Obávam sa, že naháňame vietor v žite…
Uznávaná česká molekulárna biologička Soňa Peková najnovšie prišla s ďalšou zaujímavou informáciou. Tvrdí, že s novou vakcínou proti koronavírusu, ktorú sa snažia farmaceutické spoločnosti vytvoriť, môže byť veľký problém.
Koronavírus totiž podľa nej veľmi rýchlo mení svoje gény a teda vakcína sa zrejme minie účinku. Má za to, že Covid-19 nemá prírodný pôvod. Jeho správanie je alebo nechcený výsledok experimentu alebo vedomý úmysel. To môže znamenať, že každý variant Covid-19 budeme musieť „naháňať“ osobitnou vakcínou..?
Väčšina vedeckej obce: „Nerušte ochranné opatrenia príliš rýchlo“ v opore o stále málo referenčných poznatkov…
Z mediálnych správ v časti výskum Covid-19 (liečivá, vakcína) sa môj osobný „dojem“ a pocit mení na laický názor: Pokým vírus chrípky sa mení v ročných intervaloch (tiež nepresné), vírus Covid-19 za svojho pochodu (nejasné).
Naliehavosť situácie mení obvyklé procesy schvaľovania liečiv (EMA, SÚKL). Testujú sa vybrané skupiny a kohorty osôb a podľa výsledkov ich odozvy sa im aplikujú rôzne skupiny aj už dostupných liečiv.
Remdesivir USA, pôvodne vyvinutý pre Ebolu a Marburg (forma hemoragickej horúčky); po testoch na 800 osobách vykazuje pozitívnu odozvu (NIAID). V Česku bol testovaný na jednej osobe. Taxikár sa vracia do života.
Český zrejme aj slovenský SÚKL má pod kontrolou antimalariká, chlorochín, hydroxychlorochin, ako nádejné sú zmieňované antivirotiká (indinavir, saquinavir, nelfinavir, tipranavir, amprenavir, fosamprenavir, galidesivir) lopinavir/ritonavir (Hiv-1) ribavirín (hepatitída-C), favipiravir (schválený v Japonsku, chrípka), umifenovir (Rusko, Čína) atanazavir (EÚ, HIV) darunavir a cobicistat (HIV) baloxavir (USA, chrípka), a ďalšie skupiny liečiv s rôznymi účinkami a efektom…
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3069644-nejnadejnejsi-leky-proti-covidu-19-testuji-se-jich-desitky
Česko získalo od Japonska dar: Experimentálny liek pre liečbu Covid-19. Japonsko ho venovalo 20-tim krajinám. Ide o širokospektrálne antivirotikum, proti chrípke a v roku 2014 použité proti ebole:
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/koronavirus-covid-19-japonsko-antivirotikum-avigan-favipiravir_2004071320_miz
Hľadanie ciest k poznaniu nového koronavíru, nových testovacích metód liečby a účinnej vakcíny je už veľmi narušené geopolitikou svetových mocností…
Za ostatné desaťročia ale veda ako taká, navzdory zápornému ľudskému egu, vo všetkých jej oblastiach zrýchľuje.
Pridávam sa na stranu vedcov. Treba nám opatrnosť, obozretnosť a pokračovanie odporúčaných základných ochranných opatrení a „zlatá“ stredná cesta.
Zrejme si budeme „musieť zvyknúť“ a posilniť osobnú ochrannú hygienu a dáky čas vo vzájomnej komunikácii obmedziť dotyky (haptika) a vzájomný odstup (proxemika)
a/ intímna zóna – platí do vzdialenosti asi 45 cm – zóna silne psychicky aj fyzicky chránená, komunikujú v nej dôverne blízki ľudia, najbližší rodinní príslušníci, veľmi dobrí priatelia, ošetrovatelia, lekári a pod.,
b/ osobná zóna – platí od 45 cm do 120 cm – uskutočňujú sa v ňom ešte osobné rozhovory, nemala by byť narušená bez súhlasu, využíva sa pri bežnej konverzácii a umožňuje nám sledovať reakcie partnera,
c/ sociálna zóna – od 120 cm do 360 cm – príznačná pre formálny styk medzi ľuďmi. Vzájomný dotyk je tu nemožný, preto táto zóna dáva pocit psychického bezpečia. Menšia vzdialenosť (do 210 cm) sa uplatňuje v rozhovoroch pri pultoch, väčšia vzdialenosť pri formálnych spoločenských a obchodných rokovaniach. Od 210 cm sa už nekomunikuje dotykom a oči tu už hrajú inú úlohu.
d/ verejná zóna – od 360 cm do 750 cm – typická pre verejný sociálny styk. Tieto vzdialenosti zvyšujú prestíž a autoritu tých, ktorí si ju svojim prejavom dokážu vytvoriť a udržať (napr. rečníci na mítingoch, učitelia na prednáške).
K ekonomike (kombinovaná kríza). Držím sa zásady: „Základným ľudským právom je právo na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť.“ Nie plný nákupný kôš zbytočností, ktoré k životu nepotrebujeme. Nemá vôbec nič spoločné s dôstojným životom. Pohodlie a komfort nerovná sa dôstojný a plnohodnotný život v rovnováhe hmotného a nehmotného aspektu spôsobu existencie ľudských bytostí (hmotný a priestorový a nehmotný aspekt ľudskej slobody)…
Na dvere dnes klope základný nepodmienený univerzálny čistý príjem a iné poňatie pojmu práca a jej hodnota.
Súčasný systém sociálneho zabezpečenia je neudržateľný. Prepadá sa do čiernej diery jeho zložitostí…
Covid-19 musí priniesť spoločenské a ekonomické systémové zmeny v celkovom správaní západnej spoločnosti. Návrat k osvedčeným a nemenným ľudským hodnotám. K etike, mravnosti a estetike. Ľudská bytosť je aj nie je mierou všetkých vecí.
Obchodné záujmy nesmú byť nadradené ľudským právam. Nie sú ani ekologické. Navyše na nás útočí klimatická kríza a sucho. Zisk nadnárodného kapitálu ešte aj na Covid-19 nesmie mať v ľudskej spoločnosti „navrch“. Zotročuje spoločnosť. Nerobí ju šťastnou.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!