Nevzdávaj sa Marika, dokážeš to!
Môj nový článok nadväzuje na Marika Ritomská pracuje, neleňoší. Trocha v tom článku rozpíšem súdne pojednávanie z jedného mestečka na východnom Slovensku medzi učiteľkou a žalovanou stranou – riaditeľ školy. Ako Marika Ritomská píše vo všetkých svojich blogoch a vyjadruje v televíznych vystúpeniach, všetky prípady mobbingu sú podľa šablóny. Zamestnanec, ktorý je vytláčaný zo svojho pracoviska, kolegovia, ktorí sa boja o prácu sú na strane zamestnávateľa a zamestnávateľ, mobbér, ktorý chce vytlačiť svoju obeť z pracoviska Príznaky u obete, správanie sa u sociopata šéfa sú typické. Menia sa len aktéri príbehu – teda ich mená. Obeť a mobbér sú iné osoby.
Na súdnom pojednávaní 20. apríla, o 11:00 – tej hodine bol predpoklad, že sa skončí už v ten deň, záverečnú reč už mala Marika pripravenú. Deň predtým ju svedomito písala. O polnoci išla vlakom na východné Slovensko a keď je to Bratislava, vlaky za posledné roky nejak poredli. Na východ Slovenska prišla asi o ôsmej hodine ráno? Do pojednávania sa poctivo pripravovala sama potom s obeťou. Aby využila svoju cestu, tak sa stretla ešte asi s dvoma ľuďmi, ktorí potrebovali jej pomoc. Ja som bola na súde ako verejnosť.
Žalovaná strana si splašila narýchlo dvoch svedkov, aby oddialili súdne konanie. Každé oddialené konanie je iba bonus pre advokáta. Marika ma poverila, aby som išla na súdne pojednávanie v Košiciach, morálne povzbudiť tiež prepusteného zamestnanca – neplatný pracovný pomer. Ako myslíte, že to dopadlo? Klasika, pojednávanie sa odročilo, svedkovia sa ospravedlnili.
Na pojednávaní v pondelok obaja svedkovia vypovedali asi 2,5 hodiny. Lavice tam boli tvrdé, mňa bolel zadok. Prvý svedok bolo zrejme, že o problematike veľa nevedel, musel si pomáhať poznámkami. Druhý svedok, ten predviedol aj pár výbuchov. Marika Ritomská sa preukázala aj v tejto situácii, že má kultúrne správanie a pevné nervy. Mladá advokátka nemala veľkú šancu voči súdnej veteránke Marike Ritomskej. Navyše, keď podľa zákona bol prípad móbberskeho riaditeľa už vopred prehraný. Ale keď už tu zákony nefungujú, súdy nie sú výnimka, žalovaná strana tak ľahko neprehrá. Možno obaja svedkovia, neboli veľmi nadšení, že musia vypovedať na súde, pre každého je to nemilá skúsenosť, Ale pod hrozbou straty práce, tak učinili.
Poslankyňa Ritomská poukázala, že výpoveď má nedostatky:
– dôvod výpovede z organizačných dôvodov byť rozpracovaná, mala mať náležitosti
– výpoveď mala byť konzultovaná s odbormi ako to upravuje Zákonník práce, pre žalovanú stranu to bola španielska dedina. Zrejme nemali naštudovaný Zákonník práce
– svedkovia nemali prehľad, či bolo na miesto prepustenej učiteľky prijatý nový pracovník. Práva ruka nevedela čo robí ľavá. Výpoveď obsahovala aj ďalšie nedostatky.
Počas pojednávania padli zo strany žalovanej strany aj nemilé poznámky na Nové školské odbory, akoby 500 členov bolo na figu oproti tisíckam v starých odboroch. Žalovaná strana sudcovi pripomenula, že právna zástupkyňa M. Ritomská je aj poslankyňa. Sudca to určite vie, nebolo to nutné. Bolo to výrazné odbočenie od merita veci – neplatnosť pracovného pomeru.
Pojednávanie sa skončilo odročením na koniec júna. A bohvie čo, aká kalvária čaká na prepustenú učiteľku.
Marika Ritomská sa v časoch, keď pracovala na Úrade práce na právnom oddelení, začala zaujímať o problémy nezamestnaných. Doviedlo ju to ku napísaniu knihy poviedok, kde písala o jednotlivých nezamestnaných, ich osudoch. Pár krát aj poslala svoje poviedky na literárne súťaže a písala aj do bratislavských novín. Poviedky o jej nezamestnaných si môžete prečítať na ritomska.blog.sme.sk, rubrika – príbehy, tam ich je niekoľko desiatok.
Začiatkom milénia p. Ritomská sa musela starať o deti, vtedy netušila, že raz bude poslankyňou a zakladateľkou politickej strany. V tom čase jej ponúkali, aby kandidovala za poslankyňu mestskej časti. Vtedy to odmietla, mala malé deti. Potom v roku 2010, keď pocítila mobbing na vlastnej koži, kandidovala pod č. 18 do mestskej časti. Skončila ako prvá náhradníčka. Ako každá obeť, aj ona sa dala vypísať, lebo to bolo neúnosné, keď ju tyranizovala jej šéfka. Marika sa obracala s prosbou o pomoc, kde to šlo. Už vtedy bolo vidno, že má veľkú dávku energie, že jej môžu závidieť aj mladí ľudia. Na radu európskeho ombusmana rozvírila verejnú debatu na tému mobbign a bossing. Jej hlavný cieľ zaviesť, aby bol mobbing a bossing trestným činom sa síce nepodarilo, ale nie jej vinou, urobila toho veľa. V súčasnosti má okolo 500 prípadov, kde mobbing rieši. A tisíc prípadov, kde poskytuje morálnu a psychickú pomoc pre obete. Popritom rieši aj exekúcie občanova iné krivdy, i keď jej špecializácie je mobbing.
Jej mama ju povzbudzovala slovami: „ Neboj sa Marika, dokážeš.“ A dobrí ľudia jej to zopakujú Pani Marika, nebojte sa, dokážete to.
Kto má záujem, môže si prečítať poviedky od Mariky Ritomskej: http://ritomska.blog.sme.sk/t/26090/pribehy
Odkaz na linky podporujúce M. Ritomskú: https://www.facebook.com/pages/Fand%C3%ADm-Marike-Ritomskej/187115644704442?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/1474625749443516/1590190457887044/?notif_t=like
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!