Konflikt s Ruskom zabije ekonomiku Bieloruska
Vo vzťahoch medzi Ruskom a Bieloruskom vznikla zatknutím 33 osôb Wagnerovcov náhla politická kríza. Minsk obvinil Moskvu z vonkajších zásahov.
K titulke: Hypoteticky je úplne jedno, kto vyhrá prezidentské voľby. Na riešenie situácie tá osoba nebude pripravená…
Následne Bielorusko posilnilo hraničný režim na ruskej hranici. Do akej miery plánuje Minsk situáciu zhoršiť, je stále nejasná.
Zadržiavaní Rusi mali vraj v úmysle letieť do Istanbulu. https://tass.ru/obschestvo/9093341
Správy vyšetrovateľov OSN, americkej armády a novinárov dokumentujú operácie skupiny Wagner na Ukrajine, v Sýrii, Líbyi, Sudáne a Stredoafrickej republike.
Ruská vláda popiera akékoľvek spojenia so skupinou:
https://www.bbc.com/news/world-europe-53592854
Ako sú ekonomiky oboch krajín vzájomne prepojené a ako budú trpieť, ak zhoršenie povedie k obmedzeniu dvojstranných a obchodných vzťahov medzi Moskvou a Minskom?
Zahraničný dlh Bieloruska sa v prvej polovici roka 2020 zvýšil o 5,3% na 18 miliárd dolárov: https://eng.belta.by/economics/view/belarus-external-state-debt-up-53-to-18bn-in-h1-2020-132142-2020/
Najdôležitejšia závislosť Bieloruska od Ruska je v energetickom sektore. Krajina, v ktorej nie je ropa ani plyn, má v skutočnosti možnosť dostať túto surovinu za nižšie ceny, ako sú svetové ceny, a dokonca aj v oveľa väčších objemoch, ako potrebuje na svoju vlastnú spotrebu. A veľké objemy znamenajú možnosť jej ďalšieho predaja do tretích krajín.
Odkiaľ, kadiaľ a za čo bude a mohli by do Bieloruska prúdiť plyn s ropou, analyzuje článok: https://vz.ru/economy/2020/7/30/1052625.html
„Bielorusko nakupuje od Ruska 20 miliárd metrov kubických. Jeho prepravná sieť patrí spoločnosti Gazprom. Preto, aby sa plyn mohol spustiť v opačnom režime z Ukrajiny alebo Poľska, bude najprv potrebné znárodniť GTS. Podľa dohody s Ruskom sa uvádza, že v tomto prípade budú Bielorusi musieť vrátiť 5 miliárd dolárov, ktoré Gazprom zaplatil za potrubie, plus všetky investície, ktoré vynaložil počas všetkých týchto rokov. A to je o niekoľko miliárd dolárov viac.“
Okrem toho, Rusko každoročne dotovalo Bielorusko v sume 10 miliárd dolárov, ruský trh bol otvorený pre dnes už nepotrebný bieloruský tovar.
Bielorusko sa živí lacným ruským jedlom, bez rozvoja bieloruskej ekonomiky. Tým zabíja krajinu, ktorej je prezidentom Lukašenko.
Putin Bielorusku ponúka integráciu. Lukašenko lavíruje. Ako na Ukrajine Janukovyč, Porošenko a Zelenský. Možno príde na to, že bude dobré, ak urobí, čo mu radí šéf Kremľa. Lukašenko vidí, kam speje Ukrajina. Vidí?
Lukašenko je „spojenec“ Putina, že nie je škoda utratiť ho. Rusko v Bielorusku potrebuje pragmatika, ktorý je schopný vyjednávať, pretože všetci pochopili, že s ním nemožno variť spoločnú kašu.
Mimochodom, ukážkou slabosti a nespôsobilosti plniť „Minské dohody“ a viesť úrad prezidenta, je Zelenský. V prípade Lukašenka ale ide o chýbajúce racionálne hodnotenie vecí, nad ktorým je jeho boj o osobnú moc (psychopat).
V prostredí ruskej „elity“ existuje vplyvná skupina podpindosov, pracujúca na zvrhnutí Lukašenka a hĺbení priepasti medzi ním a Putinom, ktorý ju zrejme nekontroluje, hoc by chcel…
Akútnou po prijatí Ústavy RF zo 4. júla je kreovanie Štátnej rady.
Dmitrij Peskov: „Funkčnosť Štátnej rady bude stanovená zákonom, ktorý vypracúvajú odborníci.“ https://tass.ru/politika/9075469
Štátna rada ako nový ústavný orgán by mala zabezpečiť fungovanie jednotného systému verejnej moci, pričom jej činnosť by sa nemala prekrývať s Radou federácie alebo vládou a nemala by zákonodarnú moc: „Bude určovať určiť hlavné smery domácej a zahraničnej politiky Ruskej federácie a prioritné smery sociálno-ekonomického rozvoja štátu“. Jeho štatút bude navyše určený federálnym zákonom.
Je nielen v záujme Ruska ale každého post sovietskeho štátu, integrovať sa s Ruskom. Na Západ cesta nevedie.
Putin Lukašenkovi „prehĺta“ takmer všetko, za proces integrácie. No, ale, dokedy by ste kŕmili svojich susedov zadarmo? Sa uvidí aj, ako si Bielorusko energeticky poradí v zime…
Bielorusku sa môže stať, že nastúpi moldavsko-ukrajinskú cestu, bude žiť z pôžičiek MMF, ktoré ho postupne oddelia od Ruska vo všetkých sférach života…
Ale aj to, že Rusko bude od Bieloruska žiadať vrátenie investícií…
V krajine nie je ropa ani plyn a problém je v tom, že Lukašenko sa bojí iba o svoju moc. Len dobre prosperujúca a rozvíjajúca sa ekonomika je zárukou rozvoja slobody a demokracie. A o to pôjde v prezidentských voľbách 9. augusta v Bielorusku.
Ale táraninami o slobode a demokracii sa ešte nik nenajedol.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!