Kosenie lekváru na slovenskej železnici za 245 miliónov eur.
Prapodivným manipuláciám s najdrahším tendrom v dejinách Slovenska, sa venujem 28 mesiacov. Za ten krátky čas sa trikrát menila vláda a trikrát vopred určený jeho „víťaz“. Bol som presvedčený, že človeka už nič nemôže prekvapiť.
„Slovensko nie je právny štát“ , oznámil pred pár dňami predseda vlády. Verejne známym tajomstvom neprekvapil ani sám seba. Oznámenie s veľmi blízkou argumentačnou logikou televíznej rosničky nezabudnúť na dáždnik v čase, kedy prší už niekoľko dní v kuse.
Práve právo chodiť pod odkvap „transfúzií podnikania na slovenský spôsob“ cez štátnu pokladnicu bez dáždnika bohatými, je tou odpoveďou, prečo Slovensko nie je právnym štátom.
Nástupom vlády Ivety Radičovej Štefan Hlinka zostáva na pozícií generálneho riaditeľa ŽSR. Nominant Smer-SD je ponechaný vo funkcií napriek kritickým slovám ministra dopravy, Jána Fígeľa. Dôvodom sú predražené a netransparentné tendre v železničnej spoločnosti, ktorú riadil. ( Webnoviny.sk).
O pár dni na to ponúka Štefan Hlinka dôkaz lojality k novej vláde. Listom č.j. 1167/2009-O225 dopĺňa Pavla Kraveca za člena komisie s právom vyhodnocovať. Odôvodňuje to potrebou ministerstva dopravy mať v nej svojho človeka. V menovacom dekréte sa spája meno človeka blízkeho Jánovi Figeľovi s pracovnou pozíciou generálneho riaditeľa rezortu. Napriek tomu, že Pavol Kravec bol už 8 dní predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Železničnej spoločnosti Slovensko a.s.
Predseda predstavenstva podpísal dve čestné vyhlásenia, z ktorých je jedno právne spochybniteľné a druhé minimálne pochybných mravov. Na Slovensku dve komodity, ktoré nejdú na predaj.
Týmto momentom začína kolotoč netransparentnosti. Štefan Hlinka je napriek poslušnosti odvolaný a prichádza človek blízky Figeľovi. Misia Pavla Kraveca bola dlhý čas úspešná. Potom, čo poslal firmu Vladimíra Poora na slepú koľaj vypravil na trať novú víťaznú podnikateľskú súpravu. Blízku novému vedeniu rezortu dopravy. Aktivita mala tak silné lobistické parametre až presvedčila UVO, aby poprel svoj precedens a podvolil sa.
Iba pre pripomenutie. Pavel Kravec je jedným z nositeľov „Zlatého padáka“ s hodnotou takmer 180 tisíc eur po odvolaní z funkcie.
Lobistický gambit netransparentnosti riešili „nezávislé“ súdy spôsobom, ktorý garantoval, že tesne pred podpisom zmluvy s víťazom z úvodu tendra, sa zmení vláda a k moci sa vráti Róbert Fico.
Predpokladané sa od tejto chvíle stáva skutočným. Štefan Hlinka sa po necelých dvoch rokoch vracia na post generálneho riaditeľa ŽSR a.s.
Vďačnosť sa v mnohých prípadoch mení na nenávisť, no v tomto prípade možno povedať, že staronový generálny riaditeľ potvrdzuje slová Fígeľa o obľube netransparentnosti verejných obstarávaní a v krátkom čase podpisuje zmluvu o dielo s firmou blízkou Vladimírovi Poorovi.
V konzorciu dodávateľských firiem sa nachádza aj stavebná spoločnosť z Čiech, ktorej už padli dva mosty. Ten diaľničný, pri Kurimanoch, sa dodnes nevyšetril a zdá sa, že model „vyšetrovateľov Stredoslovákov“ ďalej funguje.
V celom kolotoči a cirkuse s názvom – „Slovensko nie je právny štát“ – sa vynára zásadná otázka pre Štefana Hlinku, generálneho riaditeľa ŽSR a.s. :
Víťazné konzorcium „Združenie pod Brezinou“ vedené TSS Grade podpísalo so ŽSR zmluvu o dielo č. 201038/PO na rekonštrukciu železničnej trate Zlatovce – Trenčianska Teplá.
Pochybná reštrukturalizácia víťaza tendra bola začatá mesiac pred podpisom zmluvy na rekonštrukciu trate. Istoty sú také vlastné práve sociálnym demokratom.
Pán Štefan Hlinka, KTO je ten neznámy , s ktorým sa podpísala zmluva o dielo č.201038/PO, „neznámy“, ktorý napriek tomu, že nebol účastníkom verejného obstarávania na rekonštrukciu železničnej trate Zlatovce – Trenčianska Teplá, sa dostal k najväčším financiám v dejinách verejného obstarávania.
K finančnej čiastke 244,970 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty .
Budem sa takto verejne pýtať všetkých zainteresovaných až po predsedu vlády, aby som mal kompletnú dokumentáciu pre podanie na Európsku komisiu z dôvodu podozrenia z netransparentnosti tendra financovaného európskou úniou.
Motívom boli slová predsedu vlády Slovenskej republiky, Róberta Fica, o Slovensku, ktoré nie je právnym štátom.
A príbeh tohto modelu verejného obstarávaniu mu dáva za pravdu.
No nielen to.
Práve prítomnosť faktu – Slovensko nie je právny štát“ – vytvára možnosti pre pokojné chodenie pod „odkvap štátnej pokladnice“ bez obáv, lebo všetko je dovolené a chránené.
Neverím, pán Hlinka, že by ste si odpoveďou na položenú otázku ohrozili svoju stoličku rovnako, ako neverím, že predseda vlády sa objaví v železničiarskej uniforme na trati, za asistencie kamier, a „vlastnou hruďou“ zastaví vlak predražených a netransparentných tendrov.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!