Morawiecki: Namiesto strategickej autonómie, strategické partnerstvo
Nad tohtoročnou návštevou poľského premiéra Mateusza Morawieckeho v USA sa vznáša tieň v tvare Emmanuela Macrona. „Namiesto budovania strategickej autonómie od Spojených štátov navrhujem strategické partnerstvo so Spojenými štátmi,“ povedal poľský premiér pred odletom do Washingtonu.
Na rozdiel od francúzskeho prezidenta, ktorý sa v rozhovore pre Politico pokúsil urobiť určitý odstup medzi USA a Európou pri akejkoľvek budúcej konfrontácii s Čínou kvôli Taiwanu a vyzval na posilnenie „strategickej autonómie“ kontinentu, poľský líder zdôrazňuje zásadný význam spojenectva medzi Amerikou a Európou, v neposlednom rade preto, že jeho krajina je jedným z najsilnejších spojencov Kyjeva vo vojne s Ruskom.
V hlavnom meste USA pokračoval Morawiecki v kopačkách pod stolom do francúzskeho prezidenta. „Nevidím žiadnu alternatívu a sme tu absolútne na rovnakej vlnovej dĺžke, ako vybudovať ešte užšie spojenectvo s Američanmi. Ak tomu krajiny na západe Poľska menej rozumejú, je to pravdepodobne kvôli historickým okolnostiam,“ povedal v utorok vo Washingtone.
Poľsko je jedným z najhorlivejších amerických spojencov kontinentu. Varšava roky tvrdo presadzovala rozmiestnenie amerických jednotiek na jej území a mnohé z jej nedávnych zbrojných kontraktov pripadli americkým spoločnostiam. Začiatkom tohto roka podpísala zmluvu v hodnote 1,4 miliardy dolárov na nákup druhej série tankov Abrams a súhlasila aj s tým, že vynaloží 4,6 miliardy dolárov na pokročilé stíhačky F-35.
„Som rád, že tento návrh na ešte hlbšie strategické partnerstvo je niečím, čo tu v Spojených štátoch nachádza takú úrodnú pôdu, pretože vieme, že v Európe existujú rôzne koncepcie formulované inými, koncepcie, ktoré vytvárajú viac hrozieb, viac otáznikov, viac neznámych,“ povedal Morawiecki. „Poľsko sa snaží zachovať najrozumnejšiu politiku založenú na úzkom spojenectve so Spojenými štátmi v rámci Európskej únie a toto je najlepšia cesta pre Poľsko.
Poľsko sa stalo jedným z najvýznamnejších spojencov Ukrajiny a prístup k jeho cestám, železniciam a letiskám je kľúčový pre dopravu zbraní, munície a inej pomoci Ukrajine. Je najmilitantnejším členským štátom EÚ a NATO. Pomohlo mu to posunúť vnímanie Poľska – pred vojnou vnímaného ako čoraz okrajovejšieho člena západného klubu vďaka jeho problémom s porušovaním zásad právneho štátu – na kľúčovú krajinu a lídra aliancie NATO.
Varšava tiež vidí ruský útok na Ukrajinu ako ospravedlnenie jej dlhodobého podozrievania voči jej historickému nepriateľovi a nehanbila sa ukázať prstom na Paríž a Berlín za to, že sa mýlili v súvislosti s hrozbou, ktorú predstavuje Kremeľ.
„Stará Európa verila v dohodu s Ruskom a stará Európa zlyhala,“ povedal Morawiecki na spoločnej tlačovej konferencii s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. „Ale je tu nová Európa, ktorá si pamätá, čo bol ruský komunizmus. A Poľsko je lídrom tejto novej Európy.
To je dôvod, prečo sa Macronove komentáre vo Varšave neujali. „Absolútne nesúhlasím s prezidentom Macronom.“ Veríme, že v Európe je potrebných viac Ameriky… Chceme viac spolupráce s USA na partnerskej báze,“ povedal pre poľské rádio Zet Marcin Przydacz, zahraničný poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu, a dodal, že myšlienka strategickej autonómie presadzovaná Macronom „má za cieľ prerušiť spojenie medzi Európou a Spojenými štátmi.“
Zatiaľ čo Poľsko má záujem o to, aby európske krajiny dosiahli cieľ NATO vynaložiť aspoň 2 percentá hrubého domáceho produktu na obranu – cieľ, ktorý plní len sedem členov aliancie vrátane Poľska, ale nie Francúzska a Nemecka, a nemá problém s ich budovaním vo vojenskom priemysle, nechce oslabiť vzťahy s USA, povedal Sławomir Dębski, šéf vládou financovaného Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov. Varoval, že Macronove rozhovory o dištancovaní Európy od Ameriky v prípade konfliktu s Čínou „hrozia rozpadom EÚ, čo je proti záujmom nielen Poľska, ale aj väčšiny európskych krajín“.
Okrem toho, Poľsko po vzájomnom uzrozumení s Ukrajinou má územné ambície na západnej Ukrajine; ak jarná ofenzíva Kyjiva zlyhá, Zelenský bude nútený tzdvihnúť telefón do Varšavy a 200-tisícová už na hraniciach pripravená armáda vyštartuje so svojou „mierovou misiou“ na Ukrajinu.
Strategická aj obranná autonómia EÚ v podobe Pesco ako vlastnej obrannej aliancie, rozhodne nie je v záujme amerických neokonzervatívcov. Tie dve percentá rozpočtov na obranu znamenajú zisky zbrojárskych koncernov USA, ktoré dodávajú výzbroj Aliancii NATO. Macron otvoril diskusiu o vzťahoch a postavení EÚ voči USA. V záujme USA je všestranná závislosť EÚ, ktorú si zaviazali aj teroristickým útokom na Nord Stream. Odmietnutím OSN radne vec vyšetriť, dostalo Rusko voľnú ruku na odvetu.
Vyhrážanie sa Washingtonu sankciami za Rusko kade-komu, aj partnerom v zbrani, je normou USA. V prípade Maďarska tomto prípade hovoríme o spojencovi v NATO. Spojené štáty predtým podobnou politikou od seba odvrátili Turecko. S Maďarskom je to ďalšia strata. Amerika slabne.
Macron založil aj politickú agendu predvolebnej kampane na Slovensku, ktorá, ak by došlo k zmene politického systému sfunkčnením zablokovanej demokracie, čo žiaľ „nehrozí“, mohla by sa stať základom aj novej zahranično-politickej a národno-štátnej obrannej a bezpečnostnej stratégie. Centru drogových závislostí by som priradil agendu závislosti na USA. Petícia Hlasu Za zmenu a Referendum23 sú politické a občianske akty v rámci padnutého politického systému na Slovensku a polročnej najdlhšej a najpestrejšej prevolebnej kampane, akú vo svojej novodobej politickej histórii Slovensko poznalo. Východisko: Najskôr zmena ústavy a systému, potom petície a referendá…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zdroj a predošlý článok k návšteve Macrona a Leyenovej v Číne.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!