Nový svetový poriadok, USA ako faktor globálnej nestability
Malá chvíľka geopolitiky z pera rešpektovaného zakladateľa a šéfa americkej súkromnej konzultačnej spravodajskej agentúry Stratfor (Strategic Forecasting) Georga Friedmana. Jeho názory sú považované za významné a jeho posledné dielo z roku 2007 je z tých, ktoré pomáhajú vytvárať „manuál“ americkej zahraničnej politiky. Len pripomínam, že jeho dielo nie je tajné a rovnako ako Američania, umenie čítať ovládajú aj Rusi…
Pre naivných obdivovateľov Ruska či Ameriky, pre tých, čo blúznia a šíria myšlienky Slovanstva, „neb k velikému přichyl tomu tam sa dubisku“ na jednej strane a na druhej strane ospevovateľov ideálnej predstavy o liberálnej demokracii, by bolo dobré zletieť dole z piedestála čistej nepoškvrnenej ideológie.
Geopolitika nie je o ideológiách, ale o vyvažovaní sfér vplyvu, je to v konečnom dôsledku prospechárska bitka o zdroje a ich kontrolu. Je to hra, kde sa jediným ťahom presúvajú životy ľudí z pokoja do zúrivosti chaosu, revolúcií a vojny, kde ľudské osudy jednotlivcov nehrajú žiadnu rolu, kde sa heslá o demokracii, slovanskej vzájomnosti, ochrany ľudských práv, či konzervatívnych hodnôt stávajú len floskulami, bonmotmi a heslami na vyburcovanie davu.
Ukrajina je jedným zo zlomových bodov geopolitiky a USA s Ruskom investovali do tohto boja už príliš veľa. Ak sa Američanom podarí teraz zlomiť Rusov, podľa uvedenej stratégie skončí Rusko v dlhodobom výhľade ako malá bezvýznamná krajina v strede Euroázie. Ak Rusko odolá a získa spojencov, ktorí mu pomôžu udržať sa a upevniť svoju sféru vplyvu, vznikne minimálne multipolárny svet. Vzhľadom na veľké ekonomické problémy USA, však nakoniec dominanciu získa Rusko. Európa v tomto pohľade je len jednou z figúrok, ktorou ťahá podľa potreby Amerika. Straty a osudy ľudí sú nepodstatné, morálka resp. etika nehrajú žiadnu rolu, obe strany bez problémov obetujú čokoľvek aby protivníka porazili a nakoniec dorazili.
Výsledkom práce Ameriky bude ovládnutie Ukrajiny a neskôr aj Gruzínska s Azerbajžanom, čím sa vytvorí nastupný priestor pre ovládnutie a kontrolu Strednej Ázie a zaháji sa proces likvidácie Ruska. V prípade, že USA nezíska na Ukrajine prevahu bude produkovať chaos, ktorý zlikviduje možnosť Rusov, venovať sa ničomu inému – napr. Blízkemu východu a Sýrii
Rusko by prijalo neutrálnu celistvú Ukrajinu. Keďže tento cieľ je dnes nereálny a minimálne západná časť Ukrajiny chce ísť bezpodmienečne do NATO, Rusko bude destabilizovať krajinu dovtedy, kým sa nepodarí zabezpečiť oddelenie východu od západu. Po ovládnutí Krymu, ktorý je kľúčom k strategickej bezpečnosti Ruska z juhu, získa pod svoju sféru vplyvu Východnú Ukrajinu, ovládne Azovské more a priľahlé územie. Tým si zabezpečí celé západne hranice.
Rusko hrá o svoje prežitie, ale USA vlastne tiež – hrá o prežitie svojej pozície globálneho hegemóna.
George Friedman, Nasledujúcich sto rokov
…Oranžová revolúcia na Ukrajine od decembra 2004 do januára 2005 predstavovala chvíľu, keď studená vojna vo svete pre Rusko už skutočne skončila. Rusi videli v udalostiach na Ukrajine pokus Spojených štátov pričleniť Ukrajinu k NATO a tým spustiť obdobie rozkladu Ruska. Úprimne povedané v ruskom pohľade vnímania týchto záležitostí bol veľký kus pravdy.
Keby sa Západu podarilo získať prevahu na Ukrajine, Rusko by sa nemohlo nijako brániť. Južné hranice s Bieloruskom (pozn. Bielorusko je považované za spojenca Ruska), rovnako ako juhozápadné hranice Ruska by boli otvorené. Naviac vzdialenosť medzi Ukrajinou a západným Kazachstanom je asi štyristo míľ a to je priestor, cez ktorý Rusko dokázalo uplatňovať svoju moc na Kaukaze.
Mali by sme teda predpokladať, že za týchto okolností by Rusko stratilo možnosť kontrolovať Kaukaz a muselo by sa stiahnuť dole na sever od Čečenska. Rusi by opúšťali časti Ruskej federácie a ich južná strana by sa stala silne zraniteľnou. Rusko by sa ďalej rozkladalo, až by sa vrátilo k hraniciam zo stredoveku.
Keby sa Rusko roztrieštilo do takej miery, v Európe by vznikol chaos – proti tomu by Spojené štáty nemali žiadne námietky, pretože ako sme videli, ambiciózna americká stratégia bola vždy zameraná na rozdrobenie Eurásie ako na prvú líniu obrany americkej nadvlády na moriach. Takže Spojené štáty majú veľa dôvodov, aby tento proces podporovali: Rusi urobia všetko aby taký proces zarazili.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!