Nový zákonník práce – ako vyhnať prácu
Vláda Slovenskej republiky si pre nás pripravila ďalšiu socialistickú lahôdku v podobe nového zákonníka práce.
Všetci vieme, že sa nachádzame v časoch krízy a že celá Európa sa utápa v recesii. V časoch, kedy by sme mali vytvoriť kvalitné podnikateľské prostredie bez žiadnych regulácii, naša vláda ide sťažiť podmienky pre zamestnávateľov.
Poďme pekne po poriadku
Viacerí zamestnávatelia už ohlásili, že plánujú prepúšťať ľudí zo zamestnania. Dôvod? Nový zákonník práce, platný od 1.1.2013.
Predstavme si firmu, ktorá zamestnáva niekoľko zamestnancov a je v situácii, kedy môže zamestnať ďalšieho. Tým pádom sa môže podieľať na znížení nezamestnanosti. V tom príde štát a príjme populistický zákonník práce, ktorý „chráni “ zamestnancov.
Podnikateľ, ktorý by veľmi rád prijal nového zamestnanca musí teraz premýšľať. Ak zoberiem človeka a po čase ho budem musieť prepustiť kvôli nedostatku zákazkám (lebo neviem ako sa mi bude dariť a ako pôjde vývoj), tak budem musieť podľa nového zákonníka zaplatiť zamestnancovi odstupné podľa toho, koľko rokov odpracoval vo firme.
Ak to bude do dvoch rokov, tak platí výpovedná lehota. Ak zamestnanec bude pracovať nad dva roky, tak jedno mesačné odstupné ak nad päť rokov, tak dvojmesačné a takto sa to stupňuje.
Predražené prepúšťanie a obava zamestnať
Čiže celý proces prepúšťania sa predraží a zamestnávatelia budú len veľmi ťažko prijímať nových zamestnancov, zo strachu nepriaznivého vývoja a následného drahého prepúšťania. Namiesto toho, budú vyššie nároky na súčasných zamestnancov.
Možno by niekto rád zamestnal aj na dohodu, ale podľa nového zákonníka, bude mať aj dohodár právo na minimálnu hodinovú mzdu. Je to opäť ďalšia záťaž pre zamestnávateľa, pretože on nechce zamestnať človeka na riadny pracovný pomer, ale len na dohodu.
Ak nebude mať zamestnávateľ dostatok financií na zaplatenie štátom nariadenú mzdu, tak ho jednoducho nezamestná. Možno by aj mohol – za menšiu mzdu, ale štát mu nariadi vyššiu a už v tom prípade nemôže. To znamená, že nezamestnaný by si mohol aspoň niečo privyrobiť, ale namiesto toho bude na úrade práce.
Taktiež tu máme obmedzený počet nadčasov. Ak si niekto bude chcieť privyrobiť a ostať dlhšie v práci, tak mu to štát jednoducho nedovolí, lebo chce „chrániť “ zamestnancov. Ak nazývame ochranou to, že niekto chce zostať v práci dlhšie a robiť nadčasy, aby viac zarobil a štát mu to nedovolí, tak to nie je ochrana, ale skôr zásah do osobnej slobody.
Nový zákonník práce prispeje k zvýšenej nezamestnanosti a stratíme nové investície. Medzi okolitými krajinami budeme mať najnižšiu konkurencieschopnosť. Zvýšená daň na 23 percent pre firmy ešte sťaží celú situáciu. Rušiť rovnú daň bola katastrofálna chyba.
Regulácia trhu štátom ničí systém
Zdravý trh má byť založený na vzájomnej dohode, vzájomnom partnerstve zamestnávateľa a zamestnanca. Trh nemôže byť štátom regulovaný. Umelé regulovanie trhu znamená pokrivenie systému a v konečnom dôsledku menej práce pre ľudí.
Úlohou štátu v tejto sfére je vytvoriť prostredie pre trhové, slobodné a konkurenčné prostredie a nie jeho regulácia. Čím viac bude štát tlačiť na zamestnávateľov, tým menej budú zamestnávať. Ak sa bude dariť firmám, bude sa dariť zamestnancov a životná úroveň sa zvýši.
Nový zákonník práce však ľuďom pekne znie v ušiach. Reči o tom, ako budeme chrániť zamestnancov a že súkromné firmy sú len zlí imperialisti, to sú tie populistické myšlienky a idey, ktoré bohužiaľ nefungujú. Tak, ako nefunguje celý socializmus.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!