Occamova britva očisty prokuratúry
Okrem parlamentných volieb sa blíži aj voľba generálneho a špeciálneho prokurátora. Jaromírovi Čižnárovi končí funkčné obdobie v júli 2020. Šéf úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik má mandát platný do roku 2021.
Vláda „chytračí“ (poznatky). Obe miesta chce obsadiť svojimi kandidátmi ešte pred voľbami (ak by sa Čižnár a Kováčik svojich kresiel vzdali skôr).
https://dennikn.sk/1625374/zmena-volby-generalneho-prokuratora-strany-vo-svojich-programoch-planuju-velke-zmeny/?ref=tit
Slovenská prokuratúra je štruktúrne monokratický (stalinský) systém. Vážny problém je, že sťažnosť prešetruje orgán, organizačná zložka, proti ktorej sťažnosť smeruje.
…
Ak by sa prokuratúra mala zmeniť na štátne zastupiteľstvo (Česko), podliehalo by ministrovi spravodlivosti, ktorý je politický nominant.
Štruktúra českého štátneho zastupiteľstva (orientačne); generálkou je Lenka Bradáčová s jej tímom vrchných štátnych zastupiteľov (aktuálne zodpovedných za proces Babiš):
http://www.nsz.cz/index.php/cs/o-statnim-zastupitelstvi/soustava
http://www.nsz.cz/index.php/cs/o-statnim-zastupitelstvi/struktura-statniho-zastupitelstvi
…
Ingerencia politických subjektov do spôsobov voľby a reformy prokuratúry je zjavne špekulatívnym politikárčením. Musí nastúpiť politikmi nepriestrelné heslo ako odkaz Veľkého Novembra 1989:
„Politici ruky preč od prokuratúry, polície a súdov!“
Voľba generálneho prokurátora by mala byť dôsledne odpolitizovaná, výlučne len v rukách a réžii a organizácii Rady prokurátorov.
Generála by si vyberali a volili všetci prokurátori v pléne.
Výber nominantov – slobodný a tajný návrh každého prokurátora. Adresátom a zberným miestom návrhov by bola volebná urna a Rada prokurátorov. Tá zostaví komisiu, ktorá dohliadne na korektnosť spracovania všetkých návrhov v počte 3-5 prokurátorov, ktorí budú volení plénom prokurátorov; s prípadnou dvojkolovou voľbou.
…
Právo na tajnú voľbu zaručuje dohoda prokurátorov. Ústava určuje tajnú voľbu len občanom voličom, vo všeobecných, priamych, slobodných a demokratických voľbách; parlament by mal voliť len verejne a transparentne, tajná voľba je možná len na vnútornej úrovni politických subjektov a parlamentných výborov. Občianska a voličská verejnosť má právo vedieť, ako ich a nimi zvolení zástupcovia narábajú s volebnými mandátmi.
…
Konečný výsledok voľby generálneho prokurátora by hypoteticky mohol byť znova Čižnár (právo voliť a byť volený). Nový Generálny prokurátor zaistí voľbu špeciálneho prokurátora (dnes ním je Kováčik).
…
Poslanie, úlohy a kompetencie ministerstva spravodlivosti by ostali zachované pre zaistenie riadneho chodu sústavy prokuratúry a súdov:
https://www.justice.gov.sk/Stranky/Ministerstvo/Uvod.aspx
Po dohode s Čižnárom a Kováčikom sa proces očisty a reformy slovenskej prokuratúry môže začať hoc aj hneď. Bez ingerencií politických špekulantov.
Parlament by sa mal bezodkladne vrátiť k ústavnému zákonu o zrušení Kováčovej milosti pre Kočnera. Velí tak záujem štátu, jeho občanov a spoločnosti; argumenty proti právnej retroaktivite a právnej istote sú kecy. Nad pozitívnym právom je v danom prípade imperatív prirodzeného práva, etiky, morálky a mravnosti. Bezpečnosť a právne istoty občanov štátu, spravodlivosť a právny štát.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!