Nový trójsky kôň paralyzuje aj nemecké úrady
Vo štvrtok 19. decembra došlo k kyber útoku na mestskú úradnú infraštruktúru Frankfurtu. Ten sa neocitol v black oute ale polotme. Ide o nový typ krypto vírusu emotet. V úradoch takmer nič nefungovalo.
Kybernetický útok na mestskú infraštruktúru vo Frankfurte ukázal, že ani úplné výpadky napájania tiež nie sú nemysliteľné. Občania sa na to musia pripraviť. Nebolo možné žiadať o pasy, nemohli byť registrované autá…
Pri spätnom pohľade bola škoda spôsobená kybernetickým útokom na mesto Frankfurt iba nepríjemným jednodňovým obťažovaním mnohých občanov.
Tento incident ale ukázal, nakoľko je mesto závislé od technickej infraštruktúry. Hovorca nemeckého Úradu pre informačnú bezpečnosť (BSI) uviedol, že za posledný týždeň sa vo väčšej miere vyskytli viaceré úspešné infekcie malvérom.
https://www.faz.net/aktuell/rhein-main/nach-cyber-attacke-in-frankfurt-besser-auf-moeglichen-blackout-vorbereiten-16549937.html
https://www.welt.de/wirtschaft/article204505194/Giessen-Frankfurt-Fuerth-So-legt-ein-neuer-Trojaner-deutsche-Aemter-lahm.html
„Zamestnanec dostal e-mail maskovaný ako servisný e-mail s malvérom. Generálna prokuratúra začala vyšetrovanie útoku. Susedné mesto Frankfurtu am main, Bad Homburg vo štvrtok zaviedlo systém IT do režimu offline a podľa svojich vlastných vyhlásení službu obmedzilo až do ďalšieho oznámenia. Aj tu poukazuje na Emotet…“ uviedol hovorca mesta.
Nosičmi malvéru sú spravidla k mailom priložené dokumenty. Podľa súčasných poznatkov bola klinika Fürth ďalšou obeťou Emotetu. V dôsledku kybernetického útoku nebolo možné v piatok minulého týždňa dočasne prijať nových pacientov a musel odložiť operácie. V pondelok hovorca oznámil, že operácia sa do značnej miery normalizovala.
https://www.welt.de/wirtschaft/article204505194/Giessen-Frankfurt-Fuerth-So-legt-ein-neuer-Trojaner-deutsche-Aemter-lahm.html
Trickbot je malware, pôsobiaci v sieťach online bankovníctva. Asociácia CERT tiež varovala pred nevyžiadanou poštou, ktorá má byť výzvou Grety Thunberg na podporu klimatických aktivistov. Maily obsahovali malware Emotet. Podľa BSI sa tento trójsky kôň používa vo veľkej časti súčasných útokov. Tento program sa tiež nazýva „kráľ škodlivého softvéru“. Dômyselne maskuje svoje útoky tak, že sa e-maily javia ako súčasť existujúcich konverzácií.
Vedci hľadajú spôsoby ochrany pred útokmi hackerov so superpočítačmi budúcnosti. Konzorcium troch univerzít, troch spoločností a Fraunhoferov inštitút pre bezpečné informačné technológie chcú vyvinúť metódy, ktoré je možné použiť na ochranu údajov pred útokmi pomocou kvantových počítačov – aj keď takéto počítače v praxi ešte neexistujú.
Nemecký úrad pre civilnú ochranu a pomoc po havárii pred tromi rokmi vyzval k preventívnym riešeniam. Mnohí občania si mysleli, že je to vtip. Prečo potrebujete desiatky plechoviek pečene, margarínu a predvarených zemiakov, keď je najbližší supermarket hneď za rohom? Prečo používať kilogramy strukovín v pohári, keď môžete pomocou aplikácie rýchlo doručiť pizzu alebo sushi? A 20 litrov vody? Kde by ste ich mali uložiť, ak bývate v malom byte, kde je v prípade potreby tekutina čerpaná z kohútika?
V tom čase otázky nemali logiku pre mnohých občanov. Dnes to vyzerá už inak. Je len otázkou času, kým škodlivý softvér ochromí aj kritickú infraštruktúru, napríklad napájanie. Pokiaľ sa niekto pokúsi chrániť pred takýmto útokom – odborníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti a bezpečnostné orgány zjavne považujú hlavný výpadok energie za predstaviteľný scenár.
Skutočnosť, že Frankfurt je v zásade pripravený, svedčí o predpovedi príslušných orgánov. Ukazuje sa aj, ako sa spoločnosť stala závislou od technológií…
Pretože v prípade stavu núdze vyvstane otázka pre pohotovostné služby: Koho najskôr zachránime? Rodinu uviaznutú vo výťahu alebo domácnosť napojenú na ventilátor? Podnikateľa, ktorý je vo svojej kancelárii zamknutý, pretože systém automatického zamykania je zablokovaný? Alebo obyvateľov domu, ktorý horí po skrate? Polícii a hasičskému zboru je zrejmé, že neexistujú jednoduché riešenia.
Úrady majú na zreteli aj druhú veľkú výzvu: psychosociálny aspekt.
Ak, podobne ako po kybernetickom útoku na infraštruktúru mesta Frankfurt vo štvrtok 19. decembra, dôjde raz k násilným zrážkam o prežitie už len preto, že občania nebudú môcť použiť svoje autá, aby mohli prežiť získaním posledného spotrebného tovaru zo supermarketu?
https://www.faz.net/aktuell/rhein-main/forscher-gegen-hackerangriffe-mit-supercomputern-16551588.html
Mesto Frankfurt je opäť do značnej miery v normále, uviedol v piatok hovorca. Viac o napadnutých inštitúciách a možných použitých škodlivých programoch tu (v článku je video): https://www.welt.de/wirtschaft/article204505194/Giessen-Frankfurt-Fuerth-So-legt-ein-neuer-Trojaner-deutsche-Aemter-lahm.html
Zatiaľ (zrejme) jediný slovenský zdroj: https://www.incident.sk/emotet-malver-sposobil-preventivne-vypnutie-it-siete-mesta-frankfurt-nad-mohanom-bad-homburg-a-univerzity-vo-freiburgu/
Písal som: https://www.blogovisko.sk/po-benesove-karvina.html
V závere predošlého článku som poukázal na sklon konzumnej spoločnosti jej prežratosťou a kapitalistickým blahobytom pohodlnieť, lenivieť, a ešte aj dvere kancelárie a bytu si nechať otvárať smart čipom…
(ponúkala MTV Markíza).
Ján, Apokalpypsa, Zjavenie, vízia, odhalenie (96-8 n.l.): „Kto nebude mať znak 666 nebude môcť predávať ani kupovať.“ http://www.karmel2017.sk/wp-content/uploads/2016/11/%C4%8C%C3%ADslo-%C5%A1elmy-666.pdf
Najmä občianska spoločnosť post socialistických štátov sa ešte dostatočne „nenabažila“ kapitalistického blahobytu, po ktorom tak túžila, v porovnaní so „socialistickou striedmosťou“…
A tu mi napadá aj, že aj tie Vianoce kedysi boli iné, ich zmysel sa čoraz viac stráca v bezbrehom konzume, pričom po nich nevieme, čo s odpadom…
Od predvianočných „zliav“ sa vrhneme na povianočné…
Heslo EÚ: „My si svoje hovnoty vziať nedáme!“ Hmm…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!