O exekúciách radšej preventívne
Vláda prišla s návrhom na zrušenie starých a nevymáhateľných exekúcií starších ako päť rokov. Priemerný slovenský súd má na stole 80 tisíc exekučných spisov.
Celkom ich ide o 2,6 milióna a štát ich eviduje ako nevymožiteľné pohľadávky. Administratívnou silou nie sú spracovateľné; len minulý rok pribudlo 144 tisíc exekučných titulov.
Od 1.4.2017 bol zriadený centrálny exekučný súd v Banskej Bystrici. Nápor a záťaž súdov exekúciami si vyžaduje opatrenia; riešením je ich zastavovanie zákonom o konkurze a osobných bankrotoch. Už dnes sa týka asi 500 tisíc exekučných konaní. (Gábor Gál, minister spravodlivosti)
Milan Krajniak (Sme rodina) navrhuje exekučnú amnestiu: podľa evidencie súdnej komory exekútorov je ich blízo jedenému miliónu, z toho cez 500 tisíc ľudí má dve a viac exekúcií, viac ako sto tisíc má sedem a viac exekúcií; teda, takmer štvrtina Slovenska je v exekúciách; ide vraj o najväčší dlhový problém v Európe (23,7 percenta Slovákov je v exekúciách).
Krajniak tvrdí, že ministerský návrh nerieši dlhy. Podľa jeho návrhu, istinu by musel zaplatiť každý povinný dlžník (primerané splátky) ale penále, úroky z omeškania a poplatky exekútorom, by za predpokladu, že splatí istinu (jadro dlhu) boli amnestiou odpustené.
V Česku prijali v januári takzvaný oddlžovací zákon: ak sa dlžník zaviaže, že do piatich rokov splatí 30 percent, alebo do troch rokov splatí 60 percent dlhu, stáva sa štátom chránený pred exekútorom.
Krajniak dodal, že „ak štát dokáže oddlžovať firmy a so štátom spriaznených oligarchov (!) mal by pomáhať aj zadĺženým občanom.“
Ide aj o 40 tisíc dôchodcov v pekelnom kolotoči dlhov (nebankové subjekty, šmejdi). Po splátkach exekúcií im ostáva len životné minimum, z ktorého sa prežiť nedá; pomoc potrebujú aj slabšie, ekonomicky aktívne osoby a osoby s deťmi.
Samozrejme, článok zaujíma najmä tých, čo sú v tých „sračkách“ a spravidla vlastnou vinou, lebo vždy platilo a bude platiť: Prikry sa perinou, akú máš a navyšuj svoje príjmy, nie dlhy.
Slovenská komora exekútorov: https://www.ske.sk
Milan Krajniak položil na stôl debaty aj toto: „Pán minister, 300 detí v Žiline exekuovali za to, že ich rodičia nezaplatili smetné…“ (od 13-tej minúty);
Relácia O päť minút 12, Gál a Krajniak:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036#980
Ombudsmanka upozornila na exekúcie vedené voči deťom
Podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady sa poplatníkmi miestneho poplatku môžu stať aj deti a v prípade nedoplatkov potom môžu čeliť aj exekúcii. Ministerstvu financií odporučila prijať metodické usmernenie k zákonu, ktorého účelom má byť ochrana najlepšieho záujmu dieťaťa. Stanovisko Slovenskej komory exekútorov (SKE):
https://www.webnoviny.sk/exekucia-voci-dietatu-poburila-media-exekutor-konal-zakonne/
Deti a maloleté osoby do 18. roku, ktoré ešte nie sú ekonomicky aktívne, nie sú ani osoby s plnou právnou zodpovednosťou fyzických a právnických osôb.
Prípadné vymáhanie dlhov detí a maloletých osôb ako povinných osôb alebo exekúcie, je možné a prípustné viesť len cez ich zákonných zástupcov, ktorými sa môžu nechať zastúpiť; smetné, alebo pokuta za čiernu jazdu MHD (…)
Po dovŕšení veku dospelosti a plnej právnej zodpovednosti sa stáva, že tieto mladistvé osoby vstupujú do života už s dlhmi voči rôznym oprávneným veriteľom.
V ponuke sú paralelné relácie a to nedeľné Otázky Václava Moravce a O päť minút 12 (vyššie) a k tomu a predtým už nie prvé upozornenie verejnej ochrankyne práv na problém detských exekúcií; na ktorý ombudsmanka nahliada mimo iné aj cez prizmu Dohovoru o právach dieťaťa:
Odporúčam verejnej ochrankyni práv, súdom a ústavnému súdu, politickým činovníkom, zákonodarcom a širokej verejnosti Otázky Václava Moravce, lebo: problematika je zložitejšia, než sa zdá, lebo v nej ide o práva detí a maloletých a základné ľudské práva nielen oprávnených veriteľov, aj povinných dlžníkov:
Relácia Otázky Václava Moravce:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/219411030510428-otazky-vaclava-moravce-2-cast/
Instantné riešenia a návody nečakajte. Veci sú viac zložitejšie, než sa z letmého laického pohľadu zdajú; a takými ich robí teória ľudských práv, ústava a zákon, a legislatíva Rady Európy, EÚ a vnútorného práva členských štátov; tu a teraz, vo veci, nič spoločné s členstvom Slovenska v EÚ; ibaže, máte pravdu, áno, aj…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!