M. Filko: Šetriť nevieme, poraďte ako vás zdaniť viac
Ad: Prečo nie som komunista
Martin Filko vo svojom poslednom blogu poodhalil svoje magické grafy, z ktorých vraj vyplýva, že máme priestor zvyšovať dane, keďže na západe sú vyššie. Metaforicky vyzýval na odetie sa do „závoja nevedomosti“ a namiešanie „správneho daňového mixu“.
Hlavný ekonóm tiež chválil svoj tank (presnejšie think tank), ktorému údajne iné nesiahajú ani po členky a ktorý „nastavuje zrkadlo“ ortodoxnej ekonómii. Túto frázu som naposledy počul vo „Vesničko má středisková“ (video, čas 2:50 min.) a celkom to pobavilo.
Ja by som chcel naopak vyzvať sa konečne zaodieť do „závoja vedomosti“ a rád by som nastavil síce pomyselné, ale o to nemilosrdnejšie zrkadlo tvrdeniam, že dane sa musia zvyšovať a šetriť sa nedá.
Takže poďme nato.
Obmedzenie korupcie
V popise práce hlavného ekonóma samozrejme nie je boj s korupciou. Ak však chce Martin Filko vôbec začať obhajovať zvyšovanie záťaže bežných ľudí, musí v prvom rade kredibilne preukázať, že prostriedky neodídu korupčnými kanálmi.
Jedným z prvých krokov staro-novej vlády bolo pritom odvolanie úradníčky z ministerstva sociálnych vecí, ktorá predtým nahlásila korupciu, za ktorú už súd aj udelil trest. Tiež bolo oznámené, že sa dokončí pre štát nezmyselné a korupciou prešpikované obstarávanie systému Mokys. Spolu so skúsenosťami z predošlej vlády Róberta Fica, všetko svedčí o pravom opaku potláčania korupcie.
Prečo by teda mali ľudia prispievať viac na fungovanie korupčnej mašinérie?
Obmedzenie plytvania
Nová vláda sa nielenže nechystá šetriť, ale kolegovia p. Filka už zamestnali na každé ministerstvo o jedného štátneho tajomníka naviac a navyše kritizujú šetrenie vlády predošlej! Premiér sa obul do konečne lacnejších diaľnic a predseda NRSR do šetrenia v parlamente. Tento príklad je dobrý na ilustráciu.
Richard Sulík spolu s vedúcim kancelárie, Michalom Nižňanom, po nástupe do funkcií ušetrili na prevádzke, vyjadrené v „multimilionárskej“ mene, vyše štvrť milióna korún. Denne!
Kontrolná otázka: Koľko nehanebných panelákových multimilionárov by bolo treba zdaniť, aby sa vybrala suma ušetrená za rok?
A to hovoríme o Národnej rade, čo je oproti niektorým ministerstvám len mini inštitúcia.
Samozrejme, šetrenie znamená, okrem iného, zníženie komfortu politikov. Sulík v rámci opatrení napríklad presadol z „bavoráka“ do ojazdenej „embéčky“. Podľa nového šéfa kancelárie zo SMER-SD, Stromčeka, sa však „takto dlhodobo fungovať nedá“ (obstarávať za nižšie ceny alebo využívať dlhšie už zaobstarané veci).
Martin Filko píše, Prečo sa nevyhneme vyšším daniam? A zložito si odpovedá: Podiel verejných príjmov aj výdavkov na slovenskej ekonomike sa za ostatné desaťročie zmenšil výrazne pod európsky priemer. Rozdiel medzi nimi zostal neudržateľne vysoký, dlh nie je katastrofou iba kvôli minulému hospodárskemu rastu a privatizácii.
Ja mám inú odpoveď: Pretože predstavitelia strany SMER šetriť nechcú a ani sa s tým netaja. Radšej vyberú viac peňazí od ľudí, než aby mali obstarávať racionálne a užívať len to, čo si môžeme ako štát dovoliť.
Politická filozofia
Martin Filko píše, že nedokáže rozlúsknuť, či sa má štát riadiť podľa ľavicovej alebo pravicovej filozofie, pričom v liberálnej demokracii o tom rozhodujú ľudia vo voľbách…
Myslím, že nikto nerozporoval legitimitu, ako takú, ľavicovej vlády zavádzať ľavicové opatrenia. Avšak, rovnako legitímne je právo každého z nás snažiť sa zamedziť tomu, s čím nesúhlasí. Toľko k čisto teoretickej rovine.
A teraz prakticky. Súčasná vláda tvrdí, že je ľavicová a teda je tu „z definície“ preto, aby pomáhala bežným ľuďom, hlavne slabším a naopak zdaňovala bohatých.
Na konci predošlej vlády Róberta Fica si však bohatí odnášali plné vrecia peňazí zo štátnych zákaziek a nezamestnanosť prudko poskočila (zaujímavý blog tu).
Momentálne p. Filko navrhol zdaniť predovšetkým bežných ľudí, vrátane dôchodcov, pričom nepočul som nič o tom, že by niekto išiel zdaňovať naozaj bohatých – predstaviteľov rôznych podnikateľkých skupín napojených na štát. Naopak, vláda sa im už rozhodla výrazne pridať – prostredníctvom Mokysu, drahších diaľnic a ukončením šetrenia v parlamente. A to hovorím len o tom, čo už bolo jasne vyhlásené.
Ja v tom žiadne prvky „pomoci slabším“ nevidím.
Pozitívny návrh na záver
Ak je záujem pomáhať slabým sa vedieť a mať motiváciu o seba postarať a zároveň znižovať deficit, zaveďte Odvodový bonus. Alebo podobnú koncepciu.
Odvodový bonus zvyšuje rozdiel medzi prácou a neprácou negatívnou daňou z (nízkeho) príjmu. Nezamestnaní budú mať väčšiu motiváciu sa zamestnať a zamestnávateľom sa uľahčí hľadanie zamestnancov (vrátane obcí, ktorí potrebujú zamestnávať príležitostne na úpravu a čistenie obce).
Takáto reforma umožní aj podstatné úspory na štátnej správe, keďže zjednodušením nastavenia systému sa stanú mnohé zložky, patriace pod ministerstvá sociálnych vecí a financií, nadbytočnými.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!