Milosrdná francúzska justícia
Francúzsky súd v piatok vydal džihádistovi tridsaťročný trest odňatia slobody za trestné činy spáchané v Sýrii v rokoch 2013 – 2015 vrátane dohľadu nad popravou dvoch väzňov, pričom bol vrchnou postavou extrémistickej skupiny islamského štátu.
Prokurátorka Guillaume Michelin v obžalobe požiadala súd o doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.
Predsedajúci sudca však k rozsudku vyhlásil, že mu chce dať „záblesk nádeje“, aby sa mohol „vyvíjať“…
Francúzske tajné služby sa domnievajú, že odsúdený Tyler Vilus stál aj za teroristickými útokmi z novembra 2015 v Paríži.
https://www.france24.com/en/20200704-french-jihadist-sentenced-to-30-years-for-is-group-executions-in-syria
Osoby džihádistov, ktoré prijali ideológiu radikálneho extrémistického sunnitského islamizmu, sú spravidla trvale psychicky narušené osoby.
Otázne je, do akého typu výkonu trestu bude zaradený, a či bude v kontakte s inými spoluväzňami, zrejme podobného razenia a charakteristík.
Tieto osoby sú osobnostne narušené, a mali by byť zaradené na výkon trestu v detenčnom zariadení, čo je ústav s osobitnou ochranou a strážením, pričom trest vykonávajú pod odborným dohľadom psychológov a psychiatrov. Stav takýchto väzňov a „pacientov“ je pravidelne a sústavne sledovaný a prehodnocovaný odbornou komisiou, pričom možnosť „nápravy“ a resocializácie sú minimálne.
Rozsudok mám za nezodpovedný voči obetiam a občanom Francúzska.
Čo sa stane, ak bude, zrejme po dvoch tretinách vykonaného trestu podmienečne prepustený?
Vo zvlášť odôvodnených prípadoch a obzvlášť spoločensky mimoriadne závažnej a nebezpečnej trestnej činnosti proti zdraviu a životu, som za obnovenie trestu smrti.
Na jednej strane, svetský a kresťanský humanizmus, ktorý je „revíziou“ židovského „oko za oko“ sú aj vo svetle vojnových zločinov kecy. Na druhej, život množstva obetí z ruky jedného vraha nevyváži smrť darebáka, ktorý toľko očí nemá…
Viete, ono biblické „Nezabiješ“ má problém: Nesmieš zabiť ani toho, kto zabil. A preto ono „oko za oko“ teda: „život za život“ popiera 5. prikázanie. Ibaže to tak nefunguje a nikam nevedie…
Treba skúmať neúmyselné (nedbalosť, porušenie bezpečnostného predpisu) a oddeliť ho od vedome úmyselného zabitia, vraždy. Mám za to, že nezriedka je trest za ekonomický (finančný) protiprávny skutok vyšší, než za poškodenie zdravia.
Vypovedá o hodnote zdravia a ľudského života. Okrem toho, trest smrti zväčša ani nemá žiadaný „odstrašujúci“ účinok. Úvaha: Tyler Vilus „mohol myslieť na zadné“ že raz bude chytený, zatknutý a súdený ale aj s vedomím, že Francúzsko trest smrti nepozná…
A ako k tomu prídu pracujúci občania a daňoví poplatníci, ktorí financujú náklady na väzenstvo a „resocializáciu“ podobných nenapraviteľných a neresocializovateľných násobných vrahov?
Sociológ Farhad Khosrokhavar, odborník na radikalizáciu, označil Vilusa ako „charizmatickú osobnosť“, ktorá sa stala „emirom“ alebo generálom skupiny IS a bola intenzívne zapojená do propagandistických snáh prilákať ďalších bojovníkov Daesh do Sýrie…
https://www.france24.com/en/20200703-prosecutors-seek-life-term-for-french-jihadist-accused-of-syria-executions
Mimochodom, ak by sudca mal v rodine člena alebo príbuzného, ktorý bol obeťou podobného útoku, mal by zvážiť možnosť osobnej zaujatosti a vzdať sa vedenia prípadu. V dôsledku jeho benevolencie sa niečo podobné môže vo Francúzsku stať v budúcnosti.
Rozsudok je o to viac neprijateľný, že zo Sýrie sa do Európy vracajú podobní „Breivikovia“ dnes ako „nevinní a prenasledovaní azylanti“.
Turecko a EÚ ich do Európskej únie „tlačia“ balkánskou cestou, čoho si je Maďarsko vedomé, navzdor rozsudku Súdneho dvora EÚ…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!