Návrat do budúcnosti s novým prezidentom
Príslušník strednej vrstvy upaľuje po novej trojprúdovej diaľnici tiahnúcej sa juho-východom Slovenska. Sediac vo svojom športovom sedane v hlave si premieta základy úspechu firmy, ktorej je spoločníkom a ktorá spravuje servre pre firmy z 50 ďalších krajín sveta. Okrem šikovnosti zakladateľov sa firma vypracovala vďaka kvalitným zákonom ochraňujúcim súkromie a slobodu slova na úrovni Islandu. Nízke dane a rýchlosť vybavovania záležitostí hrali rovnako významnú rolu.
Popri diaľnici zbadá obec, so stovkami registrovaných firiem zo susedného Maďarska. Všetky sem húfne prišli po postupnom znížení daní a odstránení byrokratických bariér. Podobne to vyzerá pri hraniciach s Poľskom, či Českou republikou.
Po necelých dvoch hodinách cesty sa v prednom skle auta vynára predobraz hlavného mesta. Popri diaľnici je porozkladané panoptikum skladov a firemných sídiel. V jednej časti vidieť jednoduché unimobunky. V týchto sídlia agentúry profesionálne spravujúce svoje oblasti v rámci minimálneho štátu – bývalé ministerstvá.
Minule rozprával svojmu synovi o arogantných, vykrikujúcich smeráckoch, ktorí si robili nárok na Slovensko a nivočili, čo im prišlo pod ruku. V priamom prenose valcovali malých podnikateľov a živnostníkov a strpčovali im život kde mohli.
Syn sa divil, prečo neboli okamžite odvolaní zo svojich pozícií cez elektronické referendum. A prečo im ľudia platiaci dane každoročne odhlasovali prostriedky na míňanie, keď sa správali ako hulváti.
Musel mu vysvetľovať, že kedysi to nebolo také jednoduché a navrch mali zbojníci ovládajúci štát. Ale prišlo niekoľko dôležitých okamihov, kedy sa to otočilo. A Slovensko začalo byť príkladom pre iné krajiny, ako veci robiť lepšie.
***
Za najpodstatnejší prelom prezidentských volieb ja osobne považujem fakt, že ľudia akceptovali na najvyšší post v štáte podnikateľa od kosti, dokonca napriek marketingovému onálepkovaniu „úžerník“.
Doteraz bolo slovo „podnikateľ“ strašiakom, synonymom pre podvodníka, neprijateľného na zvolenie na vysokú pozíciu.
Dôležitá nie je ani tak samotná osoba, ako zmena myslenia v spoločnosti, ktorú zvolenie Andreja Kisku signalizuje.
Strana Smer oprela takmer celý svoj marketing na duchovnom návrate do čias socializmu, v skutočnosti pestujúc pod týmto rúškom akýsi mafiánsky polofašizmus.
Podľa ich filozofie, všetko, čo sa samostatne hýbe, treba vyžmýkať, rozdupať, spraviť závislé od centrálnej moci.
Že ľudia napriek dlhotrvajúcej pseudo-socialistickej propagande nadväzujúcej na 40 rokov komunizmu, prijali na miesto prezidenta podnikateľa, ktorý sa vypracoval od nuly, je dobrá správa o stave spoločnosti. Spoločnosti, ktorá potrebuje mať filozofiu podnikania a živnostníčenia vo svojej základnej DNA, aby sa mohla dopracovať k dlhodobo dobrému hospodárstvu.
Ak sa Andrej Kiska ako prezident ujme, a v porovnaní s predchodcami nemusí spraviť veľa, aby sa tak stalo, jeho príklad úspešného podnikateľa bude návodom pre ľudí, aby sa stavali na vlastné nohy a snažili sa vybudovať vlastné podnikanie. Vlastnú cestu k úspechu.
Keď bude budúca, nesmerácka vláda zlepšovať podnikateľské prostredie, strašenie s anti-sociálnosťou už nebude fungovať tak, ako predtým.
Bude to príležitosť do hĺbky prenastaviť základné jadro fungovania štátu uvoľnením priestoru podnikaniu – namiesto štátnych zásahov.
A naopak, začať naozaj trestať mafiánske „podnikanie“ dotované štátom cez zákazky.
Ak by budúcnosť vďaka terajšiemu obratu vyzerala čo len z jednej tretiny tak, ako v úvode článku, na Slovensku bude potešenie žiť.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!