Koľko stojí takýto dom?
Koľko stojí ktorý dom nie je otázka pre projektanta, ale pre investora. Dom bude stáť toľko, koľko je investor ochotný investovať.
Keď mám k dispozícii napríklad €80 000, nemôžem chcieť postaviť dom za €120 000. Pravda? No dobre. ale ja chcem vedieť, koľko má stáť dom, ktorý si chcem postaviť. A predpokladám určitú kvalitu stavebných prác a tiež použitých materiálov.
Pre stavbára, projektanta, kohokoľvek nezainteresovaného je ľahké povedať orientačnú cenu domu. Domu s daným štandardom, energetickou efektivitou, úžitkovou plochou a náročnosťou stavby. Klient ale často príde s tým, že sa to musí dať postaviť aj lacnejšie. No dá. Jeden postaví lacnejšie, druhý drahšie. Výsledná cena sa ale bude pohybovať okolo priemernej ceny za nízko-energetickú, či pasívnu stavbu.
Čo teda určuje cenu stavby? Podľa čoho si mám vyberať? Jednoducho povedané, zabudovať to, na čo mám. Inak sa stane, že budem mať nedokončený dom. (mimochodom. klasickým slovenským domom je nedokončený dom 🙂 V prvom rade si dám urobiť orientačný prepočet stavby, aby som vedel, čo sú reálne ceny ( pokiaľ nie som zo stavebníctva, toto je pre mňa najhodnovernejšie vodítko). V druhom kroku si sledujem, či jednotlivé časti stavby sú pod alebo nad hodnotu z orientačného prepočtu. Len tak budem vedieť, koľko ešte môžem minúť na stavbu.
Čo ešte ovplyvní cenu stavby, je kvalita stavby. Ak sa na začiatku porobia chyby, tieto sa neskôr opravujú pracne a nákladne ak vôbec. Nezávislý dozor na stavbe je na prvý pohľad drahý, no v konečnom dôsledku ušetrí peniaze za opravy, ktoré sa vďaka nemu nemusia konať. Nikto sa totiž nekontroluje sám tak dôkladne, ako ho skontroluje niekto druhý.
V poslednom kroku treba rátať s tým, že cena, ktorú zaplatíte za dom, nie je konečná, kým nezaplatíte za poslednú kvapku farby, za poslednú lištu. Treba teda rátať s tým, že kedykoľvek sa mi môže stavba predražiť, aj keď je všetko správne vyhotovené od začiatku.
Zhrnutie:
1. neočakávať vilu za cenu malej chaty.
2. pre kontrolu si dať spraviť orientačný prepočet stavby a konfrontovať ho s realitou
3. kontrolovať stavbu technicky, nie len na pohľad (ideálne stavebný dozor, ktorý vie, čo má sledovať)
4. treba rátať s rezervou na stavbu min 10%, ideálne 20%. Keď si rád vyberám krajšie, tak 50%.
5. kontrolovať cenové ponuky, či je tam všetko (alebo si nechať skontrolovať stavebným dozorom/projektantom/iným realizátorom)
6. pozor na bájne stavby. Majitelia ich postavili vraj skoro zadarmo. Len sa zabudli zmieniť že to trvalo 10 rokov, alebo dva roky nechodili do práce počas výstavby a nerátali svoj čas.
Prajem úspešnú výstavbu vášho životného sna.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!