Nauč sa hovoriť ako hovorca
Nauč sa hovoriť ako hovorca
Vrelo doporučujem každému, kto má záujem pôsobiť dobre a sebavedomo rozprávať. Zabudni na počúvanie a čítanie. Hovoriť sa naučíš iba hovorením. Nie je to kniha v pravom zmysle slova, ale najpraktickejšia cvičebnica akú som kedy mal v rukách. Strana čo strana obsahujú lekcie, ktoré po písmenku prejdeš. Recenzia zahŕňa moju osobnú skúsenosť.
Moja vlastná skúsenosť
Ako stredoškolák som mal hrubo podpriemerný prejav. Zvládal som viesť diskusiu s lineárnym cieľom. Čo je horšie, nevedel som hovoriť donekonečna o ničom (voľne debatovať). V kaviarni s holkami, v krčme s kamošmi. Nevedel som hovoriť vtipy a príbehy, pohotovo odpovedať, nevedel som o čom s druhými kecať, v hádke som zamrzol a nenašiel vhodné slová ani argumenty. Bola to hotová katastrofa a hrozne som tým trpel.
Po niekoľkých odborných knihách o rétorike, ktoré ma nikam neposunuli, som šťastnou náhodou natrafil na knihu Hovor ako Hovorca – neoceniteľnú pomôcku, jedinú jej druhu na slovenskom trhu vďaka ktorej som skokovým tempom dobehol môj vekový priemer. Bohužiaľ, chytil som ju do rúk až niekoľko mesiacov po maturite.
A dnes si rozprávanie priam užívam. Doslova. Rozprávam veľa a rozprávam rád. Baví ma to. Aj pred publikom. Určite, cestoval som, bol som v zahraničí, stretol som kopu nových ľudí, čelil komplikovaných i vážnym situáciám, ale hlavný podiel na tomto úspechu má bezpochyby cvičebnica Hovor Ako Hovorca. Páči sa mi tá ľahkosť, s akou debatujem a kladné odozvy druhých, ktoré sú mi odmenou. Som hrdý, že som sa z úplneho podpriemeru vlastným úsilím vypracoval na nadpriemer.
Za pár mesiacov tvrdej práce zo spoločensky neobratného chalana bol komunikatívne silný človek. Za pár mesiacov! Je to niekoľkonásobné zlepšenie. Peniaze do knihy som investoval fakt dobre.
Druhí ľudia majú tiež podobné skúsenosti. Na internete tiež nájdeš dosť recenzií a komentárov k tejto knižke – zväčša pozitívne a pritakávajúce. Skús kníhkupectvo Martinus.sk a trochu pogoogli. Cvičebnica pre začiatočníkov sa istý čas tešila poprednej pozícií v rebríčku najpredávanejších kníh na Martinuse.
Aktívna a pasívna slovná zásoba
Teoretická časť knihy má tri strany. Knižka je postavená na myšlienke aktívnej a pasívnej slovnej zásoby. Aktívna slovná zásoba sú slová, ktoré si dokážeš vybaviť v priebehu pár desiatok milisekúnd – teda tie, ktoré bežne používaš. Pasívna obsahuje desiatky až stovky tisíc výrazov, ktorým síce rozumieš, no nevieš ich použiť v každodennej reči. (Maj na pamäti, maj sa na pozore, pozbieral som v pamäti, v duchu som si kládol otázku, čo je vo veci … atď.) A práve o rozširovanie aktívnej zásoby v lekciách ide.
Praktická časť je rozdelená do 200 lekcií pričom každá z nich ponúka 30 minút intenzívneho rečníckeho tréningu po 5-7 cvičení. Zabudni na počúvanie a čítanie. Hovoriť sa naučíš iba hovorením.
David Šimurka, tušiac znechutenie nemalej skupiny z nekonečnej teórie, vsadil na kartu aktivity.
Kde tkvie prínos cvičebnice
Prečo stojí za to vedieť dobre hovoriť? Výhod, ktoré komunikatívnosťou získaš, je príliš veľa na to, aby som ich všetky mohol vymenovať. Dokáže zlepšiť všetky oblasti života od osobnej po profesnú. Budeš vedieť dať do poriadku vzťah s partnerom, dosiahneš splnenie úloh v práci, budeš vedieť delegovať úlohy druhým, získať vysokú sociálnu hodnotu, osvojíš si schopnosť presviedčať druhých. Slovom, schopnosť komunikovať je základom úspechu v akejkoľvek práci. Navyše, ako dôsledok získaš zdravé sebavedomie (ak ho ešte nemáš).
Kniha teda lieči nezrozumiteľnú výslovnosť, nevhodný výber slov, slabý či tichý hlas, pomalé lovenie slov v pamäti, nezrozumiteľné vysvetľovanie, neskoré hľadanie argumentov v hádke, malú slovnú zásobu a iné prekážky v rozprávaní.
Ja som osobne stále znova a znova narážal na rovnakú bariéru: totálna absencia základov. Zbytočne som čítal odbornú literatúru plnú maximálne užitočných rád a mindsetov keďže som sotva vedel poklábosiť na káve, keďže som bol komunikačne slabý. Darmo sa učíš psychológiu presviedčania, presvedčovacie štruktúry či argumentačné NLP vzorce ak nemáš v malíčku základy bežnej komunikácie. V takomto prípade nie je nič platné prečítať „Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí“ od Dale Carnegieho.
Kde mi pomôže odborná literatúra o rétorike, ak nezvládam bežnú debatu? Nepomôže.
A práve tomuto problému čelí istá početná masa: ľudia túžia vedieť lepšie hovoriť, no nemajú základné zručnosti, nemajú na čom stavať. Prioritne pre nich je určená cvičebnica Hovor ako Hovorca pretože vďaka nej si môžeš osvojiť komunikačné základy. A práve preto cvičebnica má tak veľký úspech.
Záujem o lepšie platené miesto však nie je jedinou motiváciou pre kúpu. Cvičebnica nájde využitie u úplne každého, kto slabšie komunikuje. Komunikácia je dôležitá kdekoľvek, v každej oblasti.
Ukážková lekcia
Nech sa páči, ukážka náhodnej lekcie:
1. Čo najrýchlejšie pomenujte všetky obrázky. Cvičenie opakujte tak dlho, dokiaľ úlohu nezvládnete plynule a bez jediného zaváhania: (nasleduje 14 obrázkov)
2. Vymyslite čo najviac asociácií k týmto slovám. (Keď vám dôjdu nápady, vytvorte najmenej ďalšie dve. Navodíte tak podobný pocit, ako keď pri konverzácií neviete, čo povedať. Naučte sa tento stav prekonávať.): chovateľ, dvorček, Nicolas Cage, navigácia, rovný
3. Pomocou zmeny hlasu, mimiky a gest skúšajte pred zrkadlom čo najpresvedčivejšie vyjadriť: „Si ako malé dieťa“ s týmito emóciami: rozpačito, radostne, ľahostajne.
4. Ktorých 8 otázok začínajúcich slovom „kedy“ môžu často počuť tréneri fitnes?
5. Vysvetlite jednoducho (aby i malé dieťa pochopilo), prečo musia ľudia a zvieratá spávať.
6. Dokončite vetu vytvorením rýmu (napr.: Čo leto prinesie, to zima odnesie.):
Láska býva pominuteľná…
Na záhrade štekal pes…
Čakám tu snáď storočia…
7. Uveďte najmenej 5 rozdielov medzi snom a realitou.
Priebeh zlepšenia
S kamošom Nikom sme sedeli v kaviarni na nitrianskom námestí. Po ukázaní knihy som mu ju dal do ruky. Nech si to skúsi. Ihneď mal trému, nepríjemné pocity, hanbil sa, nakoniec zo seba nevydal ani hlásku. Vtedy som si spomenul na moje prvé dojmy, ktoré boli totožné. Cítil som sa čudne pri rozprávaní v prázdnej miestnosti, s knihou v ruke. A to som ani nebol na námestí medzi desiatkami ľudí. Prvé dojmy sú nepríjemné. Zatni zuby a do týždňa sú preč.
Zo začiatku ti môže lekcia trvať i 35-40 minút. Neskôr 15-20. Na druhý deň po cvičení budeš riadne nadupaný, potom nastane pokles ešte pod tvoju pôvodnú úroveň a želaný účinok sa dostaví až nakoniec. (Netuším prečo, asi to súvisí s prepisovaný pôvodných vzorcov debaty alebo čo.) Zlepšenie pri pravidelnom cvičení bude prvých pár týždňov až dramaticky vysoké. Hravo by si mal dohnať sklz oproti vekovému priemeru (s vyšším vekom to pôjde ťažšie a ťažšie). Ďalšie zlepšenie ústneho prejavu bude o dosť ťažšie. Platí zásada čím na vyššej úrovni si, tým je nový pokrok namáhavejší a časovo náročnejší. Zrecyklovaním lekcií sa môžeš dostať na ďaleko nadpriemernú úroveň, avšak aj to má hranice, ktoré keď prekročíš, účinok bude minimálny. Ľudsky vyjadrené: ak budeš aktívne cvičiť, raz všetko zvládneš do tej miery, že pre zlepšenie budeš potrebovať niečo náročnejšie. Napríklad odbornú rétorickú literatúru alebo komunikačné kurzy.
Časy sa žial presne určiť nedajú. Je to hodne individuálne a hodne záleží aj od nasadenia, s akým človek trénuje.
Recyklácia a experimentovanie
A čo je najlepšie, cvičebnicu možno zrecyklovať a s tým aj modifikovať. Čo mám na mysli?
Po úspešnom absolvovaní dvoch stoviek lekcií môžeš všetko prejsť opakovane na vyššej úrovni. Takto: Kde máš dať 5 argumentov za názor, povedz ich 10 za a ďalších 10 proti. Zapíš si všetky jazykolamy z knihy a netu na samostatný papier a lám si jazyk ešte viac. Ak je v zadaní odpovedať na otázku pohotovo, odpovedz dvakrát ale v opačnom význame. Takto prosto, za cenu jednej knihy z nej vyťažíš dvojnásobný úžitok – za tú istú cenu!
Táto jednoduchá rada by mohla a mala byť niekde v knihe spomenutá. Prekvapuje ma, že nie je.
Druhá možná variácia je zvoliť si jeden typ cvičenia, ktorý ti vonkoncom nejde a 30 minút trénovať len to. Len asociácie, len zmena hlasu, len rýchle čítanie obrázkov, atď.
Iné možnosti k rétorickému progresu sú na príklad rozprávať pri každej príležitosti, písať články a blogovať, nahlas čítať literatúru pre výslovnosť, intonáciu a dýchanie.
Chce to dávku tvorivosti.
Nedostatky cvičebnice
Ku koncu sa znižuje variabilita cvičení a tipov pre debatu. Lekcie majú rovnakú kvalitu ako na začiatku, ale typy úloh sa príliš často opakujú. Častejšie než na začiatku! Je to známka odfláknutia s vidinou rýchleho zisku. Moja najhoršia výčitka.
Ďalej ma štvú občasné preklepy, otravné čechizmy, prospešné cvičenia vyskytujúce sa len jeden-dva krát a v neposlednom rade absentujúce tretie vydanie. Na málo vysvetlenú teóriu sa veru nemožno sťažovať. To je ako kritizovať fastfoody počas obedovania v Mekáči.
Žiaden zázračný elixír
Ale rozhodne nečakaj zázračný elixír, ktorý z teba v mihu oka – bez tréningu a námahy – spraví očarujúceho rečníka. Takýmto ľuďom radšej odporúčam čítať rozprávky pre deti. Fantasticky výsledky prináša jedine a výhradne dlhodobé presne mierené úsilie. Jedna lekcia každý deň je optimum. Neflákaj to. Podvádzaš jedine sám seba.
Maj na pamäti predovšetkým dôležitosť pravidelnosti trénovania. Tento bod je dôležitý. Pozor aby si nevyhorel pričastým trénovaním typu štyri lekcie za deň. A každý deň jediné cvičenie je múdrejšie než nárazovo po dve hodiny. Takto vydržíš až do konca. No nesmieš poľaviť a vynechať deň alebo viac. Pravidelnosť víťazí nad prepínaním síl.
Skratky proste neexistujú. Každý musí zaplatiť svoju daň.
* * *
Je to MUST HAVE.
Raketovo zvýšila kvalitu môjho života doslova za pár euro.
Silne doporučujem.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!