7. hlavných hriechov
Mahátma Gándhí naformuloval 7 hlavných hriechov.
1. Politika bez zásad
2. Hospodárstvo bez morálky
3. Blahobyt bez práce
4. Výchova bez charakteru
5. Veda bez ľudskosti
6. Pôžitok bez svedomia
7. Viera bez obeti
Hádam niet človeka, ktorý by nepoznal Mahátma Gándhího. Len pre istotu tých, ktorí si nevedia spomenúť. Mahátma Gándhí bol indický politik a mysliteľ, najvýznamnejšia postava indického národno oslobodzovacieho hnutia proti britským kolonizátorom. Mahátmá nie je jeho pravé meno. Jeho pravé meno bolo Móhandás Karamčand Gándhí. Mahátmá v preklade znamená Veľký duch. Tento politik mal naozaj veľkého ducha.
Gándhímu nikdy neprináležala výkonná moc a aj napriek tomu žal slávu, mal autoritu a rešpekt národa. Bol nielen politik a mysliteľ, ale aj národný hrdina, právnik, duchovný vodca a taktik. Jeho životným cieľom bolo, aby sa India stala slobodnou a zjednotenou. A napriek tomu, že mu neprináležala žiadna výkonná moc v krajine, cieľ dosiahol. Dosiahol ho preto, lebo v národno oslobodzovacom hnutí siahol po láske a pravde. Oslobodiť Indiu spod britskej nadvlády bolo neskutočne ťažké, daň, ktorú indický ľud zaplatil sa nedá vyčísliť, ale výsledok stal zato. Gándhí zmenil Indiu spôsobom, ako sa dovtedy nikomu nepodarilo.
Albert Einstein o ňom napísal: „Budúce generácie sotva kedy uveria, že takýto človek z mäsa a kosti mohol vôbec kráčať po tejto zemi.“
Narodil sa 2. 10. 1869 v Porbandare v západnej Indii. Ako trinásťročný sa oženil. Bol otcom štyroch detí. V roku 1888 odišiel do Londýna. Tam vyštudoval právo a v Bombaji začal pracovať ako právnik. Verejnosť o ňom prvý krát počula v roku 1893, kedy zahájil kampaň za práva tamojšej indickej menšiny.
Po návrate do Indie v roku 1919 sa postavil proti Britom, ktorí zatýkali bez súdu všetky osoby obvinené z poburovania. Vtedy zahájil celoštátnu kampaň satjágraha, čo v preklade znamená vytrvalosť v pravde. Vždy sa postavil proti všetkým násilným činom indického národa.
Až v roku 1935 sa v Indii otvoril zákon k vytvoreniu nezávislej Indie, v ktorom Veľká Británia navrhla transformáciu Indického cisárstva do federácie samosprávnych štátov a provincií Britskej Indie. Proti tomuto návrhu sa Gándhí postavil, v čom ho podporoval silný Indický národný kongres, ktorý predtým viedol. Gándhí a Indický národný kongres pred 2. svetovou vojnou požadovali zriadenie federálnej indickej vlády.
Viac, ako politik, skôr svätý muž. Nesmrteľná legenda. Prorok pre všetky veky.
Gándhí vytvoril metódy nenásilného odporu proti koloniálnej vláde, bol propagátorom rasovej a náboženskej rovnoprávnosti v Indii a čelnou postavou indického národného hnutia za nezávislosť. Hlavným princípom jeho filozofie bolo stotožnenie Boha a pravdy. Podľa Gándhího pochopiť pravdu môže iba ten, kto je spojený s procesom mravného sebazdokonaľovania. Jeho morálno etické názory sa zakladali na džinistickom princípe ahínsa (zákon lásky a zákon utrpenia), na princípe brahmačarje (nepripúšťajúcej zhovievavosť k ľudským slabostiam), aparigany (nezištnosti) atď.
Ja vnímam zákon ahínsa ako zákon príčiny a následku. Kto sa v svojom konaní opiera o lásku, lásku šíri a rozdáva, láska sa mu vracia o silu jeho ducha.
Zákon brahmačarje znamená nepodporovať a neprechovávať súcit s tými, kto odvolávajúc sa na ľudskú slabosť nevytvára hodnoty ani v prospech svoj, ani v prospech spoločnosti.
Zákon aparigany (nezištnosti) je hádam pre Slovákov najťaživejší, pretože podľa môjho názoru by si ho mohli osvojiť všetci zo skupiny omylom zvolených.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!