Kto je väčšou hrozbou pre svetový mier, Rusko alebo NATO a USA?
O mentálnych kvalitách generála Petr Pavla, bývalého náčelníka generálneho štábu českej armády, sa dá pochybovať aj vo svetle komunikácie na osi Macron-Trump v Paríži na oslavách stého výročia konca I. svetovej vojny.
Trump bol nútený pripustiť, že EÚ by sa nemala opierať len o NATO ale tvoriť si aj vlastné obranné politiky, obrannú doktrínu a armádu.
Petr Pavel: „Politici v tuzemsku prezentují jako největší hrozbu mezinárodní terorismus. Je to jedna z hrozeb, ale pro Česko ne tak urgentní jako jiné,“ konstatoval. Česko je pod vlivem ruských aktivit a je nebezpečné na to zapomínat. Z úhlu pohledu Ruska jsme součástí NATO a to je vnímáno jako bezpečnostní hrozba. Tak proč bych měli mít pocit, že je Rusko naším přítelem?“
Už v roku 2015 Putin vyhlásil, že Islamský štát vytvorila a zbrojí americká vláda, rozumej, deep state (hlboký štát) USA:
https://ceskoaktualne.cz/2015/10/zpravy-ze-sveta/vladimir-putin-islamsky-stat-vytvorila-a-zbroji-americka-vlada-video/?fbclid=IwAR35ctvloO-U6Xxk_uSgcFnR2rBhgZ9FsS9TmJlRDLX2sOy22wuHsh7ZDVA
Pravdou je, iba propagandisticky manipulovanou, že Európska únia čelí trom hrozbám:
1. Vlastnému seba zničeniu v dôsledku legalizácie migrácie Globálnym paktom o migrácii, a to
b/ občianskou vojnou,
b/ medzinárodným terorizmom;
2. Dôsledkom agresivity USA verzus Rusko;
3. Tretej svetovej vojne.
USA sú pokračujúcou hrozbou pre mierové usporiadanie ústavných pomerov v Sýrii;
USA cynicky predávajú zbrane sunnitským darebáckym autoritárskym režimom, a to aj z brutálnej vraždy novinára obvinenej Saudskej Arábii, ktorá má zároveň na svedomí najväčšiu humanitárnu krízu tragédiu a genocídu v Jemene;
Ilustračne o zrušení zmluvy o raketách kratšieho a stredného doletu medzi USA a ZSSR z roku 1987:
https://ceskoaktualne.cz/2018/11/zpravy-k-zamysleni/dugin-zapad-jiz-docista-zblbnul-ma-sef-nato-dusevni-chorobu-baziny-uhnaly-trumpa-prechod-k-nove-logice-chceme-vice-atomovek-rusko-blbne-take-ne-vsak-jeste-tolik/
K tomu pridajte spor USA verzus Irán o jadrovom zbrojnom programe Iránu…
Propagandistické tvrdenie o tom, že je to Rusko, ktoré vo veci regionálnych volieb v Donbase neplní Minské dohody, pričom ten, kto ich neplní, je Kyjev…
Za zmienku stojí aj strategické proti ruské spojenectvo Brexitánie s USA…
Ale aj priam „vzorový“ pakt Poľsko-USA-NATO verzus Rusko; beztak „nedemokratického“ Poľska, riešeného Čl. 7 Lisabonskej zmluvy…
NATO už koncentrovane na hraniciach s Ruskom je bezpečnostnou hrozbou Ruska.
Pavel: „Rusko usiluje o rozdělení sfér vlivu, jako tomu bylo v době studené války. Musíme si být plně vědomi bezpečnostních hrozeb, kterým čelíme. Nejen NATO, ale i české ozbrojené složky musejí mít schopnosti čelit nevojenským hrozbám, jako je propaganda, informační válka, kybernetické útoky a hybridní útoky,“ povedal Pavel, ktorý bol v rokoch 2015-18 predsedom vojenského výboru NATO.
A NATO (USA) usilujú o čo? Aliancia je prvou ochrannou líniou USA, ktoré zrejme v naivnej viere predpokladajú, že prvý útok Rusov bude vedený na východnú líniu NATO, a tou je východná hranica EÚ. Preto ju NATO posilňuje.
Rusko má vlastnú obrannú doktrínu a svoj globálny prediktor. Má niekto niečo proti? Je to v čase studenej vojny proti logike veci?
Prípadný konflikt USA verzus Rusko sa nezačne na hraniciach Ruska s EÚ, lebo USA napadnuté Rusko si útok vyhodnotí inak, a na odvetnú obranu svojej hranice nebude mať čas…
Pavel: „V Česku podle někteří na základě výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybňují, že by USA dodržely své závazky vůči Evropě. Skutečné činy USA včetně investic do obrany však podle něj dokazují opak.“
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/petr-pavel-rusko-hrozba-nato_1811081818_cen?fbclid=IwAR2JhamnfkZfHocqBEivouBB50O2N-Doe_zw_viFLRP0Ci4AnXDpNEchOFA
Naopak, investície do obrany EÚ cez NATO dokazujú to, čo píšem v odpovedi vyššie: EÚ a jej východná hranica je predsunutou bojovou líniou USA. Pavlovi mentálne „nedochádza“ obranná doktrína USA, ktorá sa skrýva za kolektívnu obranu „euro-transatlantického“ priestoru a sféry vplyvu USA a najmä USA a pod jednotným velením USA, ktoré rozhodujú o NATO, a o akési kolektívne rozhodovanie NATO čo je fikcia akejsi demokracie. Taká v ale žiadnej armáde, mimo nedeliteľnej veliteľskej právomoci neexistuje. NATO velia USA. O NATO rozhodujú USA. A Bruselu sa na nič nepýtajú, iba požadujú…
Požiadavka Trumpa na členské štáty NATO o zvýšení výdavkov pre NATO na určených 2,5 percenta, je požiadavkou na krytie obrany USA. Štáty EÚ by mali zbrojiť najmä pre seba, nie pre NATO ani ochranu a obranu USA. Hypoteticky, ak sú USA deklarovaným spojencom EÚ, a tým dobrákom, ktorého je obranný rozpočet vyšší, než ostatných členských štátov NATO, v prípade útoku na EÚ sa už dnes môžu stať zmluvne viazanými spojencami mimo alebo bez NATO a jeho Článku 5.
Dokonca si myslím, že USA, ak sa rozhodnú pre iniciačný útok na Rusko, bude to z územia východnej EÚ…
Rusko má ale inú kalkulačku a iné, svoje, obranno-strategické myslenie.
Generál Pavel je užitočný idiot a sluha USA v naivnej viere, že chráni záujmy EÚ a Česka…
Myslím si aj, že tak, ako to zaznamenáva história vojen, na ich počiatku boli najmä ekonomické a s nimi spojené územné záujmy agresorov, a rozvoj obchodnej a colnej vojny EÚ verzus USA a Čína, môže pragmatické pseudo priateľstvo a spojenectvo USA a EÚ, zmeniť na niečo nebezpečne iné a zmeniť geopolitické pomery úplne inak…
Rusku, na jeho rozlohe, pôdnym a nerastným bohatstvom, nie je tesno, v prípade Ukrajiny, Donbasu a Krymu, šlo a ide o nacionálny rozmer práva na národné a etnické sebaurčenie ruskej časti obyvateľstva týchto území, nie o Lebensraum. Putin nie je a nespráva sa ako Hitler a nenapísal Mein Kampf. Pravdou je, že Krym má pre Rusov aj strategický význam, Donbas nie. Ibaže na to „aj“ a prečo, sa treba pýtať nie Putina, ale kohosi iného…
K rozvíjajúcej sa afére s ruskou špionážou v Rakúsku a nielen: Ak USA odpočúvajú politických lídrov európskych „priateľov a svojich spojencov“ a americké ambasády všade zamestnávajú diplomatov špeciálneho určenia, je v poriadku…
V poriadku ale nie je, ako to robia Rusi v obkľúčení NATO.
Takže okuliare USA, NATO a spojencov pri čítaní názorov generála Pavla si dajme z očí preč. Nie je autoritou vždy ten, kto je vnímaný a kýmsi podsúvaný ako autorita, pričom má problém s objektívnym hodnotením stavu vecí, na ktorých má podiel, a na svoju obhajobu šíri militantné poplašné správy.
Macronov názor na samostatnú európsku obrannú politiku, pochopiteľne, podporil aj Vladimír Putin.
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!