Naše ústavné práva sú sústavne porušované
Ústava SR upravuje ekologické práva:
Šiesty oddiel – Právo na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva
Čl. 44
(1)Každý má právo na priaznivé životné prostredie.
(2) Každý je povinný chrániť a zveľaďovať životné prostredie a kultúrne dedičstvo.
(3) Nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozovať ani poškodzovať životné prostredie, prírodné zdroje a kultúrne pamiatky.
(4) Štát dbá o šetrné využívanie prírodných zdrojov, o ekologickú rovnováhu a o účinnú starostlivosť o životné prostredie a zabezpečuje ochranu určeným druhom voľne rastúcich rastlín a voľne žijúcich živočíchov.
(5) Podrobnosti o právach a povinnostiach podľa odsekov 1 až 4 ustanoví zákon.
Čl. 45
Každý má právo na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu.
Týka sa to najmä čl. 44 odstavec 1 – že každý má právo na priaznivé životné prostredie. Toto právo je za posledné roky veľmi porušované. Tomu nasvedčuje aj veľmi zlý zdravotný stav obyvateľstva – rakoviny, infarkty, alergie, cukrovky, mozgové príhody. A smutne, je že sa to týka aj detí, najbezradnejších.
Ako sa to prejavuje? Kvalitné potraviny nemôžu vyrásť, ak sú sústavne hnojené umelými výživami. Ak sa vyrábajú potraviny, doslova sa pripravujeme na smrť. Nevieme, čo vlastne jeme. Proste znečistenie prírody sa prejavilo všade. Azda v rozpore s ústavnými právami je, keď sa pridávajú tzv. éčka, a iné umelé látky pridávané do potravín. Nie je prekvapujúce, že toľko ľudí trpí ochorením. Aj tzv. bez cukru light výrobky, nie sú vôbec neškodné. Možno o to viac obsahujú umelé látky. Potraviny sú horšie ako predtým. Mnohí si určite spomínate na tzv. marcipány, sójové tyčinky? Predtým boli akurát, teraz sú presladené, ako presladená káva. Alebo gumové cukríky, tiež presladené. Dôvod? Malé deti iné ako sladké nechcú, a tak výrobcovia začali viac sladiť, aby zvýšili dopyt. A čo môže taký nadmerný cukor urobiť? Pokazené zuby, tučnota, cukrovka. A vari, nemá človek právo na priaznivé životné prostredie? A miesto toho žije v prostredí plnom karcinogénov? A nie je to vari závažné porušenie ústavného práva? A najmä neporušuje to práva deti? Ktoré sa nevedia brániť?
Tzv. veľké obchodné reťazce si vo vyspelej Európe nedovolia, aby svojím zákazníkom ponúkli nekvalitné alebo až škodlivé potraviny. Krajinám východnej Európy ako nám, žiaden problém. Dokonca mnohé z týchto potravín sú aj zdraviu škodlivé. Napríklad ryby pangasius. Tieto ryby chovajú v odpadovej vode, aby ho tí vo východnej Európe, poviem vulgárne, zožrali. Naše kvalitné potraviny – družstva sa zrušili.
Za socializmu sme mali najlepšie predpisy na výrobu mliečnych výrobkov. Teraz, je v tom benevolencia, preto je aj toľko salmonelóz.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!