Maroš Šefčovič vyjednáva s Brexitániou
Najskôr toto ako dobrá správa pre UK a Japonsko; Londýn (CNN Business): Británia dosiahla dohodu o voľnom obchode s Japonskom, ktoré je prvou s významnou ekonomikou od odchodu z Európskej únie začiatkom tohto roka.
Britské ministerstvo pre medzinárodný obchod vo svojom vyhlásení uviedlo, že dohoda s 11. najväčším obchodným partnerom bola v zásade dohodnutá v piatok a zvýši obchod medzi týmito dvoma krajinami o približne 15,2 miliardy GBP (19,5 miliárd dolárov). Podniky v Spojenom kráľovstve nebudú čeliť clám na 99% vývozu do Japonska, a to ani na výrobky ako pletené odevy, sušienky a kabáty.
„Toto je historický okamih pre Veľkú Britániu a Japonsko ako našu prvú významnú obchodnú dohodu po brexite,“ uviedla tajomníčka medzinárodného obchodu Liz Trussová, ktorá hovorila o výhodách pre výrobný, potravinársky a nápojový priemysel a technologický priemysel.
Po skončení prechodného obdobia po brexite na konci tohto roka už Britániu nebude vzťahovať dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom . Touto dohodou sa odstránili clá na európsky vývoz, ako sú syry a víno, a znížili sa prekážky dovozu japonských automobilov od roku 2019.
Vláda Spojeného kráľovstva sa teraz snaží replikovať desiatky podobných obchodných dohôd EÚ s tretími krajinami predtým, ako vyprší jej prechodná dohoda s blokom. Ak sa dohody neuskutočnia, mohli by britské spoločnosti od januára čeliť prekážkam v podnikaní na väčšine zahraničných trhov, ktorým slúžia.
https://edition.cnn.com/2020/09/11/business/uk-japan-trade-deal/index.html
Teraz smutnejšia správa: EÚ požaduje, aby Spojené kráľovstvo prepísalo nový predložený zákon o brexite do konca mesiaca, inak hrozí eskaláciou napätia. Vyjednávanie za EÚ vedie Maroš Šefčovič.
V zákone sa má zmeniť časti tzv. „Veľkopiatkovej“ dohody o rozvode, ktorú ktorú s EÚ podpísala minulý rok, a hrozí hrozbou právnych krokov, ak ju odchádzajúci člen nebude dodržiavať.
Veľkopiatková dohoda alebo Belfastská dohoda bola podpísaná v Belfaste na Veľký piatok 10. 4. 1998. Na tejto dohode je založený systém vlády Severného Írska. Dohoda tiež vytvorila rad inštitúcií medzi Severným Írskom a Írskom a medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom.
https://www.foxnews.com/world/eu-demands-uk-rewrite-brexit-bill
UK teraz predstavilo zákon o vnútornom trhu, ktorý by ministrom umožnil zmeniť pravidlá týkajúce sa kontrol tovaru zo Severného Írska, takže má mať „neobmedzený“ prístup do Veľkej Británie, aj keď sú tieto zmeny nezlučiteľné s medzinárodným právom.
V Bruseli a vo Washingtone to viedlo k obavám, že návrh zákona prekoná Severoírsky protokol o vystúpení, ktorý obsahuje dohodu o zabránení pevnej pozemnej hranice medzi Írskom (členom EÚ) a Severným Írskom.
Podpredseda Európskej komisie Maros Sefčovic sa stretol s ministrom vlády Spojeného kráľovstva Michaelom Goveom na krízových rokovaniach potom, čo vláda UK navrhla nový návrh zákona o vnútornom trhu, ktorý by ministrom umožnil „neuplatniť“ určité pravidlá, týkajúce sa Severného Írska, na ktorých sa dohodli v minuloročnej dohode o vystúpení.
Pozíciu Sefčoviča podporilo vyhlásenie predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej, ktorá v stredu varovala Veľkú Britániu, že „nebude žiadna šanca“ na dohodu o voľnom obchode medzi USA a Veľkou Britániou, ak by Spojené kráľovstvo narušilo Veľkopiatkovú dohodu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!