Nepríjemná správa o hyperinflácii a raste cien
Prebytok peňažného obeživa. Riešením je zníženie dopytu po ponuke. Znamená to nákupný „štrajk“ a jeho obmedzenie na nevyhnutne potrebný potravinový a priemyselný tovar. Nemusíme mať všetko hneď, tu a teraz. Tieto nákupy odložme. Kto môžeme, viac sporivo odkladajme. Aby bolo jasno: Chce to generálny nákupný štrajk. Kupujte len čo nevyhnutne potrebujete, a len slovenské výrobky. Ostatok nech ide do akcií, na charitu alebo nech zhnije a stratí hodnotu a cenu na pultoch. A bude po inflácii. Kto nepochopil a nepripojí sa, je sabotér a naháňač inflácie smerom hore.
Mám problém: Ako umožniť dôstojné prežitie tých, ktorí/é v telesnom a mentálnom zdraví od systému bezprácne pýtajú a dostávajú viac, než do systému dávajú a doň vracajú… tu mi základné právo na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť nesedí… nebolo by to tak ani v prípade základného nepodmieneného príjmu. Tu odmietam solidaritu a empatiu. Životné minimum a dosť. Ale dnes aj to treba valorizovať. Mimochodom, že raz, bona fide budete mať také platy ako v Nemecku, nadobro zabudnite.
K prebytku obeživa: Monetárna kvantitatívna emisívna politika hlavných svetových bánk. Chybou je aj „nálev“ peňazí do ekonomiky ale aj obyvateľstvu. Posúva infláciu hore. Treba útlm. Všetkého je nadkritický prebytok. Hromadí sa nespotrebovaný odpad. Hádzať celú vinu na Rusko, jeho plyn a ropu, a vojnu na Ukrajine, je hoax a dezinformácia! Ide o sankčný proti ruský bumerang konfliktu na osi USA-NATO-EÚ-Rusko-Ukrajina, vracajúci sa späť… za všetko sa platí. Nielen za zbrane.
Pracovnú silu dnes ale akútne treba do služieb (zdravotníctvo, školstvo…) a náležite ju ohodnotiť a prefinancovať. Podporovať investície do vývoja a výroby pre technológie PR4.0 a už 5 (!), pracovať na vodíkovom pohone, podpore fúznych rektorov pre energetiku, využitie dlhodobo návratnej po prvotnej investícii lacnej geotermálnej vodnej energie s účasťou štátu, municipalít a investorov. K šetreniu uhlíkatými energiami treba podporiť zelené úvery.
Monetarizmus je hlavným nástrojom proti prirodzenej cyklicite kapitalistických hospodársko-ekonomických a finančných kríz, ale prebytok peňazí v obehu je zdroj cyklicky stúpajúcej inflácie. Hodnota peňazí musí byť opäť krytá zlatom, reálne vyčíslenou hodnotou materiálu, vstupov, prácou, aktívami a pasívami.
Treba rázne obmedziť pôžičky, úvery, hypotéky zvyšovaním úrokových sadzieb. Tým sa obmedzí aj pranie ničím nekrytých peňazí a navyšovanie imania bánk úrokmi.
Vinu na stave vecí nesie svetový finančný, bankový platobný systém a cenotvorba, nemajúca nič spoločné s hodnotou za peniaze.
Za infláciu môžu jednoznačne centrálne banky, kvantitatívne uvoľňovanie, obchodovanie na burze a politici.
Kto vie, môže a na to má, po kritickú dobu treba investície do nehnuteľností a zlata, a šetrite. Nie v peňažných ústavoch. Vaše pečniaze sa tam znehodnocujú. Lebo: Kto môže, na kríze a Ukrajine zarába. Od zbrojárov … až po zubárov. Lebo ľudský faktor. Investíciám do kryptomien nerozumiem. Niečo signalizujú…
Cenová dostupnosť už existujúcich obytných nehnuteľností ale od roku 1990 „nesocialisticky“ klesá, s cenou stavebných materiálov stúpa aj cena developerských obytných stavieb, výstavba štátom podporovaných nájomných bytov mešká. Aj tu platí dopyt vs. ponuka. Kým sa byty budú kupovať, porastú ich ceny. Projekt výstavby nájomných bytov Kollárom a Sme rodina už stagnuje dva roky. Porovnanie: Orbán znova vládne dekrétmi. Nehandrukuje sa so svojou koaličnou väčšinou, a už vonkoncom so zdecimovanou bezhodnotovou a bezprogramovou anti orbánovskou opozíciou, promptne robí, čo treba a čo potrebuje a chce maďarský ľud, ktorý si ho aj s jeho systémom vládnutia silného a rázneho premiéra, vyžiadal svojimi voličskými hlasmi už po piaty raz. EÚ je z neho nešťastná. Ak ho budú chcieť obísť kvalifikovanou väčšinou, hrozí rozpad Únie. Koncipovaná bola ako spolok suverénnych národných štátov. Ak sa v zásadných otázkach musí menšina podriadiť väčšine, proti vnútornému národno-štátnemu záujmu, sú to hraničné limity a červené čiary, za ktorými končia obrysy demokracie, meniace sa na diktatúru väčšiny. EÚ sa predsa hlási k liberálnej demokracii, či?
K zdražovaniu energií: Nákup plynu ropy a elektriny cez burzy (násobné zdraženie v opore o dopyt vs. ponuka). Kilowatt doma vyrobenej elektriny nakupujeme predražený na nemeckej burze. To je “na hlavu“. Riešenie: Len priame zmluvy s dodávateľmi.
Dôchodcom (budovali túto spoločnosť ešte za socializmu!) patrí aspoň inflačné navyšovanie penzií a príspevky na energie. Česi im zvyšujú penzie, po tretí raz v tomto roku od septembra. Nenavyšujte svoje úvery. Dostanete sa do platobnej neschopnosti. Ak viete, poistite ich aby neostali na hlavách a pleciach vašich detí a dedičov. Pozrite si túto tlačovku. A teraz premýšľajte.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!