Krajina Ukrajina II.
Ozaj viete čo znamená Ukraina? Okraine, krajina ležiaca na okraji. Zrejme s pohľadu niekdajšej Ruskej ríše.
Už pri písaní prvých viet blogu Krajina Ukrajina som očakával veľmi rozporuplné reakcie. Svoj pohľad som zúžil na chyby, ktorích sa EU dopustila pri rokovaniach s UA a následných protestoch v tejto krajine. Uvedomujem si, že téma je veľmi komplexná a skutočne hlboká analýza celého problému sa nezmestí ani na niekoľko desiatok strán. Som však naďalej presvedčený, že súčasnú situáciu na Ukrajine treba dostať pod kontrolu za každú cenu, aj za cenu vyhlásenia výnimočného stavu. Potom je možné hľadať politické riešenia, inak sa vývoj vymkne kontrole a môže dôjsť k síce predvídateľným, ale neželaným riešeniam, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť v celom regióne. Na predchádzajúcom blogu som však nie ochotný korigovať ani čiarku. Je fakt, že došlo k zlyhaniu jednotlivcov na oboch stranách, avšak nemôžeme zovšeobecňovať. Čo je potrebné urobiť pre úspešnú revolúciu som písal napríklad tu:http://romm.blog.pravda.sk/2012/03/03/mojim-revolucionarom/ Pôvodný blog chápte ako moju podporu vtedajším protestom „Gorila“, vo vtedajšom kontexte udalostí. Vidieť, že mojich pokynov sa revolucionári striktne držia, tentokrát mám na mysli najmä bod5 – nájdenie mŕtvoly.
Problémy Ukrajiny je potrebné rozdeliť do viacerých základných rovín:
Vnútorné problémy.
Zámienkou rozpútania protestných akcií bolo pozastavenie asociačnej dohody s Európskou úniou. Bola to tá povestná posledná kvapka, ktorá umožnila pretečenie pohára trpezlivosti. Dôvody sa zbierali počas celej vlády Janukoviča. Korupcia je rozšírená na všetkých úrovniach spoločnosti. Janukovič sa obklopil svojimi ľudmi na dôležitých postoch v štáte. Jeho rodina za niekoľko rokov neuveriteľne zbohatla. Pod svoju kontrolu dostal mocenské zložky, vytvoril teraz známy Berkut z policajtov, ktorí majú nadštandardné platy. Sú to špeciálne jednotky určené najmä k potieraniu domáceho odporu. Pod svoju kontrolu dostal súdnictvo, výber daní, posilnil svoje prezidentské právomoci. Zákonom o voľbách prezidenta znemožnil kandidovať kandidátom, ktorí v krajine trvale nežijú. Potláčal svojich politických oponentov. Pod svoju kontrolu dostal médiá, printové patria spriazneným oligarchom. Prenasledoval nezávislých novinárov. Oslabil parlamentnú moc. Toto vymenovávanie jeho upevňovania moci vo mne silno evokuje paralely so Slovenskom. Ale nie len s ním. Všetky postkomunistické krajiny sa boria s podobnými zlyhaniami. Nás to však nijako neoprávňuje uchyľovať sa k násiliu.
Vonkajšie problémy.
Vonkajšie problémy by som definoval ako snahu o vybudovanie čo najširšieho spoločenstva krajín ako protiváhu Číne a Rusku. Je zrejmá polarizácia. Ukrajina spadá do prieniku záujmov EU a Ruska. Napriek tomu, že UA nespĺňala a ani v súčasnosti nespĺňa rozumné požiadavky na svoj vstup do Únie, EU sa ju snaží pohltiť na vlastnú stranu. Cena za získanie Ukrajiny je už dnes privysoká. Možno si EU myslí, že vstupom Ukrajiny do EU dokáže vyvinúť väčší tlak na vedúcich predstaviteľov štátu riešiť vnútropolitické problémy. Tieto snahy však EU oslabujú a nútia ju porušovať svoje vlastné pravidlá. Už dnes sa ukazuje, že prijímanie nových členov je skutočne vážnym omylom.
Ekonomické problémy.
Po zvolení Janukoviča za prezidenta bola odsúdená bývalá premiérka Ukrajiny za poškodzovanie ekonomických záujmov Ukrajiny (podpis dvojstrannej dohody s Ruskom o dodávkach plynu). Myslím, že aj u nás by sme podobný postih pre ekonomických vlastizradcov uvítali. Rozpadom trhov bývalej RVHP došlo k ekonomickému prepadu krajín bývalého východného bloku. Dodnes riešenia hľadáme márne a ani sa ich nepodarí nájsť, keďže sme pristúpili na kapitalistický systém, ktorý je mimochodom tiež už za svojim zenitom a neponúka žiadnu alternatívu k riešeniu ekonomických problémov spoločnosti. Ekonomické problémy sužujú aj krajiny západu a oni nedokážu pomôcť k riešeniu nových výziev. Skutočné riešenia na nás len čakajú.
Pokračovanie nabudúce.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!