Mocenské záujmy, ropa, plyn, islam, politiky a smrť…
Kdesi tam sa strácajú obyčajní ľudia, túžiaci po živote v mieri. Al Kuds-Kásim Sulejmání bol na bagdadskom letišti identifikovaný len podľa prsteňa. Jeden z najmocnejších mužov Iránu bol americkou raketou zasiahnutý pri vystupovaní z lietadla.
Ako to už chodí, má okamžitú náhradu.
„Radosť sionistov a Američanov sa čoskoro zmení na smútok. Revolučné gardy pomstia smrť mučeníka Sulajmáního,“ uviedol ich hovorca Ramezani Šaríf.
Zábery vo videu v článku sú ako z priameho prenosu (okamžité reakcie médií):
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/mocny-general-sulejmani-velel-elitni-ozbrojene-pesti-iranu/r~d584fa4a2e0a11ea9d020cc47ab5f122/
Na pozadí zabitia iránskeho generála v Iraku beží vnútorná vojna islamu proti islamu (šííti verzus sunniti).
Navonok, pred svetom, sú moslimovia jednotní a spoločne vedú útok proti západnej transatlantickej civilizácii a kultúre. Aj prostredníctvom migrácie a utečeneckej vlny, ktorú vyháňajú z ich obydlí a ženú do Európy a tá, hrá sa na solidárnu. S kým? S utečencami, alebo nespratnými arabskými islamskými režimami? A vydáva mierové vyhlásenia a prázdne stanoviská. A my a V-4 – čo máme s tým?
Konflikt dvoch islamov prebieha na osi Saudská Arábia a Irán. Pravdou je, že Iránu je v tamojšom arabsko-islamskom svete „priveľa“. Aj v iniciatívach proti Izraelu. Má záujem o jeho zničenie, môže to ale dopadnúť tak, že zasa dostane „po prstoch“. Izrael vždy konal o krok vpred, aj preventívne. To sa dá očakávať aj od dnes… (ak letecky zaútočí na iránske jadrové zariadenia, má na to príležitosť pod ochranou USA).
Je pravdepodobné, že útok na Sulejmáního bol podnetom Izraela, a Trump vykonal.
Identifikácia Sulejmáního:
USA majú možnosť vyhlásiť, že boli napadnuté v Iraku a Sýrii, kde sú nelegálne. Bude vec riešiť NATO alebo len sólo armáda USA? Očakáva sa reakcia BR OSN.
Vyjadrenie komisárky OSN pre ľudské práva, že útok na generála bol nelegálny, sú kecy. Vo vojne ľudské práva nemjú miesto. Lebo vojny sú vždy proti ľudským právam. Desiatky osôb už mali stáť pred tribunálom v Haagu.
Hrozbou pre Západ je aj Taliban, a islamisti v Afganistane. Tam nepochodil ZSSR a dnes ani USA. Na pozadí jadrového programu, a svojich ropných záujmov.
USA fakticky vyhlásili vojnu Iránu. Cena ropy reaguje smerom nahor. Smrť generála Sulajmáního sa dá porovnať so smrťou šéfa Al Káidy Bin Ládinom; jeho význam pre Irán a revolučné gardy je podobný, hoc v inom svetle…
Priama intervencia USA do Iránu je málo pravdepodobná, pokúsia sa koordinovane s Izraelom o cielený letecký útok na iránske jadrové zariadenia.
Ruský plyn zatiaľ prúdi doby EÚ viacerými smermi, trasy pribúdajú aj smerom na Balkán, do Turecka a Číny. Ruský vplyv na východ od Západu silnie. Európa ruský plyn potrebuje. USA bridlicový by bol o 30 percent drahší. Putin si plynom zaväzuje Ukrajinu aj Bielorusko. Úplne v pohode.
…
Plyn má zmysel aj pre automobilový priemysel skôr, než len zdanlivo ekologicky čisté elektromobily. Budúcnosť ekológie automobilizmu a nielen, patrí plynovému a vodíkovému pohonu. Elektromobilita je dočasná v prechode na vodík, plyn vo väčšom meradle, prípadne vodu…
Dojazd osobného auta na plyn je minimálne 500 km na jednu náplň.
…
Izrael ako spojenec USA vyhlásil bojovú pohotovosť. Útoky, priame aj hybridné, môže očakávať od Palestíncov (Hizballáh, Hamas…) ale aj Iránu a spojencov so Saudmi…
Irán si koleduje o výprask od Izraela a USA… (Rusko ostane bokom; sleduje svoju budúcnosť v Sýrii).
Proti sebe stoja štyri mentality: zmiešaná euroatlantická-ruská-arabská-turkická. To je priamy stret civilizácií a kultúr. Toto nesmie EÚ dopustiť na našom spoločnom území…
V Európe stoja proti sebe dve: východná a západná.
Vlastných konfliktov má EÚ dosť.
No, americká vlajka už horela kade-tade. USA si zvykli. Vlajka EÚ nereprezentuje štát. Hrá sa na zdržanlivosť… Občianske protesty v Iraku, Sýrii, Iráne, v ostatnom svete, proti jedným, druhým či tretím, nie sú pre mocnosti a ich záujmy podstatné, tvoria len krovie. Tu nejde o názor a vôľu ľudu, ani o demokraciu, ale o mocenské záujmy.
Irak a Sýria si neprajú prítomnosť USA, tie sú v Sýrii nepozvané (Rusko áno) a z Iraku sa USA vyšachovali samé (Trump nie je stratég, je obchodný vyjednávač, jeho politické „ťahy“ sú dnes čihi a zajtra hota… nepredvídateľné). Nepredvídateľný a nespoľahlivý partner aj pre EÚ aj Brexitániu…
USA a Západ si musia „ošetriť“ a uchrániť svoje persóny v Sýrii, Iraku a Iráne; a riešiť odvetu zo streny Iránu. Ten má množstvo možností… (USA to až tak dobre nezvládnu). Irak sa im nebude chcieť opakovať v Iráne. Prosto, USA nezvládnu aj Irán, aj Severnú Kóreu ani Afganistan.
Rusko bude obozretný mediátor s ďalším ziskom. Nemá konflikt s nikým. Postupne si „porieši“ aj Ukrajinu. Turecko je v probléme (Sýria, Irak) dobrovoľne (záujem na rope). Kurdi pôjdu stranou. No, trpezlivosť s USA stratila aj Severná Kórea. Čaká sa na reakciu a prípadnú korekciu plánov Turecka (Sýria, Líbya).
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!