Macronovo vyhlásenie
Podbehlo mi pri rannom prehľade tlače a svojej kávičke: Macron diagnostikoval EÚ v dobe jej krízy a krízy eurozóny znásobenej Covid-19
Francúzsky prezident Macron: „Únia netrpí nedostatočnou solidaritou. Štrukturálna nerovnosť sa zvyšuje už roky. Eurozóna sa rozpadla na trojstupňovú spoločnosť.“
Problém a riziká Macron vidí na osi Schengen verzus ochranné opatrenia. Ak EÚ nenájde primerané riešenia, ktoré zaistia slobodný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu, ako hlavného princípu EÚ, stratí svoj politický základ.
Áno, povedal Macron, solidarita je potrebná na pomoc v prípade mimoriadnych udalostí. Treba ale urobiť oveľa viac: zabezpečiť, aby všetky členské štáty mali rovnakú šancu na prekonanie tejto dramatickej krízy. A presne to EÚ chýba. Únia netrpí nedostatočnou solidaritou. „Trpí štrukturálnou nerovnosťou“.
Európania čelia nasledujúcim problémom:
1. Krajiny, ktoré boli ekonomicky a politicky stabilné pred korónovou krízou, majú dobrú šancu zvládnuť svoje následky;
2. Ostatné štáty, ktoré boli politicky nestabilné, pretože vlády sa každých pár mesiacov menili, neboli schopné vyčistiť staré hory dlhov, sú oveľa horšie.
Pre tieto krajiny, ktoré sa len ťažko dokázali zotaviť z predchádzajúcich otrasov, ako sú finančná a dlhová kríza, je pre tieto bremená obzvlášť ťažké dostať sa z počiatočných blokov.
Je obzvlášť varovné, že eurozóna sa podobá trojstupňovej spoločnosti. Nemecko, Holandsko a Luxembursko sú vzorovými „študentmi“ s najvyššou dôveryhodnosťou. Na čele s Francúzskom a pobaltskými štátmi, prichádza veľké stredné pole, kde si všetci vedú celkom dobre. Sú ale krajiny, ktoré sú v štartovacích blokoch. Platí aj pre Grécko. Taliansko so svojou obrovskou horou zvyšujúceho sa dlhu. V Španielsku sa nezamestnanosť blíži k 20 percentám. Každý piaty nezamestnaný! A čo je horšie, sú to práve krajiny, v ktorých je cestovný ruch jedným z najdôležitejších zdrojov príjmu, ktorý „vyschne“ v dôsledku vírusu koróny.
Toto nie je možné riešiť „solidaritou“. Ide o štrukturálne chyby Európskej, najmä menovej únie. A ak to európski lídri s európskym spoločenstvom myslia vážne, cezhraničná kríza je príležitosť na nápravu.
Prvým krokom je rýchle obnovenie základných slobôd vnútorného trhu. To, čo bolo kedysi základom Európskej únie, musí v kríze zostať plne funkčné.
Po druhé, trojúrovňové spoločenstvo eura by sa malo rozpustiť. Eurozóna môže začať hneď od budúceho týždňa so zabezpečením toho, aby sa každý dostal z počiatočného bloku v boji proti koronavírusu.
Návrh je už na rokovacom stole: spoločne financovaný fond na obnovu.
Zdroj: https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/europa-solidaritaet-coronavirus-1.4879805
Už som začal v predošlých, budem pokračovať aj v závere tohto článku:
Na stole máme základný nepodmienený príjem. Dočasný po dobu krízy, alebo trvalý. Testovaciu fázu a z nej získané údaje a poznatky už má za sebou. Treba sa ním zaoberať „naostro“. Niekto, kto myslí nielen ekonomicky ale aj sociálne, a na úrovni európskych „elít“ je autoritou, by mal „stlačiť“ gombík a spustiť debatu. Ale nie dlhú. Čas sa kráti.
Toľko aj k spoločne financovanému fondu na obnovu. Treba ale eliminovať moc finančného bankového kapitálu; ten na krízach, vojnách a dnes na Covid-19 mieni bohatnúť…
Takzvaná „filantropia“ vládnych opatrení odkladom splátok úverov neodkladá splátky úrokov; budú po dobu odkladu pokračovať a úvery predražia o dobu odkladu.
Ak EÚ deklaruje spoločné „európske hodnoty“, ich súčasťou sú rovnaké základné ľudské práva na dôstojný život a rovnosť všetkých osôb, bez ohľadu na ich sociálny status.
Potom sa môžeme „baviť“ o obnove, reštarte a oživení ekonomiky a jej reštrukturalizácii v dobe a podmienkach PR4.0. Ostatok sú technikálie: legislatíva a jej uvádzanie do života. A pridať: duálne vzdelávanie.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!