Orbán dôveryhodný, je ako pýtať sa Trumpa, Orbána, Babiša, Fica či Pellegriniho, na dôveryhodnosť opozície…
https://www.topky.sk/cl/11/1793919/Orban-sa-stretol-s-Trumpom–Pochyby-o-doveryhodnosti–provladne-media-vsak-hovoria-uspechu
Slovensko sa pred euro voľbami hemží „expertmi“. Tento expert sa volá Peter Weisenbacher:
Maďarského premiéra Viktora Orbána „má Weisenbacher rád“ asi tak, ako Soros, starší aj mladší Šimečka, emigrant Gál, liberáli Klus a Poliačik, Dostál, Baránik, starý a nová prezidentka, a ďalší, mnohí, hlavne „tiež experti“, čo mi práve na um neprišli. 🙂
https://tv.pravda.sk/relacie/spravodajstvo/epizoda/1412-expert-le-penova-v-bratislave-kollar-sa-pridal-k-neonacistom
https://svet.sme.sk/c/22119905/trump-na-stretnuti-s-orbanom-pochvalil-madarov-za-ochranu-krestanov.html
https://hnonline.sk/svet/1940475-trump-privital-orbana-chvalil-jeho-imigracnu-politiku
http://www.teraz.sk/najnovsie/trump-na-stretnuti-s-orbanom-chvalil/395098-clanok.html
https://www.aktuality.sk/clanok/691689/trump-na-stretnuti-s-orbanom-chvalil-madarov-za-ochranu-krestanov/
V medzi čase Orbán s Fidesz opustil Európsku ľudovú stranu. Aj to by sme mali.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!